"Koç aile gibidir bağımlılık yapar"

Koç Holding'in bir önceki CEO'su BÜLENT BULGURLU, grupta tam 35 yıl çalıştı, 3 kuşağı birden tanıdı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Koç aile gibidir bağımlılık yapar

BÜLENT BULGURLU,
İş yaşamına  neredeyse Koç Holding'de başlamış, grupta 3 kuşakla birden çalışmış bir yönetici ... 2 yıl önce emekliye ayrıldı, ancak gruptaki görevi, yönetim kurulu düzeyinde devam ediyor. 35 yılı geride bıraktığı iş hayatında, adı emeklilik olsa bile Koç Holding'de şu sıralar gayrimenkul değerlendirme ve geliştirme işlerini yürütüyor. Zeytinburnu'nda ve Ankara'da başlatılacak yeni projeler var gündeminde. Sırada başka projeler de var. Gayrimenkul geliştirme ve değerlendirme işinde holdinge bağlı çeşitli şirketlerin yönetim kurulunda görev yapıyor. "Henüz emeklilik için erken. CEO'luktan ayrıldım ama çalışmaya devam ediyorum" diye konuşuyor. Bu nedenle de sabah 9, akşam 5-6 çalışmaya devam ediyor. Koç Holding'de 3 kuşakla çalışmak gibi bir özelliğinin yanı sıra çok sayıda şirketin CEO ve başkanlığını da yürütmüş. Kendi deyimiyle "Hangi şirkette ne kadar CEO'luk yaptığını" bile hatırlamıyor. "Genel müdürlük ya da başkanlık. Ne görev verildiyse yaptım" şeklinde konuşuyor. CEO'luk koltuğunu bıraktıktan sonra basınla konuşmayan Bülent Bulgurlu ile Koç Holding'deki görevi değil, iş yaşamı, deneyimleri ve tanıdığı iş insanları üzerine söyleşi yaptık. İşte Bulgurlu'nun gözünden son 35 yılın fotoğrafı:


Capital:
İş hayatınızın ilk yıllarına dönersek... Kariyeriniz nerede başlıyor?
-  İş hayatıma Norveç'te başladım. Gazi Üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümünü bitirmiştim. Akademik kariyer için üniversiteye girdim, araştırma görevlisi olarak başladım. Akademik kariyer hoşuma da gitmişti.
Bu nedenle üniversiteden sonra master ve doktora yapmak üzere Norveç'e gittim. Üniversiteye başlamak için geç gitmiştim. O nedenle ilk önce bir yıl bir özel sektör firmasında inşaat mühendisi olarak çalıştım. Bir proje firmasıydı ve çalışmam 9 ay kadar sürdü. Ondan sonra tekrar üniversiteye başladım. Doktoram bitince bir süre daha çalıştım. Ondan sonra 1977 yılında Türkiye'ye döndüm. Hemen iş başvurularına başladım. O zaman Garanti İnşaat diye bir şirket vardı. Koç Holding'e ait olan Garanti İnşaat, müracaat ettiğim şirketlerden biriydi. Kabul edildim ve kıdemsiz bir mühendis olarak iş hayatım başladı.

Capital: Garanti İnşaat'a girene kadar çok iş aradınız mı?
- Daha önce 2-3 yere daha başvurmuştum. Aslında üçüne de kabul edilmiştim, ancak ben Garanti İnşaat'ı tercih ettim. O günkü şartlara göre daha büyük şirketti. Tahtakale'de Garanti Ambarı vardı, ofisimiz oradaydı. Bir süre orada çalıştım. Benim ilk dönemlerimde Afşin Elbistan Santrali inşaat halindeydi. Oraya gönderildim. Genç bir mühendis olarak Afşin Elbistan'da saha mühendisi olarak göreve başladım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz