Koç'un planı 2 haneli büyüme

Dünya ikinci dip konusunu tartışırken Koç Holding, bu riski büyüme senaryolarına dahil etmiyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Koç'un planı 2 haneli büyüme


Capital: Türkiye dışında global krizin etkilerini nasıl hissediyorsunuz?
- Kuzey ve Güney Amerika'ya ihracatımız çok az. Dolayısıyla orada olanları fazla hissetmiyoruz. Bizim en çok hissettiğimiz yer Avrupa. Çünkü ülkemizin ihracatının yüzde 50-60'ı Avrupa'ya. Orada da şu şansımız var: Kişi başına en yüksek gelire sahip olan Almanya, Avusturya, Hollanda, İsveç ve Norveç gibi ülkeler krizin en kötü zamanında bile yüzde 1 bile olsa büyüdü, daralma yaşamadı. Bu nedenle o pazarlar güney ve Akdeniz kısmındaki eksiklikleri biraz telafi etti. Biz de krizi o kadar çok kötü hissetmedik. Ama elbette endişelendik.

Capital: Şu an dünya ekonomisindeki gidişi nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Dünya ekonomisi son birkaç aydır ne yazık ki pek olumlu bir görünüm arz etmiyor. Gerek ABD'de gerek Avrupa'da ekonomik faaliyetin oldukça zayıf olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra Euro bölgesinde, nispeten zayıf çevre ülkelerindeki sorunların daha büyük ve önemli bazı merkez ülkelere de sıçrama ihtimalinin konuşuluyor olması, durumu daha da zorlaştırıyor. Her ne kadar gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik durum gelişmiş ülkelere nazaran daha sağlam olsa da, ABD ve Avrupa'daki zayıf performans dünya ekonomisinin büyümesini olumsuz etkiliyor. Nitekim IMF, nisanda 2011 için yüzde 4,5 olarak duyurduğu dünya ekonomisi büyüme tahminini, yüzde 4'e indirdi. Benzer şekilde 2012 büyüme beklentileri de genel olarak aşağıya doğru revize edilmekte. Dünya ekonomisindeki sorunlar ve bahsettiğim zayıflığa rağmen, 2009'un ilk çeyreğindekine benzeyen yeni bir dip ihtimalinin hala düşük olduğunu düşünüyorum. Gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının ve diğer otoritelerin önümüzdeki dönemde ekonomiyi rahatlatacak bazı önlemleri devreye sokabileceklerini tahmin ediyorum. Gelişmekte olan ülkelerdeki daha dinamik ekonomik yapı ve daha sağlam temelleri, ikinci bir kriz ihtimalini azaltıyor.

Capital: Türkiye bu dalgadan çok zarar görecek mi?
- Bizim temel senaryomuzda dünya ekonomisinde büyük bir çöküş ya da ikinci bir dip beklentisi yok. Bunlar 2008 ve 2009'da o kadar çok söylendi ki... Ancak korkulan mertebede olmadı. Bir çöküntüyü planlarımıza almıyoruz. Ama buna mukabil tedbirli temkinli olmak lazım. Döviz bazında artı yönünde de eksi yönünde de açık vermemek gerekiyor. Ali Babacan, "Dövizde artı veya eksi yönde risk almayın" diyerek çok güzel söyledi. Güçlü bankacılık sektörü ve sağlam kamu maliyesi, Türkiye'nin herhangi bir krize karşı dayanıklılığını artırıyor. Ancak, dünya ekonomisinde bizim beklentilerimizin ötesinde bir kötüleşme olur ve yeni bir kriz dalgası ortaya çıkarsa,
2008-2009 döneminde de gördüğümüz gibi, hemen hemen her ülke bu durumdan etkilenir. Bu çerçevede, hükümetimizin ve Merkez Bankası'nın Türkiye'yi olası bir global ekonomik krize karşı daha dayanıklı hale getirmeye yönelik çabalarının gayet olumlu olduğunu düşünüyorum.

Capital: Yıl sonu ve 2012 için ekonomiye yönelik beklentileriniz neler?
- 2011 sonunda Türkiye'de yüzde 6'nın üzerinde bir büyüme beklentimiz var. Yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitenin ilk 6 aylık döneme göre bir miktar yavaşlamasını bekliyoruz.Ancak, ilk yarıdaki son derece güçlü performansın etkisiyle yılın tümü için büyümenin yüzde 6'yı biraz geçeceğini tahmin ediyoruz. 2011 sonu için enflasyon tahminimiz yüzde 7,5. Merkez Bankası'nın orta vadeli enflasyon hedeflerine ulaşılması konusunda kendinden emin görünüyor olması ve ağırlığı daha çok büyüme ve finansal istikrarın sağlamlaştırılmasına vermesi nedeniyle, önümüzdeki dönemde politika faizinin düşük seviyelerini koruyacağı kanaatindeyiz. 2012 bütçe çalışmalarına yeni başladık. Büyüme, kur, faiz ve diğer ekonomik varsayımları henüz oluşturma aşamasındayız, şu an için rakam telaffuz etmem doğru olmaz. Ama 2012'ye temkinli bir iyimserlikle bakıyorum. Hem temkinli hem tedbirliyim. 2012'de "Avrupa ülkelerinde şunlar oluyor, o büyük bankanın notu düştü, şu banka bilmem ne kadar para kaybetmiş" gibi şeylere bakıp kötümser bir bütçe yapmak istemiyoruz. Yapmayız da... Tabii uluslararası kuruluşlar var, onlar tüm dünya için bölgeler ve ülkeler için hesaplamalar yapıyor, bir şeyler söylüyorlar. Bizim başbakanımız, ekonomiden sorumlu başbakan yardımcımız "Gelecek yıl bu yıldan biraz daha az bir büyüme olacak" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz