Krizde büyüdük, hedef 3 milyar dolar

Yıldırım Holding Genel Müdürü Yüksel Yıldırım, yeni dönemde nereye yol aldıklarını anlattı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Krizde büyüdük, hedef 3 milyar dolar


Capital: Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da satın almalarla büyüdünüz... Yurtdışı satın almalar sizin için ne tür açılımlar yarattı?
- Limancılıkta önemli bir başarı elde ettik. Bu başarı bize özgüven kazandırdı. Ardından “Neden yurtdışına açılmayalım” dedik. 2008’de yurtdışında 150 milyon dolarlık bir yatırımla Vargön Alloys’u satın aldık. Yurtdışındaki bu ilk yatırımımızla yüksek karbonlu ferro krom üretiminde dünyanın ikinci büyük üreticisi olduk. Ülker nasıl Godiva’yı aldıysa Vargön Alloys’un alımı da bizim sektörümüzde aynı öneme sahip. Özelleştirmelerden yapılan alımlar, onlardaki kapasite artırımları ile birlikte 2008 yılında ciromuz 1,3 milyar dolara ulaştı. Ama global krizle birlikte emtia fiyatları düşünce 2009 yılında ciromuz birden 550 milyon dolara indi.

Capital: Bu dramatik düşüşün sizin üzerinizdeki etkileri nasıl oldu?
- İlk etapta tedirgin etti ama biz çokiyi bir yönetim gösterdiğimiz için asıl büyümemizi krizlerde yaptık. Hiç panik olmadık. 2001 krizine 100 küsür milyon dolar nakitle girmiştik. 2009 krizinde de yaklaşık 500 milyon dolarlık bir nakit paramız vardı. Bütün stokları satmıştık. “Krizde güzel alımlar yaparız’ dedik. Lehman Brothers’tan hemen sonra insanlar kriz masaları oluştururken biz “fırsat masası" oluşturduk. Yurtdışından yatırım bankalarından arkadaşları işe aldık. Ardından da şirket avına çıktık. Türkiye’de 2001 krizinin meyvelerini 2004 yılında özelleştirmelerden topladık. 2009 krizinde de odaklandığımız alanlara yatırım yapmak istedik. Limanımızda müşterimiz olan Fransız şirketi CMA CGM, krize 6,5 milyar dolar borçla yakalandı. Biz de “Fırsat var" dedik. Şirkete 500 milyon dolar konverte edilebilir hisse senedi yatırımı ile girdik, şirketin yüzde 20 hissesini aldık. Tabii bu tüm dünya ajanslarına birinci haber olarak düştü.

Capital:  Bu yatırımın size katkısı neler oldu?
- Bu alımla bir anda denizcilikte tüm yatırım bankaları bizi tanıdı. 2011 yılında dünyanın en büyük denizcilik gazetecisi Lloyd’s List, beni dünyanın sektördeki en etkin 100 insanı arasında 50’nci sırada gösterdi. Böylelikle ilk defa bir Türk bu sıralamaya girmiş oldu. CMA CMG’nin cirosu şu anda 16 milyar dolar ve bunun yüzde 20’si bizim. Şimdi 100 milyon dolarlık yüzde 4 hisse daha alacağız. 2014 sonunda da yurtdışında hisselerimizi halka arz yoluyla satıp o yatırımdan çıkacağız. Bu da 1 milyar doların üzerinde bir halka arz olacak. Biz yurtdışındaki finansal yatırımlardan halka açılarak ya da fona satarak çıkıyoruz. Bu da bizi piyasalarda söz sahibi yaptı. Şu an dünyanın ilk 20’sinde yer alan yatırım bankaları her hafta ofisimize gelip farklı projeler sunuyor. Bu durum bize büyük özgüven kazandırdı. Geçen yıl 200 milyon Euro’ya Malta Limanı’nı satın aldık. Böylelikle yurtdışında liman ve denizcilikte yaklaşık 900 milyon dolarlık bir yatırım yapmış olduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz