"İlk Gün"

İlk şirket, ilk tesis, ilk toplantı, ilk makine... İş dünyasında “ilk”lerin yeri ayrıdır. Günümüzde medya sektörünün bir numarası olan Aydın Doğan’ın 41 yıl önceki ofisi... Sarar’ın küçük dükkanı, ...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İlk Gün

İlk şirket, ilk tesis, ilk toplantı, ilk makine... İş dünyasında “ilk”lerin yeri ayrıdır. Günümüzde medya sektörünün bir numarası olan Aydın Doğan’ın 41 yıl önceki ofisi... Sarar’ın küçük dükkanı, Yazıcı-Özilhan ikilisinin “ilk ortaklığı”, Bülent Eczacıbaşı’nın fabrika heyecanı... Hepsinin de ayrı bir heyecanı var. Aradan geçen yıllar sonra bakıldığında dahi heyecanı yaşanan bu özel anların fotoğrafını Capital bir araya getirdi. İşte o unutulmaz anlar...

AYDIN DOĞAN’IN İLK HEYECANI

Doğan Holding’in kurucusu ve başkanı Aydın Doğan, iş hayatında 40 yılı çoktan geride bıraktı. Bugün yayıncılık alanında bir numara olan bir gruba sahip. Ancak, Doğan’ın ilk işi otomobil üzerine idi. Yukarıdaki fotoğraf da işte o anı ortaya koyuyor. Henüz “çiçeği burnunda” bir girişimci olan Aydın Doğan, 1961 yılında, ilk resmi şirketi olan Doğan Otomobilcilik’deki yazıhanesinde...

DURMUŞ BEY’İN DÜKKANI

Şu anda Ege’nin en büyük gruplarından biri olan Yaşar Holding’in temeli boya ile atıldı. Kurucusu ise Durmuş Yaşar idi. Holding’in şu andaki başkanı Selçuk Yaşar’ın babası olan Durmuş Yaşar, iş hayatına bir boya atölyesinde başlamıştı. Bize ulaşan fotoğraf da 1927 yılına ait ve Durmuş Bey’i boya dükkanında görüntülüyor.
 
SARAR’UN UNUTAMADIĞI AN

İlkler Cemallettin Sarar için oldukça önemli. Şirketin kurucusu Abdurrahman Sarar, 1940’lı yıllarda Eskişehir’de küçük bir atölyede ilk kez Sarar ismini kullanarak çalışmaya başlıyor. Ancak, herhangi bir ilk iş fotoğrafı çektirmiyor. Ancak, oğul Cemallettin Sarar bu eksikliği yıllar sonra temsili bir fotoğraf çektirerek gidermeye çalışıyor. Hem de yeğeni Emre Sarar’ı da fotoğraf  karesine alarak.

Fotoğrafta Cemallettin Sarar’ın yaşlandırılmış hali babası Abdurrahman Sarar’ı, yeğeni Emre Sarar ise Cemallettin Sarar’ın küçüklüğünü temsil ediyor. Mekan ise 1944 sonbaharında açılmış Eskişehir Bayat Pazarı’ndaki ilk Sarar atölyesi.

ALARKO’NUN TARİHİ GÜNÜ

Alarko, 1954 yılında kolektif olarak şirket olarak İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından kuruldu. Apartman kalorifer tesisatı ve ısı sanayii müteahhitliği ile başlayan bu iş, bir çığ gibi büyüyerek sanayi tesisleri kurmaktan uydu kent inşaatlarına kadar uzanan geniş bir yelpazeye yayıldı. 1973 yılında şirketlerini holdingleştiren iki ortak İshak Alaton ve Üzeyir Garih 1976’da Alarko Holding’in kuruluş yıldönümü gününde.

YAZICI  VE ÖZİLHAN’IN İLK ORTAKLIK RESMİ

Anadolu Holding’in temelleri, 1950’li yılların başında, Anadolu kökenli iki girişimci Kamil Yazıcı ve İzzet Özilhan tarafından atıldı. Anadolu insanın girişim gücüne ve başarma azmine yürekten inanan Yazıcı ve Özilhan, yarım yüzyıla yaklaşan ortaklıkları boyunca örnek işbirliği ve dayanışma sergilediler. İki ortağın 1950’lerde çekilmiş fotoğrafı bu dayanışmayı gösteriyor.

KEMAL ŞAHİN’İN MÜTEVAZİ OFİSİ

Kemal Şahin, Almanya’daki öğrencilik yıllarında Paris’teki Türk işçilere, Almanya’dan radyo, teyp gibi eşyalar getirerek ticaret hayatıyla tanıştı. Bu gidiş gelişleriyle ticaretle flört eden Kemal Şahin, 1982 yılında Almanya’da Santex’i kurdu. Kemal Bey, bu şirketteki ilk ofisinde.

YAPI VE KREDİ’DE İLK ORTAK TOPLANTISI

Yapı ve Kredi Bankası’nın 1947 yılında Bahçekapı Şubesi’nin açılışında, bankanın 26 kurucusunun toplu fotoğrafı. O tarihte günümüzün en büyük özel bankalarından birini yarattıklarının belki de farkında değillerdi...

BÜLENT ECZACIBAŞI DA İŞ BAŞINDA

Ayazağa Serum Fabrikası, Eczacıbaşı Holding’in ikinci kuşak yöneticisi Bülent Eczacıbaşı’nın ilk işlerinden. Fotoğrafta 1983 yılındaki açılış töreninde Bülent Eczacıbaşı görüntüleniyor. Bülent Eczacıbaşı, o günün, hayatındaki en unutulmaz anlardan biri olduğunu söylüyor.
 
DİNÇKÖK’ÜN FABRİKA HEYECANI

Kimya, tekstil ve enerji sektörlerinde büyük yatırımları olan Akkök Grubu, 1950’li yıllarda Raif Dinçkök tarafından kuruldu. Grubun lokomotif şirketi Aksa’da merhum Raif Dönçkök 15 nolu makineyi devreye alıyor.

 

 


 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz