"Kiralamadan yelkenli almayın"

Grünberg, “Yelkenli pahalı bir hobi. Satın almak yerine kiralamak daha mantıklı” diyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Kiralamadan yelkenli almayın
Bosch Siemens Ev Aletleri (BSH) İcra Kurulu Üyesi Ronald Grünberg’in en büyük hobisi yelkenliler. Klasik yelken yarışlarında birincilikleri var. Üç yıl önce hobisini işe dönüştürüp Tuzla’da Su Marine Tersanesi’ni kuran Grünberg, Amerika’da okuyan oğluyla birlikte lüks yelkenliler üretip yurtdışına satıyor.
Butik tarzda çalıştığı için yılda 1-2 yelkenli yapıyor. 36 ile 42 metre arasındaki el yapımı ahşap yelkenlilerin fiyatı 5 milyon liradan başlıyor, 15 milyon dolara kadar çıkıyor.“Terzi dikişi yelkenliler yapıyorum” diyen Grünberg, cumartesi günlerini tersanesinde geçiriyor. Hafta içinde BSH’daki işlerinin başında oluyor. “Tersanede kafamı dağıtıyorum” diyen Grünberg, yöneticilere de mutlaka deniz ve yelkenle ilgilenmelerini tavsiye ediyor.
“Yelken takım ruhunu geliştiriyor. Şirketteki yöneticilerimi de yelken öğrenmeleri konusunda teşvik ediyorum” diyen Grünberg, bu spora yeni başlayacaklara yelkenli satın almak yerine kiralamayı öneriyor. Grünberg, şöyle devam ediyor: “Yelken, çok özel bir hobi. Kendi yelkenlinizi almadan önce mutlaka kiralayın. Birkaç yaz ailecek kiralık tekneyle tatile çıkın. Tekneyi ve yelkeni sevip sevmediğinizi test edin.” Grünberg’in bir diğer önerisi de birkaç arkadaş birleşip ortak bir yelkenli satın almak.Fiber ve alüminyum yerine teknede ahşabı tercih ettiğini söyleyen Grünberg, “Teknede ahşaptan vazgeçmem. Denize en çok yakışan madde ahşap” diyor.
Grünberg, yelkene başlamak isteyenlere kendi tecrübelerinden yola çıkarak şu tavsiyelerde bulundu:

PAHALI ANCAK KEYİFLİ
Yelken çok keyifli ancak pahalı bir hobi. Yeni başlayanlar için satın almaktansa yelkeni kiralamak çok daha uygun. Tekne sahibiyseniz derdi bitmiyor. Kaptanı, bakımı, marina kirası derken masraflar büyüyor. Ancak bugün yelkeni kiralayarak da pahalı olan bir hobiyi ekonomik olarak yapmak mümkün. Her sene yelkenli kiralayarak hem sporunuzu hem tatilinizi yapabilirsiniz. Bence kiralamak çok iyi bir çözüm. Yurtdışında ben de birkaç kez tekne kiraladım. İlk başlarda, yelkeni öğrenirken 3-5 yıl kiralayın. Ondan sonra zaten yelkeni çözmüş olursunuz.
Tekne satın almayı düşünüyorsanız mutlaka kullanın veya benzer bir tekneyi kiralayarak denize çıkın. Sonuçta tekne özellikle de yelkenli çok özel bir hobi. “Seviyor musunuz? Eşiniz çocuklarınız seviyor mu” diye iyice bakın. Hem kendinizi hem de ailenizi test edin. Binmeden, kullanmadan tekne, hele de yelkenli kesinlikle almayın.

20 YILLIK TEKNE ALINMAZ
Yelkenliye yeni başlıyorsanız ikinci el tekne alın. Böylece neyi sevip sevmediğinizi daha iyi anlarsınız. Tekne alacak ya da kiralayacak paranız yoksa önce kursa gidin bu işi öğrenin. Daha sonra yelken takımlarına katılın.
Birkaç arkadaş ortaklaşa tekne almak da iyi bir çözüm olabilir. Örneğin bizim şirkette 7 arkadaş birleşip bir tekne aldı. Kullanmadıkları zaman kiralayabiliyorlar. Tekne parasını 7-8 kişiye böldüğünüzde çok daha ucuz paralara yelken sporunu yapabiliyorsunuz.Tekne alırken en iyi eksper kendinizsiniz. Tekne delik mi? Dayanıklı mı? Motoru nasıl gibi konuları danışmanlara sorun. Fakat sizin konforunuz, izleniminiz çok daha önemli. 20 yılın üzerindeki tekneler başa bela olur. Bunu sakın unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz