Potansiyel alıcı olmaya devam

Özdemir, “Bugünkü şartlarda 4,5 milyar doları geçen bir ciroya ulaşırsak Limak Grubu’nu çok başarılı sayacağım” diyor...

22.02.2017 15:14:250
Paylaş Tweet Paylaş
Potansiyel alıcı olmaya devam
* Şu anda devam eden işlerinizin büyüklüğü ne kadar? 
 Şu anda devam eden 8,5 milyar dolarlık projemiz var. Bunun yüzde 60-70 aralığındaki kısmı yurt dışında. En büyük iş 4,5 milyar dolarlık Kuveyt Havalimanı 2’nci terminal inşaatı. Arnavutluk’ta Statcraft için 2 baraj yapıyoruz. Üsküp’te gayrimenkul projemiz var. Senegal Havalimanı inşaatımız devam ediyor. Rostov Havalimanı’nın yapımı sürüyor. Yine Ukrayna’da metro inşaatımız var.
* Üçüncü havalimanı inşaatı ve devam eden diğer inşaat projeleriniz ne aşamada? Burada hedefler neler?
 Son yıllar, Limak İnşaat’ın önemli projeler kazandığı bir dönem oldu. Mevcut aktif proje büyüklüğümüz 8,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. İstanbul Yeni Havalimanı hem ülkemiz hem bizim için çok önemli bir proje. Projenin neredeyse yüzde 40’lık kısmı tamamlandı. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi yapımı işletmesi ve devri projesinde, ortaklarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Proje büyüklüğü 2,5 milyar dolar seviyesinde. Projeyi 2019 yılı ocak ayında tamamlayacağız. Kuveyt Havalimanı terminal binası ihalesini kazandık. Söz konusu proje 4,3 milyar dolarlık büyüklüğü ile bir Türk şirketi tarafından yurt dışında alınan en büyük ihale. 2016 yılında kalan kısmını devraldığımız Senegal, Dakar Uluslararası Havalimanı inşaatını 2017 yılının ilk yarısında bitirmeyi planlıyoruz. Bunu takiben havalimanını Senegal Hükümeti’nin de içinde bulunduğu bir konsorsiyumla 25 yıl süreyle işleteceğiz. Rusya’nın Rostov kentinteki 210 milyon Euro büyüklüğündeki havalimanı inşaatımız devam ediyor. Bu projeyi 2017 yılı Haziran ayında tamamlamayı planlıyoruz. Arnavutluk’ta Statkraft işverenliğinde yürüttüğümüz Banja HES inşaatını 2016 yılı içinde tamamladık. Aynı bölgede yer alan Moglice HES inşaatını ise 2018 yılı Aralık ayında tamamlayacağız. İki HES’in toplam proje büyüklüğü 200 milyon Euro seviyesinde. Son dönemde aldığımız önemli bir inşaat projesi de TANAP’ın bir bölümünün yani Eskişehir’den Yunanistan sınırına toplam 459 km olan inşaat işi oldu. Ukrayna’da başladığımız 224 milyon Euro’luk metro projemize 2017 yılında daha çok odaklanacağız. Üsküp’te bina yatırımları, AVM ve konutla ilgili kompleks yapmaya yönelik yatırımımız başladı. Ayrıca, inşaat sektöründe yurt içinde ve yurt dışında önemli projeleri takip etmeye devam ediyoruz.
* Gelirlerinizin dağılımı nasıl?
 Ciromuzun 3’te 1’i yurt dışından geliyor. Bugünkü şartlarda 4,5 milyar doları geçen bir ciroya ulaşırsak Limak Grubu’nu çok başarılı sayacağım. Yatırımlarımızı da ağırlıklı olarak yurt içinde gerçekleştiriyoruz. Bu denge korunacak.
* 2017’de birleşme ve satın alma planınız var mı?
 Biz her zaman bu konuda görüşmelere açığız. Zaten her halükarda bugünlerde bile kapımız yabancı sistemlere, ortaklıklara açık. Herkesle oturup konuşuyoruz.
* 2017’de takip ettiğiniz ihaleler var mı?
 Türkiye’de özelleştirme, devletin çıkaracağı altyapı veya yakın coğrafyadaki ve Afrika’daki bütün altyapı projeleriyle ilgileniyoruz. Bazı ülkelerin YİD modeliyle çıkardığı projeler var. Pakistan’dan başlamak üzere Hindistan dahil Afrika’daki bütün projelerle ilgileniyoruz.
* Çanakkale köprü ihalesinde iddialı mısınız?

 O ihale için konsorsiyum kurduk, çalışıyoruz şu anda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz