"Genç ve Güçlü"

Çok değil bundan üç beş yıl öncesine kadar 50 yaşın altında olan genel müdürler parmakla gösteriliyordu. “Kır saç” genel müdür olmanın adete ön koşulu gibi algılanıyordu. Ancak son yıllarda genç ge...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Genç ve Güçlü
Çok değil bundan üç beş yıl öncesine kadar 50 yaşın altında olan genel müdürler parmakla gösteriliyordu. “Kır saç” genel müdür olmanın adete ön koşulu gibi algılanıyordu. Ancak son yıllarda genç genel müdürlerin sayısı hızla arttı. Özellikle hızlı büyüyen ve pazarlamaya dayalı sektörlerde şirketler, değişime çabuk ayak uyduran genç yöneticileri tercih etmeye başladılar. Örneklerde bunu destekliyor. Çok büyük operasyonların başında artık 30, 35 yaşında genç yöneticiler var.  
 
Türkiye’de 3. büyük beyaz eşya üreticisi konumundaki Merloni Elettrodomestici Türkiye’yi 30 yaşındaki Stefano Pasini yönetiyor. 650 kişinin çalıştığı şirketin 2003 yılı cirosu 185 milyon Euro. Türkiye’nin büyük perakende zincirlerinden biri olan Gima’nın genel müdürü Burhan Sevil ise 33 yaşında.  
 
Jeen sektöründe faaliyet gösteren iki büyük şirket VF Corporation ve Lives’in genel müdürleri oldukça genç. Lives Türkiye Genel Müdürü Sibel Üney 1969 doğumlu. Lee, Wrangler gibi markaları bünyesinde bulunduran VF Ege’in Genel Müdürü Alp Tirkayi ise 38 yaşında.  
 
Gima’nın genel müdürü 33 yaşında  
 
Gima perakende sektörünün güçlü ve büyük kuruluşlarından biri. Türkiye’nin bir çok ilinde mağazası olan bu ulusal zincirin başındaki isim ise henüz 33 yaşında olan Burhan Sevahil.  
KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olan Sevahil, 1999 yılından beri Gima’da Satın almadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçtiğimiz Eylül ayında da Gima’nın genel müdürlüğüne getirildi. Gıda perakendeciliği sektöründe bilgili ve tecrübeli bir isim olarak biliniyor.  
 
IT sektörünün dünyadaki önemli temsilcilerinden EMC’nin Türkiye operasyonun başında olan Cem Fındıkoğlu da genç genel müdürler arasında. 1968 doğumlu olan Fındıkoğlu’nun eğitim hayatı da derecelerle dolu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü üçüncülük, İstanbul Üniversitesi İş İdaresi Enstitüsü Uluslararası İş İdaresi MBA programını birincilikle bitiren Cem Fındıkoğlu, daha sonra Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği master programından mezun olmuş. EMC Türkiye’ye Ocak 1999’da Türkiye Satış Müdürü olarak giren Fındıkoğlu, Ekim 2000’den itibaren EMC Türkiye’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütüyor.  
 
Kariyerinde ODTÜ ruhu etkili oldu  
 
Genç yöneticilerden MasterCard Genel Müdürü Özlem İmece’nin kariyer planlamasında   ODTÜ ruhunun büyük etkisi var. İmece üniversite yıllarında edindiği kariyer bilincini şöyle anlatıyor: “ Benim öğrenimimi tamamladığım yıllarda ODTÜ İşletme bölümünde öğrencilere aşılanan ilk şey profesyonel hayatınıza başlamanızı takip eden 10 yıl içinde çalıştığınız kurumun önemli bir noktasında yöneticilik hedefiydi. Dolayısı ile başlangıç adımlarının hedefin doğru tanımlanması olarak tanımlayabilirim.”  
 
Özlem Hanım sonrasında yakaladığı başarıyı ise “ Çok çalışmak, meraklı olmak, sabretmek, sorumluluk almak, dinlemeyi bilmek, kendini geliştirmek, gözlemlemek” olarak tanımlıyor.  
Ona göre, ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum bunların bilinci ile yaptıklarınız ve yapmak istedikleriniz arasındaki farkı tartarak hedefe gitmek gerekiyor. Ancak doğru zamanda doğru yerde bulunmanın da göz ardı edilmeyecek bir şans olduğunu söylüyor.  
 
Ödeme sistemleri sektöründe faaliyet gösteren bir başka şirket Visa’nın çok genç bir genel müdürü var. Visa İstanbul Ofisi’ne 2000 yılında Üye İlişkilerinden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak katılan Berna Ülman, Haziran 2003’de genel müdürlük görevini devraldı.  
Profesyonel kariyerine New York Tokai Bank’ta başlayan Ülman, ABD’de çeşitli kuruluşlarda finansal analist ve danışman olarak çalışmış.    
 
33 yaşında Soyak’ın başında  
 
Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, 1971 doğumlu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu Çamlıbel, 1994 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT)’de yüksek lisansını tamamladı. Profesyonel iş yaşamına ise STFA’da başladı. Daha sonra ABD’de Kennedy&Rossi Inc. ve Walsh Brothers Inc’de proje yöneticisi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndüğünde Soyak İnşaat’da genel müdür asistanı olarak görev alan Emre Bey, Soyak Holding Proje Geliştirme Koordinatörlüğü’nden sonra 2001 yılından Soyak Toplu Konut Genel Müdür oldu.  
 
2003 yılında 72 trilyon lira cirosu olan Soyak’ın genel müdürü Çamlıbel, kariyer planlamasında eforunun büyük çoğunluğunu odaklanma ve uzmanlaşmaya harcadığını söylüyor. Özellikle akademik kariyerle profesyonel iş hayatı arasında denge kurmaya çalıştığını belirterek şunları söylüyor: “ Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden mezun olduğum günden itibaren inşaat ve yaşam alanı yaratılması alanında çalışmalar yaptım. Hem iş, hem de akademik kariyerime yurtdışında yaptığım çalışmalarla önemli yatırımlar yaptım. Elbette, her şey bu kadar planlı olmuyor. Hedeflerinizde değişiklikler, küçük revizyonlar yapıyorsunuz. Ben de bu anlamda Türkiye’ye dönme kararını verdiğimi söyleyebilirim.”  
 
En genç genel müdür Merloni’nin  
 
Türkiye’de 3. büyük beyaz eşya üreticisi konumunda olan Merloni Elettrodomestici Türkiye’yi 30 yaşındaki Stefano Pasini yönetiyor. 650 kişinin çalıştığı şirketin 2003 yılı cirosu 185 milyon Euro. 2003’ün Ocak ayında Merloni Elettrodomestici’nin Türkiye Genel Müdürü olan Stefano Pasini daha önce de Merloni Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama Direktörüydü.  
 
Pasini, Milano “Luigi Bocconi” Üniveristesi İşletme bölümü mezunu. 1998’de başladığı Merloni grubundaki iş hayatında sırasıyla Indesit Ürün Müdürlüğü, Indesit markasının Key Account Müdürlüğü ve Merloni Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama Direktörlüğü görevlerini üstlendi.  
 
Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş ise 1966 doğumlu. TED Ankara Koleji ve İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Şahinbaş daha sonra Yeditepe Üniversitesi’nden Finans dalında yüksek lisans yaptı. Bankacılık kariyerine ise 1990 yılında Finansbank’ta başladı. Hazine bölümünde çalıştıktan sonra Finansbank’ın yurtdışındaki çeşitli iştiraklerinde görev aldı. Daha sonra da Finansbank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Baş Yardımcılığı görevinden de Finansbank Genel Müdürlüğüne getirildi.  
 
Jeen sektöründe yöneticiler genç  
 
Jeen sektöründe faaliyet gösteren iki büyük şirket VF Ege ve Lives’in genel müdürleri oldukça genç. Lives Türkiye Genel Müdürü Sibel Üney 1969 doğumlu. Lee, Wrangler gibi markaları bünyesinde bulunduran VF Ege’nin Genel Müdürü Alp Tirkayi ise 38 yaşında.  
Alp Tiryaki, kariyer planlamasıyla ilgili şunları söylüyor: “ Kendime bu sektörde bir yol çizmeye karar verdikten sonra, teorik ve pratik anlamda, sektörün gereksinimleri doğrultusunda kendimi geliştirdim. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra, bu alanda daha da yeterli olabilmek için doktora yaptım. Aldığım eğitimle yetinmeyip sektörün içinde neler olup bittiğini yakından takip etmeye çalıştım. Sıra, teorik donanımımı pratiğe dökmeye geldiğinde işin mutfağından başlayıp, bugün  bulunduğum noktaya geldim.Hala yurtiçi ve yurtdışındaki tüm gelişmeleri yakından izleyerek kendimi sektör içinde güncel tutmaya devam ediyorum.”  
Potansiyel gördüğü markaları satın alarak büyüyen VF Corporation bünyesindeki VF Ege, Lee, Wrangler ve Jansport markalarının Türkiye pazarındaki üretim ve satışını yapıyor. Ayrıca Türkiye’deki tek yüzde 100 yabancı sermayeli jean şirketi.  
 
Boyner Holding’deki gençler  
 
Boyner Holding’e bağlı Çarşı Mağazaları Genel Müdürü Aslı Karadeniz ve T-Box’un Genel Müdürü Zeynep Selgur’da 40 yaşın altındaki yöneticiler arasında yer alıyor.  
1964 doğumlu olan Aslı Karadeniz Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. 2002’den beri Çarşı Büyük Mağazacılık’da olan Karadeniz daha önce Arthur Andersen, Citibank, Benetton’da çalışmış.  
 
T-Box Genel Müdürü Zeynep Selgur ise İtalyan Lisesi’nden sonra, İsviçre  Lausanne College Brillanmont’da eğitim almış. İtalyanca, Fransızca ve İngilizce bilen Zeynep Hanım, Boyner Grubu’na 1986’da girmiş.    
 
Türkiye’nin büyük gruplarından Anadolu Grubu’na bağlı şirketlerde ise 40 yaşın altında 4 genel müdür görev yapıyor. Adel Kalemcilik genel müdürü Taner Dursun 1963 doğumlu ve 5 yıldan beri aynı görevde bulunuyor. Alternatif Finansal Kiralama Genel Müdürü Cenk Yılmaz 1967, Coca - Cola Almaty Bottlers J.S.C. Genel Müdürü Meltem Metin 1969,  Coca - Cola Bishkek Bottlers J.S.C. Genel Müdürü Cevdet Duru ise 1969 doğumlu.  
 
ZİHİNSEL YAŞ KRONOLOJİK YAŞIN ÖNÜNE GEÇİYOR  
 
Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu/ Kavrakoğlu Consulting Başkanı
 
 
Kavrakoğlu Consulting Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kavrakoğlu, Üzeyir Garih’in sık sık söylediği bir söze dikkat çekerek “ Bir insanın üç yaşı varmış biri kronolojik yaş, biri zihinsel yaş, biri de fiziksel yaş. Açıkçası, kronolojik yaşı anlamıyorum” diyor.  
 
Tabii yaş, yani kronolojik yaş olarak genç olmanın çok fazla önem taşımadığını belirterek şöyle konuşuyor: “ Çok daha önemli olan şey zihinsel yaş. Bu arada fiziksel yaş, ancak bir handikap olarak karşımıza çıkıyor. O da ancak bir insan, eli ayağı tutmaz duruma gelirse, zihni çok berrak olsa bile belli işleri yapamaz hale gelebiliyor. Bu bakımdan, yaşı bir faktör olarak görmediğimi belirtmek istiyorum.”  
 
Prof. Dr. Kavrakoğlu, bugün dünyada çok büyük bazı şirketlerin başına, kronolojik yaşı genç yöneticilerin getirildiğine dikkat çekerek tecrübe, yaratıcılık ve yeteneğin ön plana çıktığını belirtiyor. Yaşın önemli olmadığını şöyle anlatıyor: “ Mesela, yıllar önce emekli olmuş birini, resmen Coca-Cola’nın başına getirdiler. Dolayısıyla yaş bir faktör değil. Doğru dürüst bir yönetici olmak önemli. Bir insanın kronolojik yaşının genç olması, bir handikap yaratabilir. Şirkette kendisinden yaşça büyük insanlar olabilir. Doğal olarak kişiler, ‘Bu kişi genç; genç olduğuna göre muhtemelen tecrübesi eksiktir’ diye bir izlenime kapılabilirler. Ama bu sadece bir izlenimdir.”  
 
ZORLU’NUN MALİ KOORDİNATÖRÜ 37 YAŞINDA  
 
Vestel Şirketler Grubu’nun Mali Koordinatörü Cem Köksal, 1967’li. Boğaziçi Üniversite Makine Mühendisliği mezunu olan Köksal, daha sonra Bilkent Üniversitesi’nde MBA yapmış. Finans kökenli bir isim. Daha önce Denizbank, Inter Yatırım Menkul Değerler, Interbank çalışmış.  
 
Vestel Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama Genel Müdürü Levent Hayat, Amerika’da çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra 1992 yılında Türkiye’ye dönmüş. Koç Holding’de yönetim danışmanı olarak çalıştığı yıllarda başaralı projeleriyle dikkatleri üstüne toplamış. Aygaz’dan 1998’de ayrılarak Altınyıldız kumaş bölümü Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlenmiş. 1999’dan beri de Vestel Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama Genel Müdürlüğünü yürütüyor  
Hatay, Vestel’in beyaz eşya, kahverengi eşya, klima ve bilişim ürünlerinin, 700’ü showroom olmak üzere yaklaşık bin 500 adet satış noktası ve 650 servis merkezinin satış ve pazarlamasından sorumlu.  
 
Borusan Telekom’un Genel Müdürü Burak Gökmen ise Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’nden 1990 yılında mezun olmuş. Daha sonra 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri, University of Michigan’da elektronik mühendisliğinde yüksek lisans eğitimi almış. Daha sonra da Harvard Üniversitesi'nden MBA derecesi almış. Okul sonrası uluslararası stratejik yönetim danışmanlığı şirketi Bain and Company’nin Boston ofisinde çalışmış. Amerika, İsrail ve Türkiye’de birçok büyük kuruluşun yönetim danışmanlığını yapmış. 2000 yılından bu yana Borusan Teknoloji’nin Genel Müdürlüğünü yürütüyor. 2004 yılında da Borusan Telekom’un kurulmasıyla bu şirketinde genel müdürlüğünü üstlendi.  
 
HEPSİNİN BİR İKİ TANE BAŞARI HİKAYESİ VAR  
 
Cem Uşaklı/ Prime-Capital Group
 
 
Prime-Capital Group Genel Müdürü Cem Uşaklı’nın genç genel müdürlerle ilgili ilginç tespitleri var.  
 
BAŞARI HİKAYELERİ VARGenç genel müdürlerin iyi eğitim almak dışında liderlik, insanları motive etme gibi ortak özellikleri var. Çalıştıkları alanda çok bilgililer. Hem sektörlerini hem de işi çok iyi biliyorlar. Çoğunun da bir başarı hikayesi var. Mutlaka başardıkları, üstün performans gösterdikleri bir iki iş oluyor.  
 
ÇALIŞANLARIN AVANTAJINAÇalışanlarla daha iyi iletişim kuruyorlar. İşini iyi yapanın kurum içinde yükselebileceğini gösteriyorlar. Bu da çalışanların motivasyonunun artırıyor. Kaliteli ve genç insanların şirkete çekilmesinde önemli bir rol üstleniyorlar. Şirketi büyütmek için agresif stratejiler izliyorlar. Yeniliğe açıklar.  
 
PAZARLAMADA ÖNE ÇIKIYORLARGenç genel müdürlere otomotiv, IT, hızlı tüketim ürünleri ve perakende sektörlerinde daha çok rastlanıyor. Çok hızlı gelişen bu sektörlerde pazarlama teknikleri çok önemli. Genç yöneticilerde buna daha kolay adapte olabiliyorlar. İlişkilerin önemli olduğu bazı eski sektörlerde ise genç genel müdür tercih edilmiyor.  
 
    
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz