İlk 5 şirket arasına gireriz

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur’la hızlı büyümeyi, yeni projelerini ve hayallerini konuştuk...

20.10.2016 16:04:210
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 5 şirket arasına gireriz
*2015 Nef için nasıl bir yıl oldu? Yılı ne kadarlık bir ciroyla kapattınız?
 Geçen yıl, ciromuz 1,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Yaklaşık 2 bin 700 konut sattık. 2014 yılının ardından 2015’te de açık ara konut satışında pazar lideri olduk.
* Bu yıl ilk 4 ayda satışlarda yavaşlama vardı. Bu durum sizi nasıl etkiledi?
 Bu yılın ilk 4 ayında hiç lansman yapmadan geçen yılın aynı döneminde sattığımız konut adedinin 2 katı daire sattık. Geçtiğimiz mayıs ayında da lansman olmamasına rağmen geçen yıla göre aynı satış adedini yakaladık. Yılın geri kalanı için bekleyip görmek lazım; sektörü ve dolayısıyla satışları etkileyen birçok faktör var.
* 2016’da böyle bir artış bekliyor muydunuz?
 Hayır, beklemiyorduk. Hatta yönetim kuruluna bile sürpriz oldu. Yılın başında yaptığımız toplantıda yönetim kurulu toplantısındaki üyeler bile bu yılın ilk 3 ayında yaptığımız satışı tahmin edemedi.
* 2016 için öngörünüz nedir?
 Elimizde çok az stok var ve likidite olarak çok kuvvetli pozisyondayız. 2016 yılı hedefimiz, 1,5 milyar TL ciro elde etmek. Tabii ki bunun gerçekleşmesi için hem dış hem iç birçok faktörün planlandığı şekilde gerçekleşmesi lazım.
* Sektörün genelinde durum nasıl?
 Gayrimenkul sektöründe 2’nci el konut satışları mayısta yüzde 15 azaldı. Ancak markalı konut pazarı durgunluktan çok az etkilendi. 2015’te iki seçim dönemi arasında 1.600 konut sattık.
* Talep nereden geliyor?
 Yabancılara satış yüzde 3-4 seviyesinde. En önemli talep İstanbul’da merkeze dönen kitleden geliyor. Biz de bu kitleyi hedefliyoruz. Ulaşım ağlarına yakınlığa önem verenler bizim projelerimizi tercih ediyor. Geçen yılki konut satış fiyatı ortalamamız 580 bin TL idi. 36 ay vade yapıyoruz. Bizden konut alacakların hane gelirinin 7-8 bin lira olması lazım.
* Konut alanların ne kadarını ilk evini alanlar oluşturuyor?
 Markalı konut projelerinde satışların yüzde 35’den fazlası ilk evini alanlar. Proje yavaş satılıyorsa, ikinci ev alma oranı artıyor. Bizde toplu alım oranı toplamda yüzde 5’i geçmez. Sadık müşteri oranımız ise çok yüksek. 1.000 konutluk bir projede lansman öncesi projenin yüzde 30’unu kendi müşterimize, diğer yüzde 30’unu ise daha önce Nef’ten ev alamamış yeni projemizi bekleyen tüketicilere satıyoruz. Kalan yüzde 40’ı ise lansmanla beraber satıyoruz.
* Sizce gayrimenkul pazarında büyüme daha ne kadar devam eder?
 Büyümenin önümüzdeki 16-17 yıl daha bu hızla gitmesini bekliyoruz. Yenilemeyle birlikte büyüme 20-25 yıl devam edecek.
* Önümüzdeki dönem için hedefiniz nedir?
 Gayrimenkul sektörü henüz sanayi devrimini yaşamadı. 140 yıldır bizim sektörün üretim metodu hiç değişmedi. Hala üretimin yüzde 80’i insan gücüyle ve endüstriyel olmayan metotlarla yapılıyor. Üretim süreleri diğer sektörlere göre uzun. Parasını peşin verseniz, gece gündüz çalışıp ancak 36 ayda ürünü yetiştiriyoruz. Üretim tekniğini geliştirirsek yıllarla ifade edilen konut üretim hedefi aylara inecek. Üretim sürecini hızlandırmak için de üretimi dışarıda yaptırıp inşaat alanında montajını yapmamız gerekli. Seyahat gemileri bu şekilde kompartman bazında inşa ediliyor. 8-9 yıl önce gemi yapım kitabını okumuştum. Bu kitap bana inşaat sektöründe üretim sistemini değiştirmek konusunda önemli bir fikir verdi.
* Bu konuda çalışma yaptınız mı?
 Çin ve Amerikan firmalarıyla beraber yeni bir üretim sistemi geliştirmek için konuşuyoruz. Bu sistemi hem Türkiye’de hem yurtdışında kullanmayı düşünüyoruz. İnşaatta üretim süresini kısaltacağız. Şu anda ortalama üretim süremiz 36 ay. Bunu 6 aya kadar indireceğiz. Bu sayede şu anda yılda 5 bin konut yaparken, bu sayıyı 50 bin konuta çıkarmak imkansız değil. Örneğin Latin Amerikalı Homex şirketi yılda 85 bin konut üretiyor.
* Üretim sürecinin kısalması nasıl bir avantaj sağlayacak?
 Türkiye’de yılda 1,2 milyon konut satılıyor. Yılda 2 bin 500 satan açık ara pazar lideri oluyor. Pazarın büyüme potansiyeli çok büyük. Pazar endüstriyelleştiğinde satış oranlarının büyümesi inanılmaz olacak. Ayrıca pazar endüstrileşirse dünyadaki sayılı büyük kurumsal firmaların birçoğu bizim sektörde de yer alır.
* Bu sisteme geçerseniz başka ne gibi artıları olacak?
 İşi lokallikten çıkaracağız. Şu anda İstanbul’un sadece Avrupa Yakası’nda proje yapan bir firma olarak iki yıldır pazar lideriyiz. Tek bir yerde üretim yapabilirsek, işimiz sadece montaja kalırsa farklı yerlerde hızlı proje yapabiliriz. En önemlisi de teslimat süresini kısaltabiliriz.
* Dünyada böyle bir sistem var mı?
 Çin’de günde 1 kat üretilen bir inşaat sistemi var. Şimdi Çinli firmalarla görüşüyoruz, onlarla işbirliği yapacağız. Bu sistemle 15 katlı bir binayı 15 günde bitirebiliyorsunuz. Böyle bir sisteme geçebilirsek Nef’in gideceği nokta çok büyük olur. Yılda 50 bin konut üretebilen şirket olmamız mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz