Oyun yeniden kuruluyor

Servet Topaloğlu ile Nord Holding’de neler yapacağını sorduk.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Oyun yeniden kuruluyor

Türkiye’deki büyük bir perakendeci cirosunun yüzde 30’unu rahatlıkla yurtdışından elde edebilmeli. Wal-Mart ve H&M çift haneli büyürken bizim perakendecilerin yıllık yüzde 20 büyümesi yeterli değil. Bu şekilde aradaki fark hiçbir zaman kapanmayacak.

Capital: Peki hangi kategoriler dünyadan daha hızlı büyüdü ve büyüyor?
- Hazır giyimde Türkiye’de yeni markalar çıkardık ve çok hızlı büyüdük. Konsept olarak rekabetçi bir yerdeyiz, fakat perakende mühendisliği dediğimiz tarafı da becerebilmeliyiz. Perakendeciler şu anda irileşiyor ama diriliklerini kaybetmemeleri gerekiyor. Burada çoklanabilir konsepte ihtiyaç var, çoklanamayacak konseptlerin hiçbir anlamı yok. Tüketici elektroniği perakendeciliği dünyada son 20 yılın fenomeni. Fransa Darty’yi, Amerika BestBuy’ı, Almanya MediaSaturn’ü çıkardı. Türkiye’de Teknosa devreye girdi ve oldukça hızlı büyüdü. Arkasından yurtdışındaki perakendeciler Türkiye’yi fırsat ülke olarak görüp aynı anda ülkemize geldi. Örneğin BestBuy Amerika’dan sonra Avrupa’ya uğramadan Çin ve Türkiye’ye gelme kararı aldı. Darty ve ElectroWorld de rekabete ortak oldu. Türk perakendecileri bunlar arasında iyi rekabet etti ve teslim olmadı. Hatta dünya çapında 50 milyar dolar ciro yapan BestBuy dahi Türkiye’de başarılı olamadı. Teknosa pazar lideri olarak kalmanın bedelini uzun yıllar kâr yapmayarak ve muazzam acılar çekerek mutlaka ödemiştir. Sabancı Holding burada kanımca doğrusunu yaptı. Bunlar acı veren ince uzun yollar. Böyle yaptığınız zaman başarılı oluyorsunuz.

"35 YENİ ŞİRKET TÜRKİYE'YE GELECEK"
ÖZERK KAMU ŞİRKETİ

Nord Holding, Kuzey Almanya eyalet bankalarının bir şirketi. Aslında özerk bir kamu şirketi de denebilir. Son derece prestijli bir fon. Bünyesinde 35 tane şirketi var. Bunlar orta ölçekli şirketler. Uzun yıllar sadece Almanya içinde sınırlı kalmış. Ama artık bu şirketleri uluslararası pazarlara açmak istiyorlar.
UZUN MESAFELİ YOLCULUK
Türkiye önemli bir pazar. Bana da “Sizden ricamız Türkiye temsilcimiz olarak bu 35 şirketi Türkiye’ye getirin. Türkiye’de kendileriyle aynı sektörde olan şirketlerle işbirliği yapsınlar. Gerekirse onlardan hisse alsınlar” dediler. Dolayısıyla bu uzun mesafeli bir yolculuk olacak. Bunlardan şu ana kadar 6 şirketin CEO’su Türkiye’ye geldi ve değişik yerlerde ilgili görüşmeleri yaptık.
SEKTÖREL ODAK YOK
Bir sektörel odak yok. Savunma sanayinde de şirket var, perakende, iş makineleri ve call center alanında da... Bunun haricinde Türkiye’de yerleşik mevcut fonlar şirketleri alırken biz de onların yanında azınlık hissedar olarak olalım istiyoruz. 30-40 milyon Euro vererek azınlık hissedar olup, Türkiye performansımızı test edebiliriz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de kendimiz fon kurmayı da düşünüyoruz. Bir aksilik olmazsa Nord Holding olarak burada kendimiz de bir fon kurup, doğrudan da şirket alımı yapabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz