Kibar'ın yeni büyüme stratejisi

"Şu an Ortadoğu ve Irak pazarını hedef alacak şekilde Suriye ya da Ürdün üzerine bir çalışmamız var."

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kibar'ın yeni büyüme stratejisi
Türkiye’nin en sessiz sedasız ama emin adımlarla büyüyen holdinglerinden biri Kibar Holding… 2003’te 1 milyar
dolar cirosu bulunan holding, 2010 yılı sonunda 3,2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. 1994’te Hyundai ile yaptığı  ilk yabancı ortaklığıyla dönüm noktasını yaşayan Kibar Holding, otomotivin yanında ana faaliyet dalı demir çelik sektöründe de iddialı…

Öyle ki bu alanda geçtiğimiz Ocak ayında Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company (POSCO) ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli'de 350 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Kibar Holding Yönetim Kurulu  Başkan Yardımcısı ve CEO’su Ali Kibar, “Biz sektörlerimizde daha ihtisaslaşmak istiyoruz. Ana sektörümüz demir çelikte önümüzdeki yıllarda Adapazarı’na bağlı Karasu’da ve İzmit’te büyük ölçekli yatırım projelerimiz var” diyor. Holdingin bu sektörde yatırımları yurtiçiyle de sınırlı değil... Ali Kibar, uluslararası ortamda daha uygun fiyata üretmek ve rekabet anlamında sektörde yurtdışı faaliyetlerine de başlayacaklarını açıklıyor. “Şu an Ortadoğu ve Irak pazarını hedef alacak şekilde, Suriye ya da Ürdün üzerine bir çalışmamız var. Bu yüzde 100 bizim yatırımımız olacak. Ayrıca Kazakistan ve Umman’da farklı yüzdelerde yerel şirketlerle yatırım yapmayı planlıyoruz” diye konuşuyor. Kibar, projeye start vermek için Ortadoğu’nun politik anlamda biraz sakinleşmesini bekliyor.EŞİ

2011 yılında Türkiye için çok ciddi bir risk olmayacağını düşünen Kibar, holding olarak bu yıl yüzde 15 büyüyeceklerini tahmin ediyor. Uzun vadede bu büyüme oranları ile yola devam etmeyi planlıyor. Holdingin geleceğe dönük yatırım planları da bu hedefleri destekleyecek biçimde tasarlanıyor. Bir yandan 2013 Nisan ayında faaliyete geçecek yeni paslanmaz çelik yatırımıyla ciroda 800 milyon dolarlık artış yakalanması bekleniyor. Otomotivde ise yabancı ortağı  Hyundai ile kapasite artışı ve yeni üretime geçecek model ivme oluşturacak. Tamamlanan İskenderun Limanı’nda da Avrupalı bir şirket ile uzun vadeli bir stratejik işbirliği düşünülüyor, burada yaratılacak iş kapasitesi de büyümeye destek sağlayacak.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Ali Kibar, onunla yaptığımız görüşmede ana iş alanları otomotiv ve demir çelik konusunda gelecek hedeflerinden, yurtdışındaki şirket kurma çalışmalarına kadar yeni döneme ait tüm stratejilerini detaylı olarak açıkladı:

Capital:  Holding olarak 9 farklı alanda 20 şirkete sahipsiniz.

- Cironuzun dağılımı nasıl gerçekleşiyor?


Capital:
2010 yılı ciromuz 3,2 milyar doların üzerinde…

- Bunun yaklaşık 1,2 milyar doları otomotiv alanından geliyor. Kalanı ise ağırlıklı olarak, yüzde 80- 85 oranında demir çelik grubundan sağlanıyor. Biz sanayiye ağırlık veren bir holdingiz. Hizmet sektöründe çok düşük aktivitesi bulunan, ağırlıklı olarak üretim yapmayı tercih eden bir grubuz.


Capital:
Kibar Holding’i 2015’te nasıl konumluyorsunuz? Önümüzdeki 5 yıl için hedefleriniz neler?

- Öncelikle faaliyet gösterdiğimiz sektörlere

bakarsak, otomotiv ve otomotiv yan sanayi alanlarında varlığımızı devam ettiririz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz