Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, sorularımızı yanıtladı.

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ilıcak'ın müthiş 5 yıl planı
Türkiye’nin yeni nesil girişimcilerinden ERMAN ILICAK, iş hayatına üniversite sonrası mühendis olarak Enka’da başladı. İlk birikimleriyle bir süre sonra kendi işini kurdu. Büyümesini, odaklanarak ve yöneticileri ortak yaparak sürdürdü. İnşaat, hastane yapımı, AVM derken enerji alanına da girdi. Bugün “İlk 3’te yoksak o şirkette olmuyoruz” stratejisiyle yoluna devam ediyor. Mevcut işleriyle gelecek için oldukça iddialı. AVM, enerji, otelcilik ve şirket satın alarak büyüyeceklerini söylüyor ve ekliyor: “Önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl yüzde 33 büyüyeceğiz. 12 milyar dolarlık yeni yatırım planlıyoruz.”

Rönesans, 20 yıl önce Rusya’da kuruldu. Bu sürede pek çok başarılı projeye imza attı. Rusya’da uzun yıllar Enka, Alarko gibi dev Türk şirketlerini takip ederken önce onları yakaladı sonra da öne geçti. Son yıllarda ise bu ülkedeki bütün yabancı inşaat şirketleri arasında ilk sıraya yerleşti. Üstelik farklı sektörlere girerek holding kimliğine de büründü. Bu başarının ardında ise şirketin kurucusu ve başkanı Erman Ilıcak var. Rönesans Holding’in Ankara’daki binasında Erman Bey ile devler ligine yükselen şirketlerinin dününü, bugününü ve yarınlarını konuşmak üzere bir araya geldik.

Ilıcak, “İtinayla tadilat işleriniz yapılır” sloganıyla girdiği iş dünyasında, cesur ve sağlam adımlar atarak ilerledi ve şirketini büyüttü. Bugün inşaat alanında dünyanın 81’inci şirketinin sahibi unvanına sahip. Dört çalışanla çıktığı yolculuğunu bugün 30 binden fazla kişiyle sürdürüyor. Fabrikalar, iş merkezleri ve lüks nitelikli konutların inşaatlarında uzmanlaşan Rönesans, çoğunluğu Rusya’da olan yüzlerce projeyi tamamladı. Önümüzdeki 5 yıl içinde 12 milyar dolarlık yatırım planı olduğunu söyleyen Ilıcak, bunun 2 milyar dolarını Rusya’ya yapacak. Erman Ilıcak ile gerçekleştirdiğimiz sohbetin detayları şöyle:

Capital: 20 yıl gibi bir sürede 2,5 milyar doları aşan şirket yarattınız. Bu başarının temelinde ne var?
- Stratejimizin temelini, seçtiğimiz çalışma arkadaşlarımız ve onlara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmamız oluşturuyor. Biz başta gazete ilanları verip tecrübeli elemanlar arıyorduk. Sonra 1-2 yıl tecrübeli genç arkadaşlar bulduk. Onları birer birer kadromuza katarak büyümeye başladık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz