"Sayı artıyor ama yetmez"

Türkiye birçok Batı ülkesini geride bırakıyor ama yine de alınması gereken çok yol var.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Sayı artıyor ama yetmez

Farklılıkların iyi yönetildiğinde daha iyi iş sonuçlan doğurduğunu biliyoruz. Yönetim kurullarındaki kadın üyelerle başarılı biçimde çeşitlilik yaratan şirketler, daha bağımsız, daha yenilikçi, daha kurumsal oluyor ve daha yüksek performans sergileyebiliyor"... Bu çarpıcı yorum, kadınların iş dünyasında ilerlemesine odaklanan bir organizasyon olan Catalyst'in bilgiden sorumlu başkanı Jan Compabiano'ya ait.Bu gerçeğe rağmen dünyanın en büyük 500 şirketinden sadece 15'ini kadın CEO'lar yönetiyor. Yani kadın CEO oranı, dünya genelinde yüzde 3. Türkiye'ye döndüğümüzde ise bu oran çok daha düşük. Kapsamlı bir araştırma yok ama uzmanlar, kadın CEO oranının yüzde 1-1,5 düzeyinde kaldığı görüşünde. Fakat bu tablo, "üst yönetim" olarak daha geniş bir çerçeveden bakıldığında Türkiye lehine dönüyor. Öyle ki rakamlar tahmin edilenden çok daha çarpıcı. World Economic Forum'un "Corporate Gender Gap" (İş Dünyasında Küresel Cinsiyet Eşitsizliği) raporuna göre Türkiye, üst yönetimdeki kadın oranı açısından yüzde 12'lik düzeyiyle Finlandiya'nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Finlandiya'daki oran yüzde 13.


Yönetiminde kadının olmadığı 4 büyük grubu görmek için görsele tıklayın


AİLE ÜYELERİ ORANI YÜKSELTİYOR
Capital, 20 holding ve 20 büyük şirketi dahil ettiği özel bir araştırmada üst yönetimde yer alan kadın sayısını araştırdı. "Üst yönetici" tanımına ise yönetim kurulu üyeliği, icra kurulu üyeliği, genel müdürlük, CEO'luk ve CEO'ya direkt bağlı olan genel müdür yardımcıları ve eşdeğeri olan koordinatörlük ve direktörlük pozisyonları dahil edildi. Araştırmaya göre holding yönetimlerinde kadın üst yönetici oranı ortalama yüzde 20,7. Araştırmaya katılan 20 holdingde 439 üst düzey yöneticinin 91'i kadın, bu kadınların 26 tanesi ise aile üyesi. Ancak uzmanlar, kadınların yönetime somut katkı sağlayabilmeleri için oranın en az yüzde 25-30 olması gerektiğini vurguluyor. Üstelik bu rakamlar çoğu örnekte yanıltıcı. Çünkü kurullarda aile üyesi kadınların ağırlığı dikkat çekiyor.


Kadın yöneticilerinin oranı yüzde 50'yi aşan 4 şirketi görmek için görsele tıklayın


HRM Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Aylin Coşkunoğlu, "Ben bu tablonun gerçek durumu göstermediğini düşünüyorum. Birçok aile şirketinde kız evlatlar yönetim kurulunun doğal üyesi oluyor, ancak pratikte çok etkili olamayabiliyorlar" diyor. Değerlendirmemize sadece profesyonel kadınları dahil ettiğimizde ise holdinglerdeki kadın üst yönetici oranı yüzde 14,8'e kadar iniyor. Örneğin Koç Hol-ding'in 59 üst yöneticisinden 7'si kadın. Ama 2'si aile üyesi. Sadece profesyonel olarak bakıldığında holding üst yönetiminde kadın oranı yüzde 12'den yüzde 8'e iniyor. 29 üst yöneticinin 5'inin kadın olduğu Sabancı Holding'de, 3 kadın yönetici aileden. Yalnızca profesyonelleri aldığımızda üst yönetimdeki kadın oranı yüzde 17'den yüzde 7'ye düşüyor. Işıklar, Akfen, Boyner, Borusan ve Soyak Holding ise üst yönetimde en fazla kadın profesyonel bulunduranlar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz