KOBİ cephesi hızlı büyüyecek

Sinan Kılıçoğlu, bulut bilişimde yaşanan son gelişmeleri ve sektörün önümüzdeki dönemde gideceği noktayı paylaştı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ cephesi hızlı büyüyecek


Bulutu dış kaynak kullanımından ayıran özellikler neler?
- Birincisi maliyet avantajları. Bulut bilişim çözümleri ile geleneksel dış kaynaktan daha yüksek maliyet avantajları elde edilir. İkinci olarak esneklik geliyor. Bulutta herhangi bir zamanda daha yüksek bir kaynak ihtiyacına daha hızlı erişim sağlanabiliyor. Şirket istediği an kullandığı kaynakları artırıp azaltabiliyor. Üçüncü sırada da bulut teknolojisinin gündelik tüketici kullanımına da açık bir yapı olması geliyor.

Bu yöntemle şirketler hangi tip bilişim hizmetlerini alabiliyor?

- Altyapı hizmetlerinde (IaaS) kullanıcı, yazılım ve uygulamalarını kullanmak için ihtiyaç duyduğu güç kaynağı, klima, ağ cihazları, veri depolama, sunucu gibi fiziksel bileşenler için donanımlardan yararlanıyor ve süreçlerine uygun olarak yönetebiliyor. Platform hizmetinde (PaaS) kullanıcı uygulamalarının uyumlu olduğu platform hizmetlerinden yararlanıyor. Uygulama hizmetindeyse (SaaS), CRM gibi herhangi bir uygulama kullanıcı başına ödeme yapılarak şirket tarafından kullanılabiliyor.

Bulut bilişimi kullanan şirketlerin performansları nasıl etkileniyor? Ciroya, kâra somut etkisi var mı?
- Ciroya etkisi şirketin satış, müşteri ilişkileri gibi süreçleri veya uygulamaları bu teknolojiye ne derece entegre edebildiği veya bilgi teknolojilerindeki bir kesinti veya duraksamanın ciroya net etkisinin ne olduğuyla doğrudan ilgili. Bu sebeple net bir yorumda bulunmak kolay değil, fakat maliyet avantajları ve esneklik özellikleri ile kârlılığa net etkisi var.

T-Systems şimdiye dek ne yaptı, gelecekte ne yapmayı planlıyor?
- Bulut bilişim gün geçtikçe artarak dünya genelinde sağlanan standart bir çözüm haline geliyor. Buna rağmen pek çok şirket ve organizasyon için BT yapılarının buluta taşınması halen risk olarak görülüyor. CIO’ların güvenini kazanma noktasında bulut bilişim servis sağlayıcılarının özellikle bazı konuları net olarak açıklayabilmeleri gerekir. Bunlar güvenlik, veri yönetimi tecrübesi, destek ve problemlerin zamanında çözümü, ihtiyaç anında servis ilave edilebilmesi, açık ve güçlü SLA sunulabilmesi, uygulama tecrübesi, sektörel tecrübe ve esnek fiyatlandırmadır.

NELERE DİKKAT ETMELİ?
RİSKLER

Şirketlerin bulut bilişime geçişi maalesef bir düğmeye basarak gerçekleşmiyor. Önemli bir yatırım söz konusuyken risklerin de etraflıca incelenmesi kaçınılmaz. Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ise uygulamaların bulut teknolojisine uygunluğu, iş süreçlerinin gözden geçirilmesi ve hedeflerin şirket politikaları ile örtüşmesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz