İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri

Michael Eisner,Disney'deki büyük dönüşümü anlatıyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İçerik Kralı'ndan liderlik dersleri
Michael Eisner, 20 yıl boyunca ABD’nin dev eğlence şirketi Walt Disney Company’i yönetmiş bir isim. Indiana Jones, Grease, Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Oyuncak Hikayesi gibi fenomen yapımları hayatımıza sokan Eisner, ABD’de eğlence sektörünün gurularından sayılıyor. Kendisine içeriğin kralı diyenler de var. Eisner ise bu tanımlamaya “İçeriğin kralı olup olmadığımdan emin değilim, fakat kralın içerik olduğundaneminim” sözleriyle karşılık veriyor. Mükemmel bir fikrin mükemmel bir şekilde uygulanmasından daha değerli bir şey olmadığını düşünüyor. Kariyer hayatı boyuncu tüm dünyada ses getiren çalışmalara imza atmış olmasını ise bu mükemmel fikirleri başarıya götürecek anahtar uygulamayı zekice yapmasına bağlıyor. ABD’nin en büyük yapım şirketlerinden Paramount Pictures’ı gişe birinciliğine taşıyan, başına geldiğinde neredeyse zarar eden Walt Disney’in değerini 20 yılda 20 kat artıran bir isim o... Walt Disney’de yakaladığı başarıyla “Uyuyan Güzel”i öpücüğüyle uyandıran prens olarak anılıyor. Hayatımıza Indiana Jones, Grease, Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Oyuncak Hikayesi gibi fenomen yapımları sokan Michael Eisner, ABD’de eğlence sektörünün gurularından sayılıyor.

Hem Paramount’da hem de Disney’de yatırım yapmayı seçtiği içeriklerin büyük başarı yakalamasıyla “içerik kralı” olarak da adlandırılan Eisner, bugün eski medyada ulaştığı başarıyı yeni medyaya taşımak için kolları sıvamış durumda. Dijital platformda içerik pazarlayan şirketlere yatırım yapan Eisner, “İçeriğin kralı olup olmadığımdan emin değilim fakat kralın içerik olduğundan eminim. Eski ya da yeni medya fark etmez, her zaman kazanan ‘harika içerik’ olacaktır” diyor. Eisner, teknolojik oyun alanındaki dengelenmeyle Türkiye gibi gelişen pazarlarda fırsatın daha yeni doğmaya başladığını söylerken, eğlence sektöründeki gelişmeyi en çok ifade özgürlüğüne bağlıyor. Eisner, “Bana göre bir ulusun eğlence sektöründe başarı potansiyeli için her şeyden önemli bir faktör var... Bu da toplumun ne kadar açık olduğu. Amerikan eğlence sektörünün uzun süre tüm dünyada çok başarılı olmasının ardındaki temel sebep özgür ifade konusundaki politik ve kültürel gelenek” diyor.

Amerikan eğlence endüstrisinin son 40 yılına liderlik eden efsane yönetici Michael Eisner, 18 Mayıs’ta gerçekleşecek Turkcell Liderler Konferansı’nda Türkiye’nin önde gelen iş insanlarına yaratıcılığın ve doğru seçim yapmanın önemini anlatacak. Eisner, konferans öncesinde Capital’e konuştu ve eğlence sektöründe sürekli başarının sırlarına dair şu yorumları yaptı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz