İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali

"Hayalim, Yıldız'ı en farklı ürünlerle para kazanan şirket yapmak"

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İnovasyon gurusunun "Yıldız" hayali


Karaafani'nin değişim rotasının 10 temel adımı

1- İlk  önce stratejiyi ortaya koyduk. inovasyon takımının nasıl olacağını belirledik.

2- Ekibin bazıları içeriden, bazıları dışarıdan gelecek. Yetenekleri geliştirme sürecindeki boşlukları biliyoruz, onları dolduracağız.

3- İnovasyon yolculuğumuzda çeşitliliği artıracağız. Çeşitliliği artırmak için üniversitelere, farklı değerler yaratan insanlara bakacağız.

4- Ana işimizi alıp bunun gerçekten rekabetçi olduğundan emin olacağız.

5- Ürün portföyünü farklılaştıracağız. Gıda alanında daha sürdürülebilir ürünlere yöneleceğiz.

6- Şu an içinde bulunmadığımız yeni kategorilere ve yeni işlere gireceğiz.

7- Bunu da yeni iş alanları yaratarak ve satın almalarla yapacağız. Şimdi bakma aşamasındayız.

8- Şu anda daha çok gıdaya odaklandık. Besleyici ürünler ve atıştırmalıklarla ilgiliyiz.

9- Dışarıda bir network geliştireceğiz. Böylelikle ihtiyacımız olan marka ve şirketleri satın almak için zaman kaybetmeyeceğiz.

10- Bizi global pazarın en büyük oyuncularından ve en yenilikçi şirketlerinden biri olarak görmek istiyorum.


"Yetenekli Türk expatları Türkiye'ye getireceğim"
Boşlukları dolduracağız
Şimdi her şeyi oluşturma sürecindeyiz. İlk önce stratejiyi ortaya koyduk. İnovasyon takımının nasıl olacağını belirledik. Takım üyelerinin bazıları içeriden bazıları dışarıdan gelecek. Şu anda içerideki yetenekleri geliştirme sürecinde nerede boşluklar olduğunu biliyoruz, bu boşlukları dolduracağız.
Yapılacak 2 şey
Ayrıca yapmak istediğim 2 önemli şey var. Bunlardan birincisi çok sayıda Türk expat'ı Türkiye'ye geri getirmek. Eğer onlara ülkenin ne kadar harika olduğunu gösterebilirsem bu ülke açısından da çok güzel olacak. İkincisi yeni mezunları eğitmek. Böylelikle Türkler eğitim ve iş için ülkelerini terk etmek zorunda kalmayacak.
Ülker'in verdiği esneklik
Takımdaki kişi sayısına gelince, gerçekten bilmiyorum, bu oluştururken yanıt bulabileceğimiz bir soru. Burada işle ilgili en iyi şey Murat Ülker'in bana verdiği yetki ve esneklik Her şeyi içerden yapmak durumunda değiliz. Bugün çeşitlilik dönemi. Biz de düşünce sistemimizde, inovasyon yolculuğumuzda çeşitliliği artırmaya çalışmalıyız. Çeşitliliği artırmak için üniversitelere bakacağız, bizden farklı düşünen, farklı değerler yaratan insanlara bakacağız. İnovasyon takımında yüzlerce ya da binlerce kişi olabilir.

Başarılı yenilikçilerin en önemli sırrı
Lider kim olmalı?
Şirketlerin CEO'ları ya da yönetim kurulu başkanları inovasyon kültürüne sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamadıkları, gerekli değeri vermedikleri zaman en büyük yanlışlığı yapmış oluyor. İnovasyon konusundaki başarılı şirketlerin en önemli sırrı CEO ya da başkanlarının inovasyona liderlik ediyor olması.
Hatalar için suçlamayın
İnovasyona odaklamak isteyen Türk şirketlerine tavsiyem de inovasyonu en üst düzeyden yönetmeleri, şirketteki öğrenme kültürünü beslemeleri, hatalar için başkalarını suçlamamaları. Tüketiciyi, müşteriyi, rakipleri ve faaliyet gösterilen bölgeyi tanımak önemli. Farklı düşünme becerilerini geliştirsinler. Hedeflerine ulaşmak konusunda kendilerine yardımcı olabilecek içerden ve dışarıdan yetenekler edinsinler.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz