"Süper Gençler!"

Bazıları banka, bazıları büyük sanayi şirketini yönetiyor. Aralarında teknoloji, perakende devlerinin başındaki yöneticiler de var. Üstelik yaşları 40’ın altında… Bazıları birkaç yıldır...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Süper Gençler!

Bazıları banka, bazıları büyük sanayi şirketini yönetiyor. Aralarında teknoloji, perakende devlerinin başındaki yöneticiler de var. Üstelik yaşları 40’ın altında… Bazıları birkaç yıldır aynı koltukta oturuyor, bir bölümü ise 2006’da bu görevi üstlendi. Ancak, hepsinin ortak özelliği, Capital’in geleneksel araştırması “Türkiye’nin En Güçlü 40 Yaş Altı 30 Genel Müdürü” listesine girmeleri…

İnsan kaynakları konusunda danışmanlık hizmeti veren Spencer Stuart adlı şirketin araştırmasına göre, 1980’lerin sonunda Standard&Poors 500’e giren şirketlerin CEO’larının ortalama yaşı 60 düzeyindeydi. Son yıllarda gençlere yönelik ilginin artmasıyla birlikte bu oran 2005 yılında 55 düzeyine kadar geriledi. Araştırmayı hazırlayanlar şu önemli saptamayı da yapmayı ihmal etmediler: “Büyük şirketlere CEO olmak için temel yaş 50’lerden başlıyor.”

Ancak, 50, hatta 40’ın altında olanlar için ABD’nin 500 büyük şirketine CEO olma şansı da yok değil. Aynı şirketin araştırmasına göre, 500 büyük şirketin CEO’larının yüzde 1’i 40 yaş altındakilerden oluşuyor. Bu oranın 20 yıl önce sıfıra yakın olduğu dikkate alındığında, gençlere yönelik ilginin attığı daha iyi anlaşılıyor. Şirketlerin büyüklüğü 500’den 1000’e doğru ilerledikçe, 40 yaş altındaki yöneticilerin CEO olma şansı da artıyor.

Sadece Batı’da değil, Türkiye’de de benzer bir eğilim var. Genç yöneticiler, özellikle de “40 yaş altındakiler”, büyük banka ve şirketlerde CEO koltuğuna oturma başarısını gösterebiliyor. Üstelik milyarlarca dolarlık kurumlardaki koltuklarını uzun süre korumanın yollarını da biliyorlar.

Capital’in geleneksel “40’ın Altındaki Genel Müdürler: Başarıya Yürüyenler” araştırması da bu gerçeği bir kez daha ortaya koyuyor. Teknoloji şirketlerinde başlayan “genç genel müdür ve CEO” eğilimi, son yıllarda diğer sektörlere de yansıdı. Önce finansın yükselişi gerçekleşti. Ardından diğerleri geldi. Bugün ise genç yöneticileri hemen her sektörde görmek mümkün. Finanstan, otomotive, tekstilden, turizme kadar her sektörde birçok şirket çok sayıda genç ve başarılı yöneticinin liderliğinde başarıya koşuyor.

“40 Yaşın altındaki başarılı yöneticiler” araştırmasını gerçekleştirmek için geniş kapsamlı bir çalışma yürüttük. Önce Türkiye’nin önde gelen şirket ve bankalarında çalışan genç yöneticiler belirlendi. Ardından, danışman, işadamı, yönetici ve gazetecilerden oluşan bir değerlendirme komitesi, bu listeye son halini verdi. Değerlendirmeyi ise yönetilen parasal büyüklük, çalışan sayısı ve iş dünyasındaki etkenlik belirledi. Sonuçta ortaya “Türkiye’nin En Güçlü 40 Yaş Altı 30 Genel Müdürü” çıktı.

hed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Finansbank’ın Değerini Artırdı
Türkiye’nin 40 yaş altı en başarılı genel müdürleri sıralamasında ilk sırada Finansbank’ın genel müdürü Sinan Şahinbaş geliyor. Daha önceki yıllarda yapılan listelerde en son üçüncü sırada yer alan Şahinbaş’ı bu yıl listenin başına oturtan neden ise Finansbank’ın sektöründe yıldızlaşması oldu. Sektörün 8’inci büyük bankası olan Finansbank geçtiğimiz aylarda hisselerinin yüzde 46’sını Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece’e (NBG) satmıştı. Borsa değeri 5 milyar doların üzerinde olan Finansbank’ın yüzde 46’sına biçilen değer de 2 milyar 774 milyon dolar olmuştu. Finansbank’ın bu değeri kazanmasında ise Sinan Şahinbaş’ın başarılı yönetimi etkili oldu.

1990 yılından itibaren Finansbank’da çalışan Şahinbaş şirket içinde hazineden pazarlama departmanına kadar çeşitli görevlerde bulundu. 2003 yılından itibaren bankanın genel müdürlüğünü yapan genç yönetici, uyguladığı stratejilerle bankanın sektörde daha iyi konuma gelmesini sağladı. Her zaman en büyük banka değil, en iyi banka olma yolunda çalışmalarını sürdüren ve açıklamalarını da bu doğrultuda yapan Şahinbaş bu hedefe doğru büyük yol kat etti. Yönetimde olduğu süre boyunca bankanın değerini katlayarak en güçlü genç yöneticiler listesinde zirveye yerleşti.

“Genç Olmanın Avantajı Var”
Listenin ikinci sırasında ise 36 yaşındaki Türk Prysmian Kablo Sistemleri Genel Müdürü Hakan Özmen var. Özmen 13 yıllık iş hayatına Siemens’de mühendis olarak başladı. Şirket içinde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra da genel müdürlüğe kadar yükseldi. Özmen’in genel müdürlüğü döneminde Türk Prysmian Kablo sektöründe daha güçlü bir konuma geldi. Şirketin kapasite kullanımı yüzde 60’lardan yüzde 100’lere çıktı. Karlılığı da aynı oranda arttı.

Hakan Özmen, “Siemens’te mühendis olarak başlayıp şu an etkin bir göreve gelmek beni mutlu ediyor. Mühendis olarak yaptıklarımdan daha fazlasını yapmış oluyorum. Böyle bir pozisyonun bana verilmiş olması ve çalışmalarımla buna ulaşabilmiş olmaktan keyif alıyorum” diyor. Genç genel müdürlerin çalışanları daha kolay motive ettiğini söyleyen Hakan Özmen sözlerine şöyle devam ediyor:
“Genç genel müdürler çalışanlarını daha kolay motive ediyor. Daha hızlı karar veriyorsunuz. Uzun vadeli adımlar atıyorsunuz.”

Otokoç Çimen’le Birlikte Büyüdü
Otokoç Genel Müdürü Cenk Çimen listede dördüncü sırada. Çimen 15 yıldır iş hayatında. 1998 yılından itibaren de 1.1 milyar dolarlık cirosuyla Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketlerinden Otokoç’da genel müdürlük yapıyor. Otokoç’un bugün bulunduğu noktaya gelmesinde Cenk Çimen’in katkıları büyük.

Bundan 8 yıl öncesinde sadece Ankara bölgesinde faaliyet gösteren Otokoç, Çimen’in yönetiminde 8 adet bölgesel şirketi çatısı altında topladı ve Türkiye’nin en büyük perakende organizasyonu oluşturuldu. Çimen’in başarıları sonucunda sorumlulukları da arttı. Geçtiğimiz yıl önce 11 şirketin birleşmesiyle oluşan Birmot onun yönetimine verildi. Ardından da Avis Otokoç’la birleşti, böylece yönettiği büyüklük iyice arttı.
Genç yönetici bu başarıda ekibinin payını yadsımıyor. Yönetim kadrosunun ortalama 38, genel yaş ortalamasının ise 32 olduğu şirkette, tüm başarıların çok çalışmak ve güçlü ekip ruhuyla yakalandığını belirtiyor.

Cenk Çimen, yaşıyla ilgili, “Genç genel müdür olmanın avantajdan çok dezavantajını yaşıyorum. Böyle bir ekibe genel müdür olabilmek için çok çalışmam gerekiyor” değerlendirmesini yapıyor.

“Görevim Benim İçin Gurur Verici”
En başarılı genç genel müdürler listesinin beşinci sırasında Derya Hatipoğlu var. Hatipoğlu 18 yıl önce iş hayatına bağımsız denetçi olarak başladı. 12 yıldır da Alcatel Teletaş’da çalışıyor. Şirket bünyesinde yurtiçi ve yurtdışında finans alanında değişik görevlerde bulunan Hatipoğlu, 1.5 yıl önce genel müdürlük koltuğuna oturdu. Derya Hatipoğlu bugün bulunduğu noktadan ve çalıştığı şirketten gurur duyuyor ve “Türkiye’nin ulusal telekomünikasyon altyapısının kurulmasına önemli katkılarda bulunan Alcatel’de üstlendiğim rol benim için son derece gurur verici” diyor. Ona göre, bu başarıda genç yönetici olmanın avantajı da çok. Hatipoğlu, bu avantajı da şöyle açıklıyor:

hed

“Şirketimizi önümüzdeki yıllarda daha da büyük başarılara taşıyacak olan genç çalışma arkadaşlarım beni kendilerinden biri olarak gördüler. Empati kurabildiler. Bu empati, şirket genelinde ‘benim için de fırsat var’ düşüncesini tetikleyerek dinamizmi artırdı. İletişimi son derece kolaylaştırdı. Bizim gibi büyük bir grubun parçası olup, Türkiye’nin en büyük 100 şirketinden biri içinde yer alan bir şirket içinde iletişimin önemi çok. Telekomünikasyon ve bilişim sektörlerinin iç içe geçtiği bugünlerde teknolojiyi yakından izlemek ve değişimi değerlendirmek genç insanlar için doğal bir avantaj.”

“Esnek Olabilmek Gençliğin Avantajı”
MTS Ariston Türkiye Genel Müdürü Filipo Trau da genç yöneticiler listesinde. Isıtma sektöründe faaliyet gösteren MTS Grup Ariston geçen yıl Avrupa’da 1 milyar euro cirosuyla lider, Türkiye pazarında ise 30 milyon euroluk ciro ile ilk üçte yer aldı. İş dünyasında 10 yıllık bir geçmişi olan Trau, 4 yıldır da MTS Grup’ta genel müdür olarak çalışıyor. Trau MTS Grup Ariston’da işe başladığında şirkette sadece 5 kişinin olduğunu belirtiyor. Şirketin bugün geldiği noktada kendi katkısını da şöyle ifade ediyor:

“Buradaki en büyük başarım geldiğimde 5 kişilik olan bu şirketi 30 kişilik bir şirkete dönüştürmek oldu. Son 4 yıldır da satış grafiğimizi sürekli artırıyoruz. Daha önce Ariston’un ısıtma kanalı genel olarak büyük şehirlere odaklıyken, şimdi profesyonel partnerlerimizle birlikte tüm ülke geneline yayılmış durumda.”

Genç yönetici olmak ise Filipo Trau’ya hep avantaj sağlamış. Gençliğinin dezavantajını hiç yaşamadığını belirten Trau, “Özellikle Türkiye gibi pazar ve ekonominin çok canlı olduğu bir ülkede koşullar karşısında esneklik gösterebilmede gençliğin avantajını yaşıyorum” diyor.

Gökmen’in Borusan’daki Büyük Hedefi
40 yaş altı en başarılı genel müdürler listesinin 10’uncu sırasında 38 yaşındaki Burak Gökmen yer alıyor. 16 yıldır iş dünyasında olan Gökmen, 2000 yılında Borusan Teknoloji’nin, 2004 yılında Borusan Telekom’un genel müdürlüğüne getirildi. Borusan Telekom, Interpro’nun yaptığı araştırmaya göre 2005 yılında uzak mesafe ses görüşmeleri, data servisleri ve diğer katma değerli hizmetler sunan şirketler arasında ciro bazında birinci sırada yer alıyor. Capital 500 listesindeki şirketlerin 158’iyle çalışıyor.

Bu başarıda büyük paya sahip olan Burak Gökmen, Borusan Telekom’da 2006 yılı sonunda 70 milyon dolarlık bir ciro hedefliyor. Gökmen gelecek hedefleri konusunda da iddialı. “2010 yılına kadar Borusan Telekom’u yılda 300 milyon dolar ciro yapan, bölgedeki 4-5 ülkede daha hizmet veren, uluslararası bir telekom operatörü haline getirmeyi istiyoruz” diyor.
Telekom sürprizlere açık, oyunu oynama biçiminin her an değişebileceği bir alan. İşte böyle bir alanda Burak Gökmen de genç olmanın avantajını yaşıyor. Bunu kendisi de şöyle dile getiriyor: “Sektör durağan bir yapıda olmadığından birçok sektöre göre daha fazla enerji gerektirebiliyor. Bu sebeple hem yeni teknolojilere yatkın olmak hem de değişikliklere çabuk uyum göstermek yönünden genç olmanın avantaj olduğunu düşünüyorum.”

Levi’s’ı En Hızlı Büyüyen Şirket Yaptı
Sibel Üney ise genç ve güçlü genel müdürler arasında başarısıyla en fazla dikkat çeken isimlerden… Üney, 2001 yılında Levi Strauss Genel Müdürü olduğunda 32 yaşındaydı ve Levi organizasyonu içinde en genç genel müdürdü. Bugün 37 yaşındaki Üney, şirkette 17 ülkenin yer aldığı Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin de yönetiminden sorumlu. Üney’in yönetiminde Levis Strauss Türkiye, Asya Pasifik ve Latin Amerika bölgesindeki en hızlı büyüyen Levi şirketi haline geldi.

hed

Bu başarıyı nasıl yakaladığını Sibel Üney kısaca şöyle anlatıyor: “Fiyatlarımızı gençlerin ulaşabileceği seviyelerin üstüne çıkarmadık ve gençlerin talep ettiği ürünleri koleksiyonumuza ekledik. Aynı şey diğer markamız Dockers için de geçerli. Dünyada ilk kez uygulanan yeni mağaza formatıyla Dockers markamızla da en hızlı büyüyen ülke konumundayız.”

Genç yöneticinin hedefi ise Levi Strauss Türkiye’yi global olarak önemli bir merkez konumuna getirmek. Üney, “Çünkü Türkiye üretim ve iş gücü açısından böyle büyük bir markanın merkezi olabilecek kapasitede” diyor.

Esel Çekin/Beymen Genel Müdürü
Beymen’de Satışları Yüzde 60 Artırdı

35 yaşındaki Esel Çekin, 9 yıldır iş hayatında. Kariyerine yönetim danışmanı olarak başlayan Çekin, özellikle iş hayatının ilk 5 yılında günde ortalama 18 saat çalışmış. Bu yoğun çalışma da ona hızlı bir yükseliş getirmiş.

Şirketini Öncü Yaptı 2004 yılında Beymen Genel Müdürlüğü’ne gelen Esel Çekin, şirketin sektöründe öncü olmasına büyük katkılarda bulundu. Beymen markalı ürünler devrimi, tüm tasarımcıların yenilenmesi ile satışların yüzde 60 oranında artması onun döneminde gerçekleşti.

Genç Ve Hızlılık El Ele Çekin, başarılı kariyerinde genç genel müdür olmanın avantajını yaşadığını itiraf ediyor. Yaşadığı avantajlardan birkaçını da “Hızlı karar alabilmek, genç ekipler kurarak genç beyinlerin enerjisi ve ışığı ile hedeflere hızlı ulaşmak” olarak sıralıyor.

Genç Olmanın Dezavantajı Dezavantajla gelince Esel Çekin bu konuda, genç olmaktan ziyade kadın olmanın zorluklarına dikkat çekiyor ve şöyle konuşuyor: “Genç kadın yönetici, doğum ve çocuk büyütmeyi yöneticilikle aynı anda yapmak zorunda. İş uzun saatler ve enerji beklerken, evde de yolunuzu gözleyenler oluyor.”

Otomotiv’in En Genç Yöneticisi

32 Yaşında 11 Yıldır Sektörde 40 yaş altı genel müdürler arasında en gençlerden biri de Seat Genel Müdürü Bahadır Gören. 32 yaşında olan Bahadır Gören yalnız Seat’ın değil, otomotiv sektörünün de en genç üst düzey yöneticisi. 11 yıldır iş dünyasında olan Gören, son bir yıldır Seat’da çalışıyor.

Az Zamanda Çok İş Genç yönetici henüz kısa bir süre önce göreve gelmesine karşın hızlı aksiyonlarda bulundu. Bu aksiyonları Bahadır Gören şöyle açıklıyor: “Öncelikle yeni bir ekip kurduk. Daha sonra markamızın değişen yüzünü aktaracak yeni bir marka stratejisi oluşturduk. Tüm yetkili satıcılarımızın satıştan servise tüm personeline yönelik büyük bir eğitim seferberliği başlattık. Bu çalışmalar neticesinde satış adetlerimizde, servis cirolarımızda ve en önemlisi genel müşteri memnuniyetinde önemli artış oranları gerçekleştirdik.”

“Gençlere Örnek Oluyorum” Bahadır Gören genç olmanın örnek oluşturması nedeniyle kendisi için önem taşıdığını belirtiyor. Gören, “Dolayısıyla temsil ettiğim konumun, kariyer beklentisi içerisinde olan gençlere, başarının ödüllendirildiği ile ilgili önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum” diyor.

Murat Kaan Güneri/Mgk Yönetici Ortağı

“10 Yıl Sonra 50’sinde Yönetici Göremeyeceğiz”

Genç Yöneticiyle Çalışmak Kolay Genç yöneticiler çok yetenekliler. Hızlılar. Terfilerle ve hak ederek bulundukları noktaya geliyorlar. Patronlar da bu gençlere fırsat vermek konusunda çok fazla tereddüt etmiyorlar. Patronlar açısından genç bir yöneticiyi motive etmek, yaşlı bir yöneticiyi yönetip motive etmekten çok daha kolay.

Başarılı Olma Yüzdeleri Yüksek Belki kuvvetli bir sav olacak ama Türkiye’de 10 yıl sonra 50’lerinde yönetici göremeyeceğiz. Çünkü, bugün holdinglerde bile üst düzey yöneticilerin yaşlarında bir gençleşme yaşanıyor. Yabancı şirketler de Türkiye operasyonlarını kurarken hep gençleri tercih ediyorlar. Çünkü gençlerin başarılı olma yüzdeleri daha yüksek.

Dünyada Deneyim Hala Ön Planda Ayrıca Türkiye genç bir nüfus. Bu nedenle genç yöneticilerin Amerika ve Avrupa’ya göre daha hızlı yükselmesi kolay. Dünyada ise yaşanan krizlerden sonra deneyimli yöneticilere geri dönüş yaşanıyor. Büyük organizasyonlar genellikle üst düzey yöneticilerini kendileri yetiştiriyorlar. Ayrıca Türkiye ve yabancılar için gençlik kavramı da değişiyor. Biz 20’lerin ikinci yarısında olan yöneticilere genç yöneticiler diyoruz, onlarsa 40’lı yaşlarındaki yöneticileri genç olarak tanımlıyorlar.

Mehtap Alanyalı/ Alanyalı&Alanyalı Yönetici Ortağı

Üst Düzey Yöneticilerin Yaşı Küçülüyor

Kriz Sonrası Gençlere İlgi Arttı Dalgalı ekonomik konjonktürde değişime açık olmak, dinamik olmak ve yeni durumlara adapte olmak büyük önem taşıyor. Bu noktada genç genel müdürler dinamik yapılarıyla avantajlı bir pozisyonda yer alıyorlar. Özellikle kriz sonrasında genç genel müdürlere ilginin arttığını gözlemliyoruz. Üst düzey yöneticilerde de yaş ortalaması küçülmeye başladı.

Genç Hedef Kitleye Genç Genel Müdür Genç yöneticilere ilginin artmasında Türkiye’nin genç bir nüfusu olması da etkili oldu. Yeni bir ekonomide yaşıyoruz. Bu ekonomide değişim hızlı.Yeni fikirler üretmek, yaratıcı olmak gerekiyor. Neredeyse tüm şirketlerin hedef kitlesi de gençlerden oluşuyor. Bu genç hedef kitleyi daha iyi anlayacağı düşünüldüğü için de genç genel müdürler tercih ediliyor. Ücretler söz konusu olduğunda da genç müdürler yine patronlar için avantajlı durumda yer alıyorlar.

Deneyimsizlik Başarısızlık Getirebilir Genç genel müdür olmanın ise bazı dezavantajları var. Yetkinlikler anlamında tam olgunlaşmadan üst düzeylerde görev almak yöneticiler üzerinde baskı yaratabilir. Kariyerinin henüz başlangıcında üst düzey yönetici olmak başarısız olma riskini çoğaltabilir.

Son 20 Yılda Ceo Yaşı Yüzde 50 Küçüldü

Fortune 100’un Yaş Ortalaması Düşüyor Dünya genelinde üst düzey yöneticilerin yaşı gençleşiyor. Chief Executive dergisinin yapmış olduğu araştırmaya göre, 1980 yılında Fortune 100 şirketlerindeki CEO’ların yarısından fazlası 60’larındayken, 2000’li yıllarda Fortune 100’de yer alan şirket CEO’larının yalnızca dörtte biri 60’lı yaşlarında.

Genel Müdür Olmak Daha Kolay Columbia İş Okulu’nun 2 yıl önce yaptığı bir çalışma da genç yaşlarda genel müdürlük pozisyonuna gelmenin dünya genelinde kolaylaştığını ortaya koyuyor. Çalışmaya göre, bireysel yeterlilikler, süre giden eğitim ve değişime açık iş çevresi gençlerin genel müdür olmalarını kolaylaştırıyor.

İngiliz Ceo’ların Yaş Ortalaması 53 Ancak her ne kadar CEO ve genel müdür yaş ortalamasında bir gençleşme olsa da bu durum dünya genelinde genç yöneticilere doğru hızlı bir değişim olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü Türkiye ile kıyaslandığında Amerika ve Avrupa’da üst düzeye giden yol ilk etapta deneyimden geçiyor. Rakamlar da bunu doğruluyor. İngiltere’de FTSE’ye kayıtlı 100 şirketin CEO’sunun yaş ortalaması 53. FTSE’deki şirketlerin sadece yüzde 10’unun yaş ortalaması da 45 yaşın altında. Fortune 100 şirketlerinin yaş ortalaması da 50’ler civarında olarak ifade ediliyor.

Nilüfer Gözütok
ngozutok@capital.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz