"Sürdürülebilirlik dev fırsat yaratacak"

Brown ise bunu elde edebilmek için tek gerekenin “vizyoner ve devletleri ikna edebilecek cesur CEO’lar” olduğunu söylüyor. İşte Brown ile sohbetimizden satırbaşları...

25.09.2017 12:41:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Sürdürülebilirlik dev fırsat yaratacak"


CEO’LAR 12 TRİLYONLUK FIRSATTAN PAY ALMAK İÇİN NE YAPMALI?


  • Şirketlerinizde büyüme stratejinizi küresel hedeflere uygun hale getirin. 
  • Küresel hedefleri, şirket stratejinizin entegre bir ögesi haline dönüştürün. 
  • Şirketiniz için belirlediğiniz stratejiyi küresel hedefler gözlüğüyle tekrar elden geçirin. 
  • Sürdürülebilir pazarlar yaratabilmek için rakiplerinizi ikna edin ve onlarla beraber hareket edin. 
  • Uzun vadeli hedefleri gerçekleştirebileceğiniz uzun vadeli finansman kaynakları yaratın. 
  • Küresel mali krizden sonra iş dünyasına karşı azalan güveni tesis etmeye odaklanın.
  • İş dünyası ve toplum arasında yeni bir sosyal mutabakat için çaba sarf edin.RAPOR NE DİYOR?

DOĞA DOSTU 60 YENİ İŞ
 
Dünya GSMH’sine 12 trilyon dolar pozitif etki yapabilecek gıda ve tarım, şehirleşme, enerji ve materyaller ve sağlık sektörlerinde 60 sıcak iş fırsatı mevcut. Bu fırsatlar değerlendirildiği takdirde sürdürülebilir küresel kalkınma için belirlenen 17 hedefe de ulaşmak mümkün olabilir.
FIRSATLAR HANGİ SEKTÖRLERDE? Belirlenen fırsatlar gıda tedarik zincirinde israfı azaltmaktan mikro tarımsal faaliyetleri iyileştirmeye, elektrikli arabalardan kültür turizmine, verimli çelik kullanımından yeşil kimyasallara, mobil sağlıktan ucuz ameliyatlara çok değişik alanlara yayılmış durumda.
DAHA HIZLI VE SAĞLIKLI BÜYÜME Bu iş fırsatları değerlendirildiği takdirde önümüzdeki 10- 15 yılda dünya ekonomik büyümesinden 2-3 kere daha hızlı büyüme yaratılabilmesi mümkün. Ancak bunu başarabilmek için şirketler kendi içlerinde ve sektörlerindeki diğer oyuncularla iş birliği yaparak küresel hedefleri şirket stratejilerine entegre etmeli.
NE KADAR FİNANSMAN GEREK? Bahsedilen fırsatları hayata geçirebilmek için 2,4 trilyon dolarlık yenilikçi finansman kaynağına ihtiyaç var. Ayrıca finansal kaynak ihtiyacının yanı sıra bu hedeflere ulaşmak için toplum ve iş dünyası arasında kaybolmuş olan güvenin tekrar tesis edilmesi de gerekli.3 TRİLYON DOLARLIK EKSİK

“DOĞRU STRATEJİK SEKTÖRLERİ VAR” 
Türkiye çok iyi konumda bir yer, bu değişim açısından da birçok avantajı var. Hâlihazırda hem ihracata yönelik iş yapan altyapı şirketlerinin yanı sıra gıda güvenliği gibi küresel sorunlar üzerine çalışan şirketlere sahip. Yani doğru stratejik endüstrilere sahip… Bizce yıllık 2-3 trilyon dolar civarında bir altyapı yatırım eksikliği var.
“TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ İNANILMAZ” Eğer sermaye, Afrika veya Orta Asya’da altyapı yatırımlarına doğru yönelirse Türkiye bu akıştan yararlanmak konusunda olabilecek en iyi yere sahip. Özellikle Afrika kişi başına düşen altyapı yatırımın en düşük olduğu yer ve ben Lagos’tan Türkiye’ye THY ile uçarken aynı uçakta seyahat edenlerin çoğu Batı Afrika’da iş yapan Türk şirketlerinde çalışan Türk müteahhitlerdi. Yani Türkiye’nin potansiyeli inanılmaz.
“BARIŞ BÜYÜK FIRSATLAR GETİRECEK” Türkiye’nin dünyadaki en iyi ve en tehlikeli lokasyona sahip olduğunu ve bu aralar tehlike kısmının daha ön planda olduğunu biliyorum. Ancak barış bir gün Orta Asya’ya geldiği gibi Orta Doğu’ya ve Afrika’ya da gelince bahsettiğimiz gibi problemleri çözmek üzerine oluşacak olan iş fırsatları çok büyük olacak. Ve Türkiye’nin de bu fırsatları değerlendirmek konusunda müthiş bir avantajı var.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.