Sat-geri kirala rekor getirecek

Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan ile leasing sektöründe yeni dönemde beklenen bu iyimser tablonun nedenlerini, büyüme getirecek lokomotif ürünleri ve şirketinin bu yükselişteki hedeflerini konuştuk.

3.08.2014 21:39:070
Paylaş Tweet Paylaş
Sat-geri kirala rekor getirecek
Leasing sektörünü hareketli bir yıl bekliyor. Sektörün öncü şirketlerinden Aklease’in genel müdürü Tuncer Mutlucan, “Bu yıl sektörün 8,8 milyar dolar hacme ulaşacağını düşünüyoruz” diyor. Böylece sektörün yüzde 25 büyüyerek 2007 yılındaki rekor işlem hacmini aşacağını öngörüyor. Bu büyümede lokomotif ürün ise sat-geri kirala...

Mutlucan’a göre geçen yıl yapılmaya başlanan sat-geri kirala işlemlerinin toplam işlem hacmindeki payı 2013’teki yüzde 15’ten en az yüzde 20’ye çıkacak. Yeni düzenlemeler leasing sektörüne yaradı. Öyle ki uzmanlara göre sektör yeniden eski günlerine geri dönüyor.

Bu yıl yeni sektörlere gelen KDV indirimleri, en son şubat ayında Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) de izin verilen sat-geri kirala işlemleriyle leasingin bu yılı yüzde 25 büyümeyle 8,8 milyar dolar hacimle kapatması bekleniyor. Bu, 2007 yılında sektörün kırdığı işlem hacmi rekorunun da egale edilmesi anlamına geliyor.

Sektörün öncü şirketlerinden Aklease’in Genel Müdürü Tuncer Mutlucan, “Geçen yıl 7 milyar dolar işlem hacmine ulaşan sektörün bu yıl minimum yüzde 15, maksimum yüzde 25 büyüyeceğini düşünüyoruz. Yüzde 25 büyümeden hareket edersek sektör, 2007 rakamlarını da aşarak 8,8 milyar dolar hacme ulaşabilecek. Müşteri sayısı da 60 bine yaklaşacak” diye konuşuyor.

Mutlucan, sektörde oyunun kurallarını değiştiren ürünün ise sat-geri kirala olacağını söylüyor. Sektöre yeni giren bu ürüne, çeşitli vergi avantajları tanınması nedeniyle son dönemde yoğun ilgi olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “2013 yıl sonu itibarıyla sat-geri kirala ürününün işlem hacmi 2 milyar TL oldu.

Toplam 14 milyar TL leasing hacmi içinde payı, yüzde 15’i buldu. Bu payın 2014 sonunda en az yüzde 20 olacağını öngörüyoruz.” Aklease Genel Müdürü Tuncer Mutlucan ile leasing sektöründe yeni dönemde beklenen bu iyimser tablonun nedenlerini, büyüme getirecek lokomotif ürünleri ve şirketinin bu yükselişteki hedeflerini konuştuk:

Leasing sektörü için bu yıl nasıl geçiyor? İlk 3 ayda nasıl bir büyüme yaşandı?
Henüz sektörde ilk 3 ayın verileri yayınlanmadı. Dolayısıyla sözleşme adetleri ve müşteri sayısındaki artışla ilgili bilgimiz yok. Ancak son 10 yıllık süreçte, ilk üç ayda toplam işlem hacminin yüzde 20’sinin yapıldığını görüyoruz. Biz bu yıl sektörün 8,8 milyar dolar hacme ulaşacağını düşünüyoruz. Bu durumda da ilk üç ayda 1,6 milyar dolar işlem hacmi oluştuğunu öngörüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz