Oyak’ın A Takımı

Fotoğrafa dikkatle bakın... Tam 10 üst düzey yönetici görüyorsunuz. Oyak Holding’i yarına taşayacak, profesyonel kadro... Genel müdürlüğe Çoşkun Ulusoy’un getirilmesiyle birlikte atağa ve yeniden y...

1.02.2002 02:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

Fotoğrafa dikkatle bakın... Tam 10 üst düzey yönetici görüyorsunuz. Oyak Holding’i yarına taşayacak, profesyonel kadro... Genel müdürlüğe Çoşkun Ulusoy’un getirilmesiyle birlikte atağa ve yeniden yapılanmaya yönelen grup, yönetim kadrosunu da değiştirdi. Ulusoy, yep yeni bir kadro oluştururken, çeşitli şirketlerden transfer yoluna da gitti. NCR’dan Caner Öner, Pınar’dan Ahmet Uysal,  McDonalds’dan Dinç Kızıldemir, Varan’dan İbrahim Aybar, TEB’den Mehmet Özdeniz ve diğerleri... Bir de grup bünyesinden gelenler var. Böylece ortaya grubun A takımı da çıkıyor. Hedefleri ise ortak: “Ya büyük olacağız ya da sektörde olmayacağız”...

COŞKUN ULUSOY/KOÇ’TAN
 
İlk durak Koç Finans oldu. Koç Finans’ı kuran Ulusoy, yönetimdeki anlaşmazlık nedeniyle bu görevinden 1999 yılında ayrıldı. Kısa bir süre danışmanlık şirketi kuran Ulusoy, ardından 2000 yılında Oyak Holding’in genel müdürlüğünü üstlendi.

Genel müdür Ulusoy, 1950 doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki ekonomi eğitimini, Pittsburgh Üniversitesi’ndeki master ve doktora izledi. İş yaşamına Citibank’ta başladı.

Ardından Morgan Grenfeli’nin İstanbul ofisinde ortak yönetici olarak görev yaptı. Bunu, kamu görevi dönemi izledi. Önce Halk Bankası’nda genel müdürlük, 1 yıl sonra da Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü... 1994 yılında bu görevinden ayrılıp, Koç Finans’ı kurdu. Ancak, grupla anlaşmazlık nedeniyle, 1999 yılında yollarını ayırdı, danışmanlık işine yöneldi. 2000 yılında da yeni görevini üstlendi.
 
CANER ÖNER/NCR’DAN
 
Yatırımlar ve bilgi sistemlerinden sorumlu genel müdür yardımcısı Caner Öner, 1948, Antalya doğumlu.  ODTÜ’den mezun olduktan sonra Pittsburgh Üniversitesi’nde endüstri mühendisliği alanında master yaptı.

Türkiye’de iş yaşantısına, Yaşar Holding’de, 1983’de başladı. İlk işi planlama ve bütçe kontrol koordinatör yardımcılığı idi. Ardından Tütünbank’ın genel müdür yardımcılığını üstlendi.

Gruptan 1988’de ayrıldı ve Coşkun Ulusoy ile birlikte Ziraat Bankası’nda çalışmaya başladı. Bu görevinde 5 kaldı. Sonra, 7 yıl boyunca NCR’ın genel müdürlüğünü üstlendi. Ancak, 7 yıl sonra yolları tekrar Ulusoy ile, Oyak’ta kesişti.
 
HÜLYA ATAHAN/OYAK’TAN

Grubun tek bayan üst düzey yöneticisi. İstanbul, 1952 doğumlu. ODTÜ Matematik Bölümü’nden mezun... Mali ve idari işlerinden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürütüyor.

Atahan’ın iş yaşantısında şirket sayısı fazla değil. Çünkü, Oyak Holding’teki mesaisi, 20 yıl önce 1981’de başlamış. Programcı yardımcısı, programcı, sistem analisti, muhasebe ve finansman müdürlüğü gibi görevlerden sonra genel müdür yardımcılığı görevini üstlendi. Bu görevi de 1993’ten bu yana sürdürüyor.

CELALETTİN ÇAĞLAR

Coşkun Ulusoy’un danışmanı. Aynı zamanda Darüşşafaka Lisesi’nden de sınıf arkadaşı…1949 İstanbul doğumlu Çağlar, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin makine bölümünü bitirdi. 1977’de Almanya’da otomotiv yüksek mühendisi olarak yüksek lisans yaptı.

İş hayatına ise Otokar’da mühendislik müdürü olarak başladı. 1976-1988 yılları arasında burada çalıştı. Ardından çeşitli şirketlerde, yöneticilik, yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Coşkun Ulusoy’un Oyak’a gelmesiyle birlikte, 2000 yılında bu gruba geçti. Aynı zamanda, otomotiv ve çimento şirketlerinin yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor.

ERGUN OKUR/KARSAN’DAN

Genel müdür yardımcısı Ergun Okur, 1960 Ankara doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Makine Bölümü’nden mezun. İş yaşamına, Koç Holding’de, Araştıram ve Geliştirme Merkezi’nde başladı. Tofaş’ta 3 yıl satış sonrası hizmetler müdürü olarak çalıştı. Bunu, 1994-97 yılları arasındaki genel müdür yardımcılığı izledi.

1998 yılında, Coşkun Ulusoy’un önerisiyle, Koç Finans’a genel müdür yardımcısı olarak geçti. Ulusoy ile süren 2 yıllık çalışma arkadaşlığı, 1 yıl kesintiye uğradı. Okur, bu dönemde Karsan’da genel müdür yardımcılığı yaptı. Ardından da iki arkadaş Oyak Holding’de tekrar buluştu.
 
AYDIN MÜDERRİSOĞLU/KOÇ HOLDİNG’DEN

Yeni İş Geliştirme Bölümü’nden sorumlu genel müdür yardımcısı Ahmet Müderrisoğlu 1948 doğumlu... ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nden sonra, yüksek lisansını ABD’de, North Caroline Üniversitesi’nde iş idaresi alanında yaptı. Doktorasını, pazarlama ve iş idaresi alanında, Pennsylvania Üniversitesi’nde yaptı. Sonra uzun süre Houston ve Harvard üniversitelerinde dersler verdi.

1996 yılında Türkiye’ye döndü ve Koç Üniversitesi’nde dersler verdi. Aynı zamanda Koç Holding’te telekom ve bilgi grubunun başdanışmanlığını yürüttü. Ardından, Stratejik Uygulamalar Danışmanlık şirketinde yönetim kurulu başkan yardımcısı oldu. Son 1.5 yıldır Oyak Holding’de...
 
DİNÇ KIZILDEMİR/MCDONALDS

Grubun perakende şirketi OYPA’nın genel müdürlüğü görevini Şubat 2000’de üstlendi. Bundan önceki görevi olan McDonald’s’ın Türkiye organizasyonunda tam 10 yıl görev aldı. Son olarak genel müdürlüğünü yürüttü.

McDonald’s Türkiye operasyonundan önce Enka Holding’in Kelebek Mobilya şirketinde genel müdür yardımcılığı görevinde bulundu. Profesyonel iş kariyeri ise 1975’te Koç Holding bünyesindeki Elka şirketinde başladı. 1952 Isparta doğumlu Kızıldemir, Robert Koleji’den mezun olduktan sonra Boğaziçi Universitesi’nin iş idaresi bölümünü bitirdi.

MEHMET ÖZDENİZ/TEB’DEN

Oyak Bank’ın genel müdürü Mehmet Özdeniz, gruba Temmuz 2000’de katıldı. Özdeniz, iş hayatına, St. Joseph’i bitirmeden bir yıl önce, 1969’da Akbank’ta müdür yardımcısı olarak başladı. 1980’e kadar aynı bankada çalıştı. Bu süre içinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1980-82 döneminde ise İstanbul Bankası’nda görev yaptı.

1999 tarihine kadar sürecek Türk Ekonomi Bankası’ndaki mesleki kariyeri, 1982’de başladı. Bu bankada, müdürlük, genel müdür yardımcılığı ve yönetim kurulu üyesi, murahhas azalık görevlerini üstlendi. Şimdi 131 şubeli Oyakbank’ı yönetiyor.
 
İBRAHİM AYBAR/VARAN TURİZM’DEN

Renault Mais’in genel müdürlüğünü üstlenen İbrahim Aybar, Coşkun Ulusoy gibi kamu deneyimi olan bir yönetici... 1988-91 yılları arasında Başbakalık’ta görev yaptı. Bu süre içinde 1 yıl Başbakan Müsteşar Yardımcılığı’nı da üstlendi.  Aynı dönemde Sümerbank Holding’in yönetim kurulu üyeliği ve başkan vekilliğini yürüttü.

Ardından özel sektöre geçti ve Varan Turizm’in genel müdürlüğüne getirildi. Ekim 2000’den bu yana da Renault Mais’in genel müdürlüğünü yürütüyor.

AHMET UYSAL/PINAR GIDA’DAN

Tukaş’ın genel müdürü. Daha önce Pınar Süt’te aynı görevi yürütüyordu. ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü’nü bitirdikten sonra, 1985’te Komili’de işletme/laboratuvar mühendisi olarak iş hayatına başladı. 1987’de Pınar Süt’e geçti ve vardiya mühendisi olarak başladığı görevi, 2001’de genel müdür olarak  tamamladı ve Tukaş’a geçti.
 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz