Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var

Geldiğimiz nokta hiçbir zaman arzu edilen nokta değil. Daha büyüğünü yapmalı.

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Türkiye'nin çok büyük yatırımlara ihtiyacı var


Capital:  Peki bu et fiyatlarının artışını spekülatörlere bağlayan yetkililer var. Siz neye bağlıyorsunuz?
-  Bunu başlangıçta bizim için söylediler. "Koç, Banvit, Saray spekülasyon yapıyor" dediler. Bir hayvan günde 10-20 kilo arasında yem yer. Düşününki evde bir nüfus var, hiç para gelmiyor, devamlı yiyorlar. Buna nereye kadar tahammül edersin, satacaksın bu hayvanı devam edemezsin. Bir dönem bu spekülasyonları marketler yapıyor da dediler. Bunu ne market yapabilir ne biz. Arz talep meselesi. Domatesin fiyatını da mı spekülasyonlar artırdı? Bu işe, sektörü bilen adamların girmesi gerekiyor. Banvit tavukçuydu, şu anda 8 bin büyükbaş hayvanı var. Mesela Ethem Sancak süte girdi, çok güzel bir çiftliği var. Koç, Urfa'da besicilik yapıyor. Kazancı Holding Trakya'da çiftçilikle uğraşıyor. Böyle varlıklı aileler arasında bu işe epey girenler oldu.

Capital:
Bu işe girmek için kaç hayvanla işe başlasınlar?
- Yem için mutlaka arazileri olmalı. Bu işin bir ayağı hayvancılıksa, diğeri tarım. Tarım yapacağım diyen, hayvancılık yapmazsa başarılı olamaz. Hayvancılık yapacağım diyen de tarım yapmadan başaramaz.

Capital:  Saray Halı'da işler nasıl gidiyor? Yeni yatırım planları var mı?
- Her yıl bir şeyler yapıyorlar, iyi gidiyor.

Capital:
Turizme yatırımlarınız devam edecek mi?
-  Biri Antalya'da diğeri Adana'da otellerimiz vardı. Adana'daki otel 20 yıl oldu, aynı şekilde devam ediyor. Antalya'daki 500 yatak kapasiteli bir otelimizin arkasında bir otel vardı. Onu da satın aldık. Onu da sezona yetiştirmeye çalışıyorlar. Böylelikle Antalya'da yatak kapasitemiz bine çıkacak. Toplamdaki yatak kapasitemiz de bin 500 olacak.

Capital: Halka açılmayı düşünmüyor musunuz?
-  Hayvancılıkta da Saray Halı'da da halka açılmayı düşünüyoruz. 2011 veya 2012'de bu iki şirketimi halka açmayı planlıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz