"Kapaktakiler Şimdi Nerede?"

Atilla Uras, Sezgin Elmas, Tezcan Yaramancı, Metin Çağlar, Engin Akçakoca, Nedim Esgin, Demir Sabancı ve diğerleri… Hepsinin ortak noktası bir dönem iş dünyasında adından çok söz ettiren, gündemde ...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kapaktakiler Şimdi Nerede?

Atilla Uras, Sezgin Elmas, Tezcan Yaramancı, Metin Çağlar, Engin Akçakoca, Nedim Esgin, Demir Sabancı ve diğerleri… Hepsinin ortak noktası bir dönem iş dünyasında adından çok söz ettiren, gündemde isimler olması… Bu nedenle Capital’e kapak oldular. Ancak şu anda ne yaptıklarını ise çoğu kimse bilmiyor. Kimi emekliliğin keyfini sürüyor, kimi yeni girişimler peşinde… Kimisi ise adeta kendi kabuğuna çekilmiş durumda, hiç ortalarda görünmüyor.

RÜŞDÜ SARAÇOĞLU/ Mart 93
O tarihte Merkez Bankası Başkanı olan Rüştü Saraçoğlu, şimdi Koç Grubu Finansman Grubu Başkanı olarak görev yapıyor. Günlük bir ekonomi gazetesinde köşe yazıları da yazıyor. Ancak o günlerdeki kadar ön planda değil.

BÜLENT ENER / Aralık 93
TYT Bank’ın sahiplerindendi. Banka 1994 krizinde batınca hakkında davalar açıldı. Son dönemde adı hiç duyulmuyor. İspanya’nın bir adasında turizm ve mağazacılık işiyle uğraştığı söyleniyor.

ATİLLA URAS / Ocak 94
Bir dönemin yıldızlarındandı. Ancak, Marmara Bank, 1994 krizinde batınca, banka patronluğuyla birlikte iş dünyasına da adeta “elveda” dedi. Sonraki yıllarda Kazakistan’da bazı işler ve danışmanlık yaptığı konuşuldu. Şu sıralar iş dünyasında hiç adı geçmiyor.

TEZCAN YARAMANCI / Mart 94
Kapak olduğu dönemde Kamu Ortaklığı İdaresi’nin başındaydı. Ekonomik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle özelleştirmede başarı sağlayamadı. 1994’te görevinden ayrıldı ve Hürriyet Gazetecilik’te murahhas aza olarak çalışmaya başladı. 1996’da ise stratejik danışmanlık hizmetleri vermek üzere Investa adlı bir şirket kurdu. Ardından EVG Yatırım AŞ’ye ortak oldu. Şimdi ise Bank Europa’nın yönetim kurulu başkanlığını yapıyor.

HASAN GÜLEŞÇİ / Kasım 94
Sabancı Grubu’nun ilk CEO’su idi. Emekli olduktan sonra Zeynel Abidin Erdem’in başkanı olduğu Erdem Holding’in icra kurulu başkanlığını yaptı. Şu anda ise Maya Grubu’nda yönetim kurulu üyesi.

MEHMET GÜR / Temmuz 95
O tarihte Çukurova Grubu’nun koordinatörüydü. Basına fazla çıkmayan bir yöneticiydi. Şu sıralarda ise ortalarda pek görünmüyor. Bir süre Koç Holding şirketlerinde yönetim kurumu üyeliği yaptı. Şimdi ise Öncü Menkul Değerler’in kurucu ortaklarından biri olarak sessizce iş yaşamına devam ediyor.

ERKUT YÜCAOĞLU / Ağustos 96
Capital’e kapak olduğu 1996 yılında General Electric Türkiye’nin başkanıydı. Şirketten ayrıldıktan sonra MAP-Turkuaz Şirketler Grubu adı altında kendi işini kurdu. Bir dönem TÜSİAD Başkanlığı da yaptı. Şirketleri turizm, enerji, elektronik ticaret, santrallerinin kurulması ve işletilmesi ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteriyor.

AYDIN ÇUBUKÇU / Ekim 96
Beko’nun genel müdürlüğünü yaptığı dönemde kapak olmuştu. Ardından Koç Holding’in otomotiv grup başkanlığını yaptı. Şu anda emeklilik günlerinin keyfini sürüyor, hobi olarak marangozluk işleriyle uğraşıyor. Ayrıca, Marintur adlı şirketin de yönetim kurulu başkanı. Şirket Türkiye’ye mücevher kutuları, üç tekerlekli araçlar, bozuk para sayma makineleri gibi ürünler getiriyor. Dış ticaret ve danışmanlık işleri de yapıyor.

SEZGİN ELMAS / Ağustos 97
O tarihte cirosu 400 milyon dolara varan ve 10 şirketten oluşan bir şirketti. Sezgin Elmas, verdiği söyleşide “Pazarlama ve dağıtımda en büyük biziz” diyordu. Krizlere dayanamadı. Şu sıralar kendi kabuğuna çekildi.

METİN ÇAĞLAR / Ekim 97
Vestel’in büyüme sürecinde yönetim kurulu başkanı olarak çok önemli roller üstlenmiş bir isimdi. Emekliye ayrıldıktan sonra ABD ve Türkiye’de 3 yeni girişim üzerinde çalışmaya başladı. Bir taraftan da anılarını yazıyor.

TANJU ARGUN / Nisan 98
Vestel’deki görevinden ayrıldıktan sonra TBV bünyesinde dijital imza ile ilgili çalışmalar yürüttü. Şimdi ise danışmanlık yapıyor. Bilişim sektörünün gelişmesi için çalışmaya devam ediyor.

hedAKIN ÖNGÖR / Temmuz 98
Garanti Bankası’nda genel müdür olarak tüm hedeflerini gerçekleştirdikten sonra emekliye ayrıldı. Atlantik’i tekne ile geçme hedefini gerçekleştirdi. Emeklilik günlerinde Manisa’daki çiftliğinde şarap üretiyor. Capital CEO Club organizasyonunun başkanlığını üstlendi.

ÜNAL KORUKÇU / Ağustos 98
İş Bankası’ndan emekli olma kararı almasında Erol Evcil’e açtığı batık krediler etkili olmuştu. Emekli olduktan sonra kısa bir süre Yaşar Holding’de çalıştı ve ardından inzivaya çekildi. Şu anda tam bir emekli.

İLKER KEREMOĞLU / Mayıs 99
O tarihte Anadolu İçecek Grubu’nun başından STFA’nın CEO’luğuna transfer olmuştu. Şirkette bir yeniden yapılanma operasyonunu yürüttü, kimi alanlarda küçülmeye gitti. Yaklaşık 6 yıldır görevinin başında, fazla ön plana çıkmadan şirketin başarısı için çalışıyor. 2005’te yaptığımız son görüşmemizde “Birkaç yıl içinde buradaki hedeflerimi tamamlamış olacağım” demişti.
 
HASAN SUBAŞI / Aralık 2000
İlk açıklamasını 1994 yılında Koç Holding yönetim kurulu üyesi iken Capital’e yapmıştı. 2000 yılında Koç Holding Beyaz Eşya Grup Başkanı iken tekrar Capital’e kapak oldu. Emekli olduktan sonra yine Koç Holding’in yönetim kuruluna girdi. Halen Koç Holding’in yönetim kurulunda. Bir yandan da Kalite Derneği’nin başkanlığını yürütüyor ve danışmanlık yapıyor.

LEVENT ERSALMAN / Eylül 2000
Benkar’dan ayrıldıktan sonra Yapı ve Kredi Bankası’nda yönetim kurulu üyesi oldu. Ardından Fenerbahçe’nin CEO’su oldu. Şimdi ise turizm sektöründe Martı Grubu CEO’su olarak çalışıyor.

ENGİN AKÇAKOCA / Nisan 2001
BBDK Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra mahkemeler ve savunmalarla uğraşmak zorunda kaldı. Nijerya IMF’den bankacılık programını yeniden yapılandırmak için bir teknik danışmanlık talebinde bulununca, IMF onu tavsiye etti. Şimdi Nijerya Merkez Bankası’nın danışmanlığını yürütüyor.

NEDİM ESGİN / Mayıs 2002
Genel müdür olarak Arçelik’in bir dünya şirketi olma yolunda önemli başarılar elde etmesinde etkili bir rol oynadı. 2003’te sürpriz biçimde Arçelik’ten ayrıldı. Türkiye’de kurduğu ofiste iki yabancı fonun operasyonlarını yönetiyor. Ayrıca Anadolu Efes’te bağımsız yönetim kurulu üyeliği de yapıyor.

hedDEMİR SABANCI/ Mart 2003
O tarihte Sabancı Holding Perakende Grubu Başkanı olarak görev yapıyordu. 2004 yılı sonunda “Tüm hisselerimi 5 yıl içinde satacağım” açıklamasını yaptı ve Sabancı Holding’den ayrıldı. Bir süredir sessizce yeni yatırım hazırlıkları yapıyordu. Şimdi ise yeni bir alana yöneldi. Kendi açıklamasına göre, buzdolaplarında uzun süre kalabilecek, nitelikli gıda sınıfına giren taze sebze ve gıda ürünleri için Fransız ve İtalyan görüşüyor.

CELAL METİN/ Ağustos 2003
Sakıp Sabancı’nın vefatından sonra grup ile arasında fikir uyuşmazlıkları doğdu ve ayrıldı. Sabancı Holding’de çalışırken kendi işlerini tamamen oğluna bırakmıştı. Şimdi Türkiye, Uzakdoğu ve Amerika’daki işleriyle ilgileniyor. Yeni yatırım alanları da araştırıyor. Daha çok enerji sektörüne odaklı çalışıyor.

ALİ SÜMERVAL / Nisan 2004
Bu haberden kısa bir süre sonra Beko Elektronik’in genel müdürlüğünden ayrıldı. Şirketin bir dönem zarara girmesi farklı bir yönetim anlayışı gerektirince yerini finans kökenli bir yönetici aldı. Sümerval, Koç Holding’den ayrıldıktan sonra sanayi şirketlerine yönelik stratejik planlama danışmanlığı yapmaya başladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz