Satın almalar artacak mı?

Türk şirketlerinin geldiği noktayı ve gelecek beklentilerini, işlem adedi bazında pazar lideri olan 3 Seas Capital Partners’ın CEO’su Şevket Basev anlattı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Satın almalar artacak mı?

Finansal hizmetler yüzde 11, endüstri yüzde 10, perakende yüzde 6,9, medya ve iletişim yüzde 6,4, teknoloji yüzde 3,5 pay aldı. Son yıllarda bankacılık, sigorta, iletişim, sağlık, enerji ve tüketici ürünleri gibi sektörlerde ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Özellikle genç nüfusumuzdan dolayı eğitim, sağlık, perakende, gıda, teknoloji sektörlerine olan yatırım iştahının daha da artacağını öngörüyoruz.

8- Satın alma ve birleşmelerde en çok nelere dikkat edilmeli?
Satan taraf açısından bakarsak, çok iyi bir danışmanlık hizmeti almalılar. “Ben bu işi kendim yaparım” anlayışı yanlış. İkincisi, satış veya ortaklığı gerçekten isteyip istemediklerine karar vermeliler. “Talip çıkarsa konuşuruz ama biz aktif aramayız” demek hatalı. Ya aramak lazım ya da hiç görüşmemek...

9- Satın alan taraf nelere dikkat etmeli?
Alıcı tarafın ise şirketi çok iyi incelemesi, hem şirketin hem sektörün risklerini çok doğru analiz etmesi ve ona göre ilerlemesi gerekiyor. Bir de eğer hakim olmadığınız bir sektöre giriş yapacaksanız, M&A danışmanının yanı sıra sektör danışmanıyla çalışmak lazım. Hem alan hem satan için ise şu çok önemli: Gelecekteki tüm olasılıklar, tüm satış veya ayrılık senaryoları düşünülerek kapsamlı bir sözleşme yapılmalı.

10- Türk şirketleri satın almalar konusunda bilinçlendi mi? 10 yıl öncesine kıyasla neredeyiz?
Türk patronlar eskiden satış veya ortaklığa bile sıcak bakmazdı. 1990’lı yıllarla kıyaslarsak en azından bu konu konuşuluyor. Hatta son yıllarda umut veren rakamlar görüyoruz. Artık hisse oranları konusunda çok fazla hassasiyet olmadığını düşünüyorum. “Mutlaka çoğunluk bende kalsın” denmiyor, çünkü artık yönetimde söz sahibi olmanın tek yolu çoğunluk hissedar olmak değil. Azınlık hissedar olup yönetim kurulundaki temsiliniz yüksek olabiliyor. Tüm bu detaylar oluşturulan hisse grupları ve sözleşmelerle yapılıyor. Bence bir bilinçlenme ve artan bir ilgi söz konusu. Son yıllarda önemli oranda yerli işlemler görüyoruz. Türk şirketleri, başka Türk şirketlerini satın alıyor. Bunlar çok güzel hikayeler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz