"Şirketler grubu yaratmak istiyorum"

Süreyya Ciliv ile gözlerden uzak geçen iki yılını, bu dönemde nelere odaklandığını, yeni şirketini ve planlarını konuştuk...

22.08.2017 16:32:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Şirketler grubu yaratmak istiyorum"


SİLİKON VADİSİNDE NELER KONUŞULUYOR?

1. YAPAY ZEKA
Silikon Vadisi’nde konuşulan bir numaralı konu “machine learning”, yani öğrenen makineler. Buna artificial intelligence dediğimiz yapay zekanın bir adım ilerisi de denebilir. İnsan beyninin nasıl düşündüğünden ilham alarak dizayn edilen yapay zekalar... Her alanda uygulaması var. Otomobilde, sağlıkta, enerjide…
2. MOBİLİTE İkinci olarak mobilite ve sensörler öne çıkan diğer konular. Her yerde sensörler, her yerde bağlantı var. Tüm bunlar sayesinde optimizasyon, yani işi en optimum şekilde yönetme imkanı doğuyor. Mesela Uber’in ortaya çıkışını düşünün. Her yerde internet bağlantısı olmasaydı, Uber diye bir şirket olur muydu?
3. BULUT Diğer konu tabii ki bulut (cloud) teknolojileri. Bir şirketin her bir müşterisiyle ilgili binlerce verisi var. Bunları bulutta “big data” olarak saklayabiliyorsunuz. O büyük verideki analizden muazzam bilgiler çıkabiliyor.
4. ROBOT TEKNOLOJİ Bunların yanı sıra robotics de gittikçe önem kazanıyor. Yeni dönemde yapay zekanın, mobilitenin, sensörlerin ortak kullanımından çıkan yüzlerce yeni fırsat olacak. Tüm bu veriler ışığında bambaşka fırsatlar değerlendirilecek. Tüm bunlar, yeni dünyayı belirleyen güçler.
"RUHUM HEP GİRİŞİMCİ"

CESUR BİR GENÇTİM
Çocukluğumdan beri 10 yıl sonraki dünyayı hayal ederek kendime rota çizen biriyim. Hep farklı olanın peşinde oldum. Harvard Business School’dan mezun olduktan sonra bana 100 bin dolar maaş veren danışmanlık şirketlerine gitmek yerine 29 bin dolar maaş veren bir start up şirketine geçtim. Şimdi baktığımda bu cesaretimi takdir ediyorum.
BİLGİYE HEP İNANDIM Her zaman girişimciliğe, bilgiye ve öğrenmeye inanan biri oldum. O küçük şirketteki deneyimlerim sayesinde 5 yıl sonra kendi şirketim Novasoft’u kurdum. 1996’da Boston bölgesindeki en başarılı yazılım şirketi seçildi. Morgan Stanley, Bank of America gibi şirketler bu firmaya ortak oldu. Yani benim ruhumda girişimcilik hep vardı. Mücadele hep vardı. İstiyorum ki bu da benim iş hayatımın hikayesinin son bölümü olsun.

"PROFESYONELLİK BİTTİ"

20 YILLIK BİR PLAN 
Turkcell’den ayrılırken de söylemiştim. Ben artık profesyonelliğe veda ettim. Bu benim için 20 yıllık bir plan. O yüzden birçok konuda basından, gözlerden uzak bir çizgide yürüyorum. Benim en büyük sorumluluğum kendime. Hayatımı en verimli ve üretken biçimde değerlendirebilecek miyim? Benim en önemli meselem bu. GÜZEL İŞLER YAPTIK Turkcell’de 8,5 yıl görev yaptım. Çok güzel işler yaptık, öğrendik. Orada çok güzel bir dönem geçirdim. Benden sonra da Turkcell’in iyi işler yaptığını görüyorum, duyuyorum. Oradaki arkadaşlara da hep en iyi dileklerimi sunuyorum. Her konuda onlara destek olmak istiyorum. Herkesle de çok barış içinde, sevgi dolu bir ilişkim var."BENİM KÖYÜM TÜRKİYE"

İNSANIMIZ ÇOK ZEKİ 
Bence Türkiye’nin en büyük değeri, insanımızın çalışkanlığı ve azmi. Çok yaratıcı ve zeki insanlar olduğumuza inanıyorum. Esasında insanımız bilgiye ulaşırsa yapamayacağımız şey yok.
EL BİRLİĞİ LAZIM Türkiye dünya ekonomisinin yüzde 1’i ama benim için önemi apayrı. Sonuçta burası doğduğum yer, köyüm. Benim için anlamı ve değeri çok yüksek. Kişisel dünyamın merkezi zaten Türkiye. El birliğiyle Türkiye’yi iş yapmak için en ideal, ziyaret etmek için en iyi yer hale getirmeliyiz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz