İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri

Michael Eisner,Disney'deki büyük dönüşümü anlatıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri


Capital: 1984 ’te Disney’in başına geldiğinizde kurum zarar ediyordu. Disney’in değeri sizin zamanınızda 20 kat arttı. Disney’de neleri değiştirdiniz de bu başarı yakalandı?
- Tabii ki pek çok alanda değişiklik yaptık fakat yaptığımız en önemli iş, yaratıcılık gücünü açığa çıkararak Disney’i en başta başarılı kılan şeye geri dönmekti. İşiniz ne olursa olsun bu, her zaman uzun dönemli başarının ardındaki en kuvvetli güçtür. Bu nedenle, eğlence parklarına yeni cazip etkinlikler ve oteller ilave ettik. Ayrıca gişede stüdyoyu son sıradan en yukarı taşıyan bazı harika filmler yaptık. The Little Mermaid (Küçük Denizkızı), Beauty and the Beast (Güzel ve Çirkin), The Lion King (Aslan Kral) ve Toy Story (Oyuncak Hikayesi) gibi modern klasiklerle animasyonu yeniden canlandırdık. Kablolu TV ve Disney Channel üzerinde harika şovlar başlattık ve spor kanalı ESPN’yi satın alarak zeki, yenilikçi spor programlarıyla geliştirdik. Buna karşın, şirkete herhangi bir bedel ödetecek bir yaratıcılığı teşvik etmedik. Şirketin büyümeye devam edebilmesi için yaratıcılığı her zaman mali disiplinle birleştirdik. Bu arada yapısal olarak da bir bölümdeki kreatif başarının sinerji yoluyla tüm şirkete yayılmasını sağladık. Bunun için özel olarak sinerji başkan yardımcılığı pozisyonunu bile oluşturduk!

Capital: Tepe yöneticiliğini yaptığınız 20 yılda Disney uluslararası bir multimedya devine dönüştü. Bu büyük başarının ardından Disney’i neden bıraktınız?
- Sanırım bunun cevabını Disney’i bıraktıktan sonra kurduğum şirketin adında bulabilirsiniz; Tornante. İtalyanca olan bu kelime “U dönüşü” anlamına geliyor. Hepimiz tek bir yaşama sahibiz ve yeni fırsatlarla ya da yeni meydan okuma alanlarıyla karşılaşabilmemiz için bazen U dönüşü yapmamız gerekiyor. Disney’de geçirdiğim zamanı seviyorum fakat 20 yılın ardından yeni bir şey denemek için kendi şirketimi kurmak ve yönetmek için doğru zaman olduğunu hissettim.

Capital: Geriye dönüp baktığınızda bu süreçte aldığınız en iyi kararlar hangileriydi? Disney için dönüm noktası olarak niteleyebileceğiniz olaylar nelerdir? Bu süreçte hatalı olarak nitelendireceğiniz ne tür kararlar aldınız?
- Sorunuzun son kısmıyla başlayayım. Tabii ki ben de hatalar yaptım. Fakat bu hatalar aslında başarımın bir parçasıydı. Her zaman yeni şeyler denemekten ve akıllıca riskler almaktan gurur duydum. Bu risklerin hepsi her zaman başarı getirmese de önemli olan hedefi tutturamadığımız zamanlardan ders almak ve aldığımız dersleri de gelecekteki girişimlerimizde kullanmak. Bu sayede başarısızlıklar da sonunda başarınıza katkı koyacaktır. Verdiğim en iyi kararlara gelince, hepsi ilk sorunuzun yanıtıyla ilgili; kararlarım yaratıcılık yolunda alındı. Tabii ki yaratıcılıkta da riskler mevcut fakat yapabileceğiniz en riskli şey daha önce yapılmış olanı yapmaktır. Bu ise müşterileri başka yerlere kaçıran eskimiş bir düşünce yapısına ve eskimiş ürünlere yol açar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz