Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı


Capital: İnşaat dışında faaliyet gösterdiğiniz sektörlerde nasıl bir performansınız var?
- Aslında bütün işimizin temelinde inşaat var, Yüzde 80 inşaat. Bunun dışında üç sektörümüz daha var. Türkiye ve Rusya’da gayrimenkul, hastaneler ve enerji. Temelinde finansman var. Düzenli bir para akışı söz konusu... Biz bunu iyi yapabileceğimizi anladıktan sonra tamamen bütün işimizi bunlar oluşturdu. Şehir içinde otellerimiz var ama o da kira geliri oluşturuyor. Bütün işimiz kira getirisi sağlayabilecek yatırımlar yapmak. Sonra elimize geçeni, tekrar öz kaynak olarak işe yatırarak işi büyütmek.

Capital: Rusya’da müteahhitlik şirketleri arasında kaçıncı sıradasınız?
- Rusları da dahil edersek kuzey batı Rusya’da birinci sıradayız. Rusya’nın genelinde ilk 10 şirket arasrndayız. Dünyada 220 inşaat şirketi arasında 32 büyük Türk firması var ve onlardan biriyiz. Ama hala hepimizin toplamı Fransa’nın ya da Almanya’nın en büyük firması kadar değil. Bütün Türk firmaları organik olarak kendi imkanlarıyla gelişti. Ama onlar satın almalarla büyüdüler. Dünyanın en büyük firması içinde 1.700 farklı firma var. İlk 10’daki firmalar hep satın almalarla büyümüş. Bizim de satın aldığımız küçük küçük çok firmama var. Onların da çoğu aile şirketi. Ancak genel kapasite içinde çok söz sahibi değiller. Yani Almanya, Fransa’daki gibi zaten dev olan firmaları satın almıyoruz.

Capital: Söz satın almalardan açılmışken 5 yıl önce A.PORR Aktiengesellschaft Austria adlı şirketin yüzde 10’unu almıştınız. Avusturya’daki bu ortaklıktan beklediğinizi elde edebildiniz mi?
- Avusturya’daki en büyük ikinci şirketin yüzde 10,2’sini aldık. O şirketin yönetim kurulu üyesini CEO yaptık. Avusturya’da birlikte birçok ihaleye girdik. Ama o, çok başarılı bir ortaklık olmadı. Yönetimdekilerin değişmesiyle birlikte hisselerimizi artırarak söz sahibi olamadık. Avusturya’da hala Osmanlı dönemindeki Viyana çıkarmasının etkileri devam ediyor. Bizim orada büyümemizi istemediler.
Şu anda yüzde 7,5 hisseye düştük. İlişkilerimiz devam ediyor. Onlardan aslında çok şey öğrendik ama planladığımızı yapamadık. Bizim niyetimiz yüzde 51’e kadar çıkmaktı. Olmadı. Artık oradan ümidi kestik. Şimdi yüzde 100 hissesini satın alabileceğimiz şirketlere bakıyoruz. Alabileceğimiz birkaç firma belirledik onlar üzerinde çalışıyoruz.

Capital: Türkiye’deki yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz?
- İstanbul’da 200 bin metrekare kiralanabilir bir ofis inşaatımız devam ediyor. Dolayısıyla en büyük ofis stoku bizde olacak. Şu anda en büyük stok sahibi olan şirketin 50 bin metrekarelik yatırımı vardır. Biz ise 200 bin metrekare yapıyoruz. 2014’ün sonunda bitireceğiz. Kiraya vereceğiz. Hastanelere baktığımız zaman 5 bin 500 yatakla bugüne kadar ihale edilenin yüzde 40’ını almışız. Önümüzde 4 milyar dolarlık bir yatırım planı oluşturduk. Biz önce yatırım ödevimizi çok iyi planlıyoruz. Çok iyi çalışıyoruz. Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde bugünden arsasını aldığımız 2 milyar dolarlık işimiz var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz