Koç'un planı 2 haneli büyüme

Dünya ikinci dip konusunu tartışırken Koç Holding, bu riski büyüme senaryolarına dahil etmiyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Koç'un planı 2 haneli büyüme


Capital: Size göre büyüme oranı ne olacak?
- Biz daima geriye düşmemek adına şirketlerimiz için o öngörülerin 1,5 ila 2 katını hedef olarak alıyoruz.

Capital:
2012'de özellikle hangi risklere karşı tetikte olacaksınız?
- İş planında ürün çeşitlemesi için yeni ürün, pazar çeşitlemesi için de yeni pazarlar lazım. Değişen koşullara göre de bazen satışa odaklanarak bazen ise tasarrufa çok daha fazla odaklanarak işi götürmek gerekiyor. Riskler açısından birincisi döviz nedeniyle artıda veya ekside olmamaya dikkat edeceğiz. İkincisi borçları mümkün olduğunca uzun vadeli yapacağız.

Capital: CEO CLUB'ın bir toplantısında "Koç Holding 3-5 yılda bir kuantum zıplaması yapar" demiştiniz. Bu döneme yaklaşıyor muyuz?
- Kuantum zıplaması dediğimiz aslında, organik büyüme devam ederken, önümüze çıkan büyük fırsatların da akıllıca değerlendirilmesi. Bu zıplama için de uygun fırsatlar, uygun ekonomik konjonktür ve uygun finansman gerekir. Bu doğrultuda çeşitli yatırım alternatiflerini her dönem olduğu gibi şimdi de araştırıyor ve detaylı inceliyoruz. Ana hedefimiz sürekli hissedar değeri yaratmak. Büyüme bunun önemli bir parçası. Ancak büyürken kârlılık ve verimliliğin de korunması, hatta geliştirilmesi gerekli.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz