KOBİ cephesi hızlı büyüyecek

Sinan Kılıçoğlu, bulut bilişimde yaşanan son gelişmeleri ve sektörün önümüzdeki dönemde gideceği noktayı paylaştı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
KOBİ cephesi hızlı büyüyecek
Bulut bilişim pazarı hızla büyüyor. Yapılan araştırmalara göre 2020 yılına kadar pazar 240 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak. Türkiye’de de net rakamlar verilemese de şirketlerin bu alana ilgisi her geçen gün artıyor. Sektörün en büyük kuruluşlarından T-Systems’in Türkiye genel müdürü Sinan Kılıçoğlu, özellikle KOBİ’lerin bulut bilişime yoğun ilgi gösterdiklerini belirtiyor. “KOBİ segmentinden daha yoğun bir talep geliyor. Önümüzdeki dönemde KOBİ’lerde bulut bilişim teknolojilerinin giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Belli büyüklükteki ve finans gibi belli sektörlerdeki şirketler, hem regülasyonların hem mevcut ihtiyaçların getirdiği koşullardan dolayı daha çok kendi içlerinde sanallaştırma çözümlerine yöneliyor” diyor. Kılıç’a göre bulut bilişime gösterilen bu ilginin arkasında 3 önemli unsur var. Bunlar da bulut bilişimle sağlanan maliyet avantajı, esneklik ve gündelik tüketici kullanımına açık bir yapı. T-Systems Türkiye Genel Müdürü Sinan Kılıçoğlu, bulut bilişimde yaşanan son gelişmeleri ve sektörün önümüzdeki dönemde gideceği noktayı şöyle paylaştı:

Bulut bilişimin dünyada büyüme hızı nedir? Gelecekte ne kadarlık bir hacme ulaşacak?

- Yapılan araştırma ve öngörüler bulut bilişimin 2020 yılma kadar yaklaşık 240 milyar dolarlık bir pazara ulaşacağını gösteriyor.

Türkiye’de sektörün büyüklüğü ve büyüme hızı nedir? Gelecekte neler olacak?
- Türkiye’de önümüzdeki dönemde bulut bilişimin yükselen bir eğilim izleyeceğini öngörmekle beraber bu pazara yönelik net rakamlar verebilmek çok kolay değil. Bunda tanımların ve standartların oturmamış olmasının da etkisi büyük. Yine de önümüzdeki dönemde özellikle KOBİ’lerde bulut bilişim teknolojilerinin giderek yaygınlaşacağını düşünüyoruz.

En çok talep hangi sektörlerden, hangi tip şirketlerden geliyor?
- Özellikle KOBİ segmentinden daha yoğun bir talep geliyor. Belli büyüklükteki ve finans gibi belli sektörlerdeki şirketler, hem regülasyonların hem mevcut ihtiyaçların getirdiği koşullardan dolayı daha çok kendi içlerinde sanallaştırma çözümlerine yöneliyor. Ek olarak kamuda, özellikle e-devlet, Fatih gibi projelerle bu teknolojinin kullanımı giderek yaygınlaşıyor.

Sektörün büyümesinin önündeki en büyük engel nedir?
- Belli standartların tam olarak yerleşmemiş olması diyebiliriz. Bu konuya standart getireceği umulan tanım ise ABD hükümeti tarafından yapıldı. Bu resmi tanımda bulut bilişim, internet üzerinden “kullandığın kadar öde” iş modeliyle sağlanan ve satın alınan ölçeklenebilir, esnek sistemlere dayalı genel hizmetler bütünü olarak tanımlanıyor. Burada anahtar nokta, “kullandığın kadar öde” modeli olması. Örneğin, veri merkezlerinin daha verimli kullanılmasını sağlayan sanallaştırılmış “özel bulut sistemleri” ödemeli olmadığı için bulut bilişim olarak değerlendirilmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz