Türkiye kartını iyi oynamalı

Uluslararası Enerji Ajansı-IEA Başekonomisti Fatih Birol,sorularımızı yanıtladı.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye kartını iyi oynamalı


Peki bu gelişmeler enerji piyasasını nasıl etkileyecek?
ABD, 2017 yılında Suudi Arabistan’ı geçip dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelecek. 2015 yılı civarında da Rusya’yı geçip dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi olacak. ABD, önümüzdeki 10 yıl içinde hem petrol hem doğalgazda bir numaralı üretici konumuna yükselecek. Bu teknolojik devrimler ABD ekonomisinde de ciddi bir geriye dönüş yapabilecek. Özellikle imalat sanayindeki enerji girdilerinin düşük olması, ABD’yi son derece avantajlı hale getirecek. Şu anda doğalgaz fiyatları ABD’ye göre Avrupa’da 5, Asya’da ise 8 kat daha pahalı. Sadece 5 yıl önce ABD, Avrupa ve Asya’daki doğalgaz fiyatları eşitti ama şu anda büyük bir farklılık var. ABD son derece ucuz doğalgaz imal edip satıyor. Bunun sonucu olarak da Avrupa’da imalat sanayindeki birçok şirket ABD’ye gitmeye başladı. Son bir hafta içinde Almanya’nın en büyük petrokimya şirketi ve Fransa’nın çok büyük bir demir çelik şirketi ABD’ye gitmeye karar verdi. 2012 yılında ABD’de imalat sanayi sektörünün büyümesi iki haneli rakamlara çıktı. Bu da 1990’dan beri görülen en yüksek büyüme. Bu büyüme dünya ekonomisinin çok zor şartlarda olduğu bir dönemde oluyor, bu da çok önemli bir şey.

Biraz daha uzun vadeli bakarsak tablo nasıl?
Elektrik fiyatlarında ABD ile Avrupa ve Japonya arasında ciddi bir kırılma olacak. Mesela Avrupa’daki elektrik fiyatlarının ABD’den yüzde 50 daha pahalı olacağını, Japonya’da ise Avrupa’dan da pahalı olacağını tahmin ediyoruz. ABD’nin bu konuda büyük bir avantajı olacak.

Önümüzdeki yıllarda enerji piyasasında Ortadoğu’da ne gibi gelişmeler olacak?
Amerikan politikasını uzaktan da olsa takip eden herkesin bileceği gibi enerji sektöründe bağımlı olma
olmama hep gündemdedir. Yakın zamana kadar ABD petrolün önemli bir kısmını Ortadoğu’dan alıyordu. Bunun da ABD’ye hem savunma, hem ekonomik, hem de dış politika gibi konularda yansımaları oluyordu. Bizim tahminlerimize göre yakın bir zaman içerisinde ABD’nin artık Ortadoğu’dan petrol ithal etme ihtiyacı kalmayacak. Bu da hem dünya petrol piyasalarında hem de onun ötesinde önemli birtakım gelişmelere neden olacak.

Doğalgaz piyasasında ne gibi gelişmeler yaşanacak?
Doğalgaz pazarlarında da çok ciddi gelişmeler görüyoruz. Dört yıl önce bir toplantıda “Kuzey Amerika’da çok sessiz bir devrim oluyor” demiştim. O dönem kaya gazı konusunu çok iyi bilmiyordum bile. Öyle bir tahminde bulunmuştum. Şimdi dört yıl önceki bu öngörüm gerçekleşti. O sessiz olan devrim, çok sesli hale geldi ve ABD’nin dışına taştı. ABD dışında Kanada, Avustralya, Endonezya, Arjantin’de gelişti. Polonya ve Çin de işin içine girmek üzere. Burada oyunu tamamen değiştirecek ülke Çin olacak. Çin’in çok ciddi kaya gazı rezervleri var. Çin hükümeti kaya gazı üretimini destekliyor. Bu bazı ülkeler için iyi, bazıları için kötü haber, bazıları içinse ne iyi ne de kötü haber.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz