Not artarsa endeks 100.000 olur

Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Not artarsa endeks 100.000 olur
Ak Yatırım Genel Müdürü ATTİLA PENBECİ, hareketliliğin arttığı dönemde getiri arayan yatırımcılara adres olarak borsayı gösteriyor. Banka karlarının ilk çeyrekte iyi geleceğini, ikinci çeyreğin de iyi olacağını söylüyor. Bunun yanı sıra iç talebe dayalı büyümeden olumlu etkilenecek sektörlerin dikkat çekeceğini belirtiyor. Ancak, en önemli etkiyi ise not artırımın yapacağının altını çiziyor ve ekliyor: “Çözüm süreciyle birlikte not artarsa endeks 100 bin olur." Yılın ilk dört ayı, para ve sermaye piyasaları açısından yurtdışı piyasalardan daha farklı şekilde, volatil olarak geçti. Borsa, 86.000-76.000 bandında gidip geldi. Dolar kuru, 1,761,82 aralığında hareket etti. Faizlerde yüzde 5,5-6,5 bandında hareketler gördük. Altın ise Türkiye piyasalarından bağımsız, sert düşüşler yaşadı ve nisan ayında 1.400 dolar/onsun altını gördü.

Türkiye’de piyasaların not artışı, çözüm süreci, büyümelerde çelişkili haberler nedeniyle yüksek volatiliteli, yön bulma arayışında bir dört ay geçirdiğini söyleyen Ak Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, bir-iki ay daha bu volatilitenin devam etmesini bekliyor. Penbeci ile bundan sonraki piyasa beklentilerini konuştuk, “Getiri nerede” sorusunun cevabını aradık.

Capital: Sonbahara kadar olan dönemde piyasaları etkileyebilecek olumlu ya da olumsuz önemli gündem maddeleri neler olacak? Yurtdışında önemli riskler neler?
- Güney Kıbrıs krizinin yönetiliş tarzı, AB Bölgesi’nde mevduatta soru işaretleri yarattı. İspanya-Porttekiz-İtalya gibi ülkelerde kemer sıkma politikaları, seçim kaybettirmeye başladı. Artık büyümeye yönelik politikalara hız verilmesi gerektiği ortaya çıktı. IMF’nin ezber değiştiren yorumlarıyla bakıldığında, kemer sıkma bir yere kadar. Enflasyonu da göze alıp büyümeye yönelik girişimlerin yapılması gerekiyor. ABD’de parasal genişleme ne zaman duracak ve sıkılaştırmada nasıl bir tablo ortaya çıkacak? Bunlar konuşuluyor, ama ben ABD tarafında büyük
bir risk olacağını düşünmüyorum.

Capital: 2012’de Türkiye ’de neler bekleniyor? Neler izlenecek?
- Türkiye büyümeye çalışıyor, Geçen yıl, kamu harcamalarının desteğiyle yüzde 2,2’de kaldık, Bu yıl ilk çeyrekte büyüme yüzde 2-3’lerde olur. İhracatın bu yıl büyümeye çok fazla destek vermeyeceğini düşünüyoruz. Tahminimiz MB’nin faiz indirimi desteğiyle iç talep taraflı büyümenin olacağı şeklinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz