Kriz mutlaka biter, büyümeye devam

Dr. Erdal Karamercan’la aynı grupta geçirdiği 40 yılı, halef seçimini ve yeni göreviyle ilgili hedeflerini konuştuk...

6.04.2017 10:51:060
Paylaş Tweet Paylaş
Kriz mutlaka biter, büyümeye devam
* Nejat Eczacıbaşı’yla unutamadığınız bir anınız var mı? 
 Yabancılarla ortaklık görüşmesi yapıyorduk ve görüşmelerin de son noktasına gelinmişti. Karşımızda da dünyanın en büyük şirketlerinden birinin yönetim kurulu başkanı vardı. Kendisi bir anda Nejat Bey’e dönerek “Yüzde 50-50 ortaklık istiyorsunuz, kabul ediyoruz, ancak bütün know how’ın sahibi benim. Neden yüzde 50 ortaklık yapalım” diye sordu. Nejat Bey de kendisine “Siz know how’ın sahibi olabilirsiz, ben de know who’nun sahibiyim” dedi. Yabancı yönetim kurulu başkanı kalkıp hemen elini sıktı. 
* 40 yıl önceki Eczacıbaşı’yla bugünkü arasında nasıl bir fark var? 
 Sorunuz 40 yıllık bir geçmişi kapsıyor. 40 yıl önce ihracatı hiç olmayan, neredeyse yok denilebilecek kadar düşük, 2 milyar dolar kadar olan bir ülke ile bugün dış satımı 150 milyar dolara ulaşmış; aynı dönemde milli geliri de 59 milyar dolardan, 850 milyar dolara yükselmiş bir ülkeden bahsediyoruz. 75 yıllık geçmişiyle Eczacıbaşı da ekonomimizin bu noktaya gelmesinde en büyük katkıyı vermiş toplulukların başında geliyor.
* 40 yıl önce Eczacıbaşı’nın cirosu neydi? Bugün hangi seviyeye geldi?
 40 yıl önceki ciromuz yaklaşık 150 milyon dolardı. 2015 yılının sonunda 20 kat büyüyerek 3,1 milyar dolar seviyesine ulaştık. Ben de topluluğun son 14 yıllık başarı öyküsüne CEO olarak katkıda bulunmanın gururunu yaşadım.
* Bu büyümenin ne kadarı sizin döneminizde gerçekleşti?
 Bu büyümenin yaklaşık yarısı benim CEO’luk dönemimde oldu.
* 14 yılda yapmak istediklerinizi, hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi? Başarınızın sırrı nedir?
 Sır diye bir şey yok. Ben ne isem oyum. Belirli özellikleri ön plana çıkartıp, ben şöyleyim, ben böyleyim demeyi anlamlı bulmuyorum. Başarı kendinize atfettiğiniz bir değerlendirme değildir; başkalarının sizi değerlendirmesiyle oluşur. Eğer insanlar beni başarılı buluyorsa, ne ala, başarılıyım. Hedeflerimi yerine getirebildim mi? Evet, makro anlamda hedeflerimi yerine getirdiğimi görüyorum. Ancak ormanın içindeki ağaçlara odaklanırsak, orman ne denli mükemmel olsa da içinde çürük ağaçlar oluyor. İş yaşamının doğasında bu var...
* Temel hedefleriniz nelerdi?
 Topluluğun yurt dışına açılmasını, sağlıklı ve dengeli büyümesini sağlamaktı. Aynı zamanda finansal yapısının güçlü olmasıydı. Bugün cirosunun yarısına yakını yurt dışı gelirlerden oluşan, önemli yatırımlarını tamamlayarak büyümüş, güçlü ve toplum nezdinde saygın bir kurumun son 14 yılında CEO olarak görev almış olmak benim için gurur verici.
* Yeni görevinizde iş bölümünü nasıl yaptınız?
 Ben holdingin yönetim kurulunda başkan yardımcılığı görevine geliyorum. Holding yönetim kurulu başkanı ve başkan yardımcılarından oluşan 3 kişilik bir başkanlık kurulumuz var. CEO da başkanlık kuruluna karşı sorumlu olarak görev yapıyor.
* Yeni görevinizle ilgili hedefiniz nedir?
 Bundan sonraki en önemli hedefim daha önceki görevlerimden farklı değil Eczacıbaşı’nın sağlıklı büyümesine katkıda bulunmak istiyorum.
* 2017 zor bir yıl olacak. Siz nasıl bir büyüme öngörüyorsunuz?
2017 tabii ki zorluklarla başlayan bir yıl oldu. Biz de planlarımızı 2016 yılı benzeri ihtiyatlı bir büyüme hedefleyerek yapıyoruz, ancak büyümeden de vazgeçmiyoruz.
* 2017 ile ilgili ne gibi çekinceleriniz var?
 40 yıllık yöneticilik yaşamımda uykusuz geçen çok gecem oldu. “Nasıl çıkacağız bu krizin içinden’’ dediğimiz çok krizler gördüm ve yaşadım. Hiçbir kriz sürekli olmadığı gibi, içinde fırsatlar da içerir. Ekonomimiz bugün dünyanın önde gelen ekonomilerinin içinde yer almakta ve geçmişte yaşananlardan dersler çıkarmış, güçlü ve dinamik bir yapıya sahiptir. Bugün içinde bulunduğumuz koşulların iç açıcı olduğunu iddia etmek tabii ki mümkün değil. Ancak çok daha zor koşullarda, çok daha derin ekonomik krizlerin içinden çıkmayı becermiş bu ülkeye, dinamik özel sektörüne ve kamunun liberal ekonomik düzeni ve kamu bütçesini yönetme becerisine güvenmeye devam edeceğiz.
* 2017’de yatırımlara devam mı yoksa biraz daha mı temkinli olacaksınız?
 Son 4 yılda çok büyük bir yatırım hamlesi yaptık. Bu yatırımlarımızı geçtiğimiz yıl sonuçlandırdık. Dolayısıyla, bu an için söz konusu yatırımların getirilerinin değerlendirilmesi gereken dönemdeyiz.
* 2017 ile geçmiş yılları karşılaştırırsanız en zor sene hangisiydi?
 Her yıl zor. Kriz olduğu dönemde krizi yönetmenin zorlukları, olmadığı dönemde de büyüme fırsatlarını değerlendirmek ve yatırım kararlarını alıp yönetmenin zorlukları. Dolayısıyla her dönemin kendi içinde zorlukları var. CEO iseniz rahatınız yok. Zaten rahatınızın da olmaması gerekir.
* Eczacıbaşı’nın geleceğinde hep aynı sektörler mi olacak?
 İçinde bulunduğumuz sektörlere gönül bağlılığıyla bağlanmış olmak doğru değil. Muhakkak ki alternatifleri düşünmek gerekir. Sonuçta çok büyük bir portföy yönetiyoruz. Bu portföyün en doğru şekilde yönetilmesi lazım. Dolayısıyla, muhakkak alternatiflerin ve fırsatların sürekli olarak değerlendirilmesi gerekir.
* Fırsatlar var mı?
 Fırsatlar tabii ki vardır, olmadan olmaz. Ancak her fırsatın yanı sıra riskler de söz konusudur. Fırsat ve riskleri değerlendirmek, büyüme alternatiflerinin içinden seçim yapmak zorundayız.
* Fırsatlar yurt içinde mi yurt dışında mı?
 Her iki tarafta da fırsatlar bulunuyor. Bugün ciromuzun yaklaşık yüzde 50’ye yakını yurt dışı gelirlerden oluşuyor. Son 14 yıldır da yurt dışı gelirler önemli boyutta arttı. Bu da topluluğumuzun risklerinin yönetiminde ve finansal yapımızdaki dengeyi sağlıyor.
* Yurt dışı cironun payı önümüzdeki dönemde artar mı?
 Yüzde 50 civarında kalır. Şu anda dengeli gittiğimizi düşünüyorum.
* Yeni yatırımları hangi sektörlerde planlıyorsunuz?
 İçinde bulunduğumuz her sektörde fırsatları değerlendirip topluluğun nitelikli büyümesi için gereken kararları alırız.
* Emeklilik planınız var mı?
 O nedir ki?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz