Kâr odaklı modeller artık şirketleri geleceğe taşımıyor

Süha Taşpolatoğlu, Türkiye’de sürdürülebilirlik stratejilerini ve çalışmalarını anlattı...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr odaklı modeller artık şirketleri geleceğe taşımıyor


Bu kapsamda kısa ve orta vadeli hedefleriniz neler peki?
- Şirket kültürüne sürdürülebilirlik yaklaşımının yerleşmesi için çalışıyoruz. Şirket çalışanlarının sürdürülebilirlik bakış açısını içselleştirerek, iş ve özel yaşamlarına yansıtmalarına yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Paydaş diyaloğunu artırarak sürdürülebilirlik bilinci aşılıyoruz. Şirket çalışanlarının sürdürülebilirliği içselleştirmesi ile şirket paydaşlarında da bu bakış açısını yaygınlaştırmaları bekleniyor. Böylelikle bir çarpan etkisi yaratılabilecek ve sorumlu iş yapma anlayışı tüm sektöre yaygınlaşacak. Aynı şekilde sorumlu iş yapma anlayışı çerçevesinde uyum ve gelişme gösterilmesi gereken performans sürdürülebilirlik göstergelerini baz alarak iyileştirme planları yapıyoruz ve uygulamaya konuyoruz. Roche Türkiye 105 ülkeyi kapsayan CEMAI bölgesine sürdürülebilirlik bilincini yaygınlaştırmayı kendine hedef olarak alıyor. Bu doğrultuda, bölgede eğitimler ve seminerler vererek bilinç yaratılmasını amaçlıyoruz.

Sürdürülebilirlik konusunda Türkiye’de özel bir ekiple mi çalışmalarını yürütüyorsunuz?
- Roche Türkiye bünyesinde “Sürdürülebilirlik ve İletişim Komitesi” oluşturuldu. Yürütme Kurulumuz, sürdürülebilirlik stratejisi ve performansını “Sürdürülebilirlik ve İletişim Komitesi” aracılığıyla takip ediyor ve öneriler getiriyor. Tüm Roche çalışanlarını, sürdürülebilirlik hedef ve faaliyetlerimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz.

Bu hedefler doğrultusunda bugün ne gibi çalışmalar yapılıyor?
- En önemli adımlarımızdan biri, sürdürülebilirlik göstergeleri nezdinde iyileştirme çalışmaları yürütmek. Bu doğrultuda Roche Türkiye olarak, hedef ve aksiyonları göstergelerle ilişkilendirilmiş ilk kurumsal sorumluluk raporumuzu tamamladık. Tüm paydaşlarımızla paylaşacağımız bu rapor, Roche Türkiye’nin kurumsal yönetim anlayışı, sürdürülebilirlik hedefleri ve kurumsal sorumluluklarıyla ilgili 2011 yılı uygulamalarını içeriyor. Raporumuzda uluslararası raporlama standardı olan GRI (Global Reporting Initiative - Küresel Raporlama Girişimi) standartlarını baz aldık. Çalışmalarımızın doğası gereği çok az sayıda bastığımız, web ve iPad formatlarını da oluşturduğumuz raporumuz, GRI tarafından incelenerek B+ seviyesinde tescillendi. Bu raporumuz sonrasında yolculuğumuz devam edecek, Sorumlu iş yapma anlayışı çerçevesinde uyum ve gelişme gösterilmesi gereken performans göstergelerini baz alarak iyileştirme planları yapacağız. Global Roche bu konuya verdiği yüksek düzeyde önemle bize liderlik etmeye devam ederken, biz de kendi inisiyatifimizle yürüttüğümüz pek çok yenilikçi uygulamayla sektörde öncü bir güç olmaya çalışacağız.

“Sağlık alanının süper lideri seçildik ”
Roche, sürdürülebilirlik alanında en önemli uluslararası kriter olarak kabul edilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde, bu yıl 4. kez sağlık sektörünün süper lideri seçildi. Bu başarıya nasıl ulaşıldı?
Roche'un global sürdürülebilirlik anlayışında bugünün önemli hastalıklarının tedavisinin yanı sıra dünyanın en büyük Ar-Ge bütçeleri ile geleceğin çözülmemiş sağlık sorunlarına odaklanma yatıyor. Anlayışımızda yüksek teknolojiye yatırım, etik kurallar çerçevesinde şeffaf bir şirket yapısı oluşturma, hesap verebilir kurumsal yönetim anlayışı ve sürdürülebilir büyüme vizyonu yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz