Üç yılda ortanın lideri olacağız

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil, birleşme sürecini ve yeni ajandasını Capital'e anlattı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üç yılda ortanın lideri olacağız


Capital: Süreci zorlaştıran veya kolaylaştıran unsurlar neler oldu?
- Yoğunluk dışında bir zorluk yaşamadık. Ama kolaylaştırıcı şeyler oldu. Projenin başarılı
olması için birtakım uygulamalar yaptık. Bunlar bize ekstra zaman harcattı ama birleşmenin daha doğru olmasını sağladı. Fortis Bank'ın Belçikalı CEO'su, ben ve bir ekip, bir danışmanlık firması tutarak bütün yönetici değerlendirmelerini bağımsız bir şekilde yaptık. Bilgi sistemlerini seçerken yine dışarıdan bir firma tuttuk. Yani her şeyi, o çalışma grupları ve proje ekipleriyle yaptık ki süreç doğru ve adil olsun. Dolayısıyla zorluk demeyeceğim ama sürecin mükemmele yakın olması için bazı prosesleri ve zamanı uzatmış olduk. Ama bugün bunların doğru kararlar olduğunu görüyorum.

BNP TÜRKİYE'Yİ NASIL GÖRÜYOR?

5'İNCİ ÜLKEYİZ
Bizim ortağımız 80 ülkede faaliyet gösteren, dünyada BASEL III'e önceden geçeceğini söyleyen üç bankadan biri, gerçekten önemli bir dev. 80 ülkede faaliyet gösteriyor ama onların yerel pazar dediği pazarlar var. Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg... Türkiye ise 5'inci büyük yerel pazarı olacak. Dolayısıyla Türkiye'yi son derece önemli ve stratejik bir pazar olarak görüyorlar. Biz de TEB olarak 2005'ten bu yana onların memnun olduğu bir ortağız.
MODEL OLDUK
Diğer Türk bankaları kendi yabancı ortakları tarafından nasıl takdir ediliyorsa biz de takdir görüyoruz. Her yıl BNP'nin kendi içindeki inovasyon ödüllerini alıyoruz. Bizim bazı uygulamalarımız BNP'nin muhtelif yerlerinde kullanılıyor. Mesela Cezayir'de KOBİ Akademi yaptık. Bazı ürünlerimiz 'en iyi uygulama' olarak çeşitli yerlerde kullanılıyor. Dolayısıyla hem TEB'in faaliyetinden ve performansından memnunlar hem de Türkiye'yi stratejik bir pazar olarak görüyorlar.


Capital:
Kültürel sıkıntılar oluştu mu? Neticede farklı kültürler birleşiyor.
- İki kurumun farklı renklerini, know how'larını ve kültürlerini iyi harmanlamış bir proje gerçekleştirdik. Bugün belki bazı yerlerde tam entegrasyon tamamlanmamış olabilir ama bana göre iyi harmanlaşmış bir kültür ortaya çıktı. Bu, ileride daha iyi anlaşılacak. Normalde bu tür birleşmeler zaman alır. Fakat bizdeki uyum iyi oldu. Bunun için içeride çeşitli projeler yaptık. Değişim yönetimi projeleri gerçekleştirdik. Çalışanları iyi dinledik. Araştırmalar yaptık. Bunlar entegrasyonun ve kültürel dönüşümün daha hızlı olmasını sağladı. Arkadaşlarımın bulduğu ve çok beğendiğim kardeş şube uygulamasını gerçekleştirdik. TEB şubesindeki arkadaşlarımız, en yakın Fortis şubesindeki arkadaşlar sistemi çabuk öğrensinler diye birbirlerine destek oldu. Kaynaşmayı ve süreci hızlandırdı.

Capital: Tam olarak süreç bitti mi?
- Operasyonel anlamda sorarsanız süreç bitti. Gidilecek daha yol var mı derseniz bence yok. Çünkü entegrasyon projelerinin de çoğu bitti. Sadece entegrasyon sonrası daha hızlı dönüşümü sağlamak için kendi içimizde birtakım projeler ürettik. Mesela içeride çeşitli eğitim projeleri var. Fortis çalışanları sistemi öğrensin diye hızlı öğrenme programları yapıyoruz. Değişim yönetim projeleri uyguluyoruz. Bu anlamda söylüyorsanız biraz daha sürer.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz