Not artarsa endeks 100.000 olur

Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Not artarsa endeks 100.000 olur


Capital: MB’nin faizde düşüş yönlü politikaları bankacılık sektörünü nasıl etkileyecek?
- Bankaların bu yıl ilk çeyrekte en iyi kârlılıklarını yakalayacakları tahmin ediliyordu. Ancak iç talep ağırlıklı büyüme politikalarıyla bankaların kredi büyümeleri yüzde 20’lerde devam ederse, diğer çeyrekte de yüksek kârlılıklar söz konusu olabilir. Biz, yıl başında bankaların 2012’ye göre 2013’te yüzde 7 civarında kâr artışı sağlayacağını tahmin ediyorduk. Ancak bugünkü konjonktürde bu artışın yüzde 12-13’lerde olabileceğini görüyoruz.

Capital: Not artışı beklentisi bu yıl içinde gerçekleşir mi? Bunun piyasaya yansımaları nasıl olur?
- Yılın başında ikinci bir “yatırım yapılabilir” notu beklemiyordum. Ancak çözüm süreci konusu gündeme geldi. Bu başarıyla yönetilirse, Fitch’in ardından S&P ve Moody’s’den de “yatırım yapılabilir” notu alınabilir. Çünkü çözüm, terör bütçesini azaltacak, ülkenin önemli bir bölümü, ekonomiye katkı sağlamaya başlayacak. Böyle bir not artışı senaryosu, endeksi 100,000’e taşır.

Capital: Yılın en hareketli yatırım aracı altın oldu, Altında bundan sonra ne olur? Altın portföylerde olmalı mı?
- Altın konusuna direkt yorum yapmak istemem, Altında 10-15 yıllık mega trendler var, Bu trendler içinde 3-5 aylık değerlendirme yapmak zor. Ancak altının portföylerde yatırım aracı olarak bulunmasını da çok doğru bulmuyorum. Ama Koza Altın gibi bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri alınabilir, Çünkü altının çıkarım maliyeti 400 dolar/onslarda, Altının fiyatı 1000 dolar/onslara gelse bile şirket yine kârlı olur. Uygun fiyatlamalardan bu tarz hisse senetleri orta-uzun vadeli portföylerde olabilir.

Capital: Döviz ve faiz piyasasında yaz dönemi beklentileriniz?
- Merkez Bankası, döviz piyasasında çok fazla harekete izin vermiyor. Orada kırmızı çizgilerini koydu, ne zaman aksiyon alabileceğini piyasa artık biliyor, MB’nin belirlediği bant içinde yıl başından bu yana kur gidip geliyor, Bu anlamda döviz piyasasında önemli bir değişiklik beklemiyoruz, Enflasyon kadar sepette bir değer kaybı olabilir, onun üzerinde bir olacak, yön bulma arayışını devam ettirecektir, Sonrasında biraz durulur ama sonbaharda Türkiye’de büyüme verilerinin yukarı yönlü ivme kazanmasıyla endeks yeniden bir hareket kazanır. Büyümeyle ilgili sorun yaşanmadığı görülürse, 2014 beklentileri de piyasalarda fiyatlanır. Burada belirleyici faktör, büyüme verileri. Tabii burada not artışlarını söylemiyoruz. Not artışları endeksi 100,000 seviyelerine taşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz