'Gelecek 500' nasıl oluşacak?

PETER SCHWARTZ'a göre yaşanan değişimlerin itici gücü ve yavaş büyüme rakamları ile dünya daha rekabetçi olacak.

1.08.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
'Gelecek 500' nasıl oluşacak?
2030’da, çok değil 20 yıl sonra Capital500 listesinde hangi şirket isimlerini okuyacağız dersiniz? Peki kimler listeden silinecek? Hangi sektörlerin yıldızı parlayacak? Dünyanın önemli fütürist ve stratejistlerinden Peter Schwartz’a göre önümüzdeki 20 yılda dünyada pek çok denge değişiyor ve global ekonomi giderek daha da çetin bir rekabete doğru sürükleniyor. Bu nedenle de Schwartz, Türkiye’de ve dünyada ancak bugünün gerçeklerine ayak uydurabilen şirketlerin başarıyla yoluna devam edeceğine inanıyor.
Schwartz, büyüme rakamlarının yavaşladığı ve demografik, teknolojik, sosyal sistemler anlamında pek çok değişim geçiren bu yeni dünya düzeninde, Türk şirketlerinin üç konuya önem vermesi gerektiğini vurguluyor: “Her türlü bilgi teknolojisi giderek daha sofistike hale geliyor; buna göre iş modellerini değiştirenler ciddi başarı kazanacak. Çevreyi gözeterek iş modellerini, süreçlerini ve kaynaklarını maliyet anlamında yeniden düzenleyen başarılı olacak. Dünya ekonomisinde devlet politikası ile özel sektörün işbirliği içinde çalıştığı ülkelerin rolleri artıyor. Bu devlet- özel işbirliği ile çalışanlarla rekabet etmeyi başaran öne çıkacak.”
Hayatını iş dünyasına gelecek senaryoları hazırlayarak geçiren fütürist ve stratejist Peter Schwartz, Türk şirketlerine hem iç pazarda hem global arenada 20 yıl sonrasının tablosunu şöyle çizdi:

GELECEK 500’DEKİLERİN 3 ÖZELLİĞİ

Gelecek 20 yılda, sadece bugünün gelişen gerçeklerine uyum sağlamayı başaran şirketler listede olacak. 50 yıl önce otomobil alanında bu gerçekleri gören Henry Ford ya da son 10 yılda dijital bilgi değişimini yaratan Steve Jobs, bunların en iyi örnekleri… Zamanın demografik, teknolojik ve sosyal sistemlerinden yararlanan şirketler gelecekte de başarılı olacak. Bunu temel prensip olarak görüyorum.  Bunun yanında şirketlerin geleceğini başarıyla şekillendirecek üç önemli nokta daha olduğuna inanıyorum. Birincisi, yeni teknolojilere ayak uydurmak… Apple örneğinde de gördüğümüz gibi artık her türlü bilgi teknolojisi giderek daha sofistike hale geliyor ve şirketlerin yapabileceklerini, iş kapasitelerini artırıyor. Bu trend devam edecek. Bu yeni bilgi teknolojilerine uyum sağlayan, bu yönde iş modellerini değiştirenler ciddi başarı kazanacak.  İkinci önemli konu da çevre kirliliğinden kaynaklanan maliyetlerin şirketlerin toplam maliyetlerinde giderek daha ciddi bir kalem haline geleceği bir çağdayız. Bu yüzden fazla enerji ya da doğal kaynak kullanan şirketler, operasyonlarındaki temel maliyetlerin artmasından ciddi anlamda olumsuz etkilenecek. Bu da çevreyi gözeterek iş modellerini, süreçlerini ve kaynaklarını maliyet anlamında yeniden düzenleyen şirketlerin gelecekte başarılı olacağını gösteriyor. Üçüncü önemli noktaysa dünya ekonomisinde devlet politikası ile özel sektörün işbirliği içinde çalıştığı ülkelerin rollerinin arttığını açıkça görüyoruz. ABD’yi özel sektörün ağırlıklı olduğu bir pazar yeri olarak bir tarafta görürsek bunun karşısında Çin ve Singapur gibi ülkeler bulunuyor. Çin ve Singapur gibi ülke örnekleri çoğalacak, ABD tipi ülkeler daha az görünecek. Bu devlet- özel işbirliği ile çalışanlarla rekabet etmeyi başaran, bu dünyaya ayak uyduran şirketlerin öne çıkacağını gösteriyor.  Mesela bu üç konuda da güçlü bir pozisyonda olan şirket General Electric. GE tüm bu noktalarda gayet iyi yönetiliyor ve bu nedenle ileride de global devler listesinde olacak. Türkiye, modern ve dünyada giderek öne çıkan bir ekonomiye sahip. Bu konulara dikkat ederek şekillenen Türk şirketleri, hem ülkede hem global anlamda gelecekte başarılı isimler arasında olacak.

YÖNETİM VE LİDERLİK SIRLARI

Önümüzdeki 20 yılda da temel yönetim ve liderlik kavramları devam ediyor olacak. Ancak bunlara artı olarak iki konuya özellikle eğilmek gerekecek.  Yeni gelen kuşak, şu an çalışmakta olan nesilden çok farklı. Mobil iletişimle büyümenin, tüm dünya ile bağlantılı olmanın da etkisiyle yeni kuşağın işe bakışı, davranış biçimi, hayattan beklentileri çok farklı. Bu yeni işgücüyle çalışmak oldukça zorlu olacak.Yeni kuşağın sadakatini nasıl sağlayacakları, yetenekleri nasıl ellerinde tutacakları şirketlerin geleceğini belirleyecek. Bir de dünya giderek daha rekabetçi olacak. Hem yaşanan değişimler hem bugün şahit olduğumuz gibi yavaş büyüme oranları rekabeti körükleyecek.  Şirketler için asıl soru, giderek sıklaşacak krizleri nasıl atlatacakları ve finansal anlamda nasıl ayakta kalacakları olacak. Şirketler için kriz atlatmak ve ardından pazarlar yeniden toparlandığında hızla geri dönebilecek sermayeye sahip olmak en önemli mücadele olacak. Bu krizler ve ardından yaşanacak toparlanma mücadelesi, şirketler üzerinde giderek daha büyük bir baskı olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz