İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali

"Hayalim, Yıldız'ı en farklı ürünlerle para kazanan şirket yapmak"

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali


Bugüne kadar P&G, Kraft, Frito Lay ve Coca-Cola'da yenilikçiliğe yön veren BİLAL KAAFARANİ, şimdi Yıldız Holding için iş başında. İlk etapta grubun ürün portföyünü farklılaştırmayı planlayan Kaafarani, bir taraftan da bulunmadıkları yeni kategorilere giriş yapmanın hazırlıklarını sürdürüyor. Yeni görevindeki hedefini, "Hayalim Yıldız'ı en farklı ürünlerle para kazanan bir şirket yapmak. Umuyorum 5 yıl sonra çok daha uluslararası ve güçlü bir şirket olacağız" sözleriyle açıklıyor.Yenilikçilik denildiğinde akla gelen birkaç isimden biri o... P&G, Kraft, FritoLay ve Coca-Cola'da global inovasyon yöneticisi olarak çalıştı. Onunla birlikte Coca-Cola 2009 yılında tarihinde ilk kez dünyanın en yenilikçi 25 şirketi arasına girdi. Sözünü ettiğimiz kişi bugün dünyanın "25 inovasyon ustası" arasında gösterilen Bilal Kaafarani. Birçok devde devrimsel yenilikçilik hamleleri gerçekleştiren Kaafarani, şimdi de Türkiye'nin gıda devi Yıldız Holding'in inovasyon rotasını belirleyecek. Bundan 4 ay önce göreve gelir gelmez tüm grup şirketlerinin detaylı bir analizini yapan ve durum saptamasında bulunan usta yenilikçi, "Şimdi nereye gitmemiz gerektiğini biliyorum" diyor. Yapacaklarını da şöyle sıralıyor, "Sorumluluğum temel olarak 2 noktada. Birincisi ana işimizi oluşturan ürün portföyünü farklılaştırmalıyız, bunu yaparken tüketici beğenilerini ve o üründen para kazanmayı da göz ardı etmemeliyiz. Diğer sorumluluğum yeni kategorilere ve bugün bulunmadığımız yeni işlere girmek. Bunu yapmanın da 2 yolu var. Birincisi satın almalar gerçekleştirmek diğeri yeni iş alanları yaratmak." Yıldız Holding Global İnovasyon ve AR-GE Grup Başkanı Bilal Kaafarani, inovasyona bakış açısını ve Yıldız Holding'i nasıl bir yolculuğa çıkardığını Capital'e anlattı:

Capital: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
- Bugüne kadar P&G, Kraft, PepsiCo ve Coca-Cola için çalıştım. P&G benim için çok iyi bir deneyimdi, nasıl düşünmem ve doğru iletişim kurmam gerektiğini öğretti. Kraft Food'da çok farklı birimlerle ve takımlarla çalışma deneyimi edindim. PepsiCo daha çok sonuca nasıl ulaşılacağıyla ilgili bir şirketti. Coca-Cola'da global inovasyon ve teknoloji kıdemli başkan yardımcısı olarak global bir görevim vardı. Çok ilginç insanlarla çalıştım. Birçok içecek ürettik. Çok iyi takımlar ve merkezler oluşturdum. Tüm bu süreç içinde hatalar da yaptım ancak hatalarımdan çok şey öğrendim.

Capital: Yıldız Holding'e geçişiniz nasıl oldu?
- Yıldız Holding'le tanışmamı sağlayan nedenler kitap yazma kararı almamla gelişti. Edindiğim bilgi ve deneyimleri paylaşmak için Korn Ferry'de başkan yardımcısı olan Jane Stevenson'la birlikte "Breaking Away-Kopma"' adını taşıyan bir kitap yazdık. Kitap için 150 üst düzey yönetici ile görüştük. "İnovasyon için ne tür bir liderlik gerekiyor" konusunun altını çizmek istiyorduk. 150 CEO ile röportaj yaparken Murat Ülker'le tanıştım. Konuşmamız çok sıcak geçti, her ikimiz de birbirimizden olumlu etkilendik. Murat Bey, dev bir portföye sahip, güçlü ve çok akıllı bir girişimci. Birçok etkileyici başarıya imza atmış. Vizyonundan çok etkilendim. Tüm bunların yanı sıra burada çalışmayı kabul etmemde annemin ve babamın Lübnan'da yaşıyor olması, onlara daha yakın olmak istemem de etkili oldu. Murat Ülker'den teklif geldiğinde, "Ülker ve Murat Ülker'in takımıyla çalışmak benim için bir rüya olacak" diye düşündüm. Burada bir misyonum var. Daha farklılaşmış, daha sürdürülebilir ürünler yapacağız. Şu an içinde olmadığımız birçok kategoriye gireceğiz. Tüm bunlar da Yıldız Holding'i benim için oldukça çekici kılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz