Üç yılda ortanın lideri olacağız

Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Varol Civil, birleşme sürecini ve yeni ajandasını Capital'e anlattı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Üç yılda ortanın lideri olacağız


"SEKTÖR SAĞLILI BÜYÜYOR"
POZİTİF SEYİR

Dünya şu anda sektörümüze gıpta ile bakıyor. Ülkede ekonomik ve siyasi istikrar varsa genel ekonomik dengeler iyiyse bu oluyor. Hem Türkiye ekonomisinin hem de bankacılık sektörünün önümüzdeki dönemde gayet pozitif bir seyir içinde olacağını düşünüyorum. Türkiye, makro olarak baktığımızda çok güçlü bir görünüme sahip. Bugün dünyanın en büyük ülkeleri borç içindeyken bizim ülke borcumuzun GSYH'ye oranı yüzde 40. Yani kamu borçlu değil.
ÖNEMLİ AVANTAJLAR
Bankaların kaldıraç oranı yüzde 7. Halbuki Avrupa ülkelerinde yüzde 30'lar, 40'lar, hatta 50'ler konuşuluyor. Yani bankalar da borçlu değil. Bizim bankalarımızın finansman kaynağı yerel mevduattır. Türkiye'deki bankaların pasif tarafının yüzde 60-65'i yerel mevduattan, gerisi özkaynaktan geliyor. Çok konuşulan sendikasyon kredilerinin toplam borçlanma içindeki payı yüzde 5 civarındadır. Yani esasında bankalarımızda borçlu değil. Hanehalkının borcunun milli gelire oranı yüzde 19 seviyesinde. Yani hanehalkı da borçlu değil. Ülke genel olarak çok önemli avantaja sahip.
2012 ÖNGÖRÜLERİ
Bankacılıkta sermaye yeterliliği yüzde 16,5'larda. Dolayısıyla sermaye açısından güçlü... Likidite açısından son derece sağlıklı bir durumda. Kârlılığı gayet iyi. 2011'de bir önceki yıla göre yüzde 10 düşük kârla kapattı ama toplamda yaklaşık 20 milyar TL civarında kâr yapıldı. Takipteki kredilerin oranı yüzde 2,8. Dolayısıyla, çok güçlü bir bankacılık sektörümüz var. Büyümesi de gayet sağlıklı. Tabii bu yıl benim beklentim, ekonomik büyümenin yüzde 4'ler seviyesinde, kredilerimizin büyümesinin yüzde 17-18 civarında olması yönünde. Mevduattaki büyüme bunun biraz altında olur. Kârlılıkta 2011 seviyesinde gerçekleşir diye tahmin ediyorum. Kredi faizlerinde bir yükselme beklemiyorum. Hatta Merkez Bankası'nın enflasyon tahminleri çıkarsa faizler bir miktar düşebilir bile. Nitekim bunun sinyallerini de görüyoruz.


Capital: Başarılı bir birleşme oldu diyorsunuz. Bunu nereden anlıyorsunuz?
- Birleşmenin 2011 yılındaki kredi büyümesi, mevduat büyümesi ve performans açısından işe dönüşü hızlı oldu. İyi bir operasyonel birleşme ve iyi bir kültürel dönüşüm olmasa sonuçlara yansımazdı. Benim açımdan bunun en iyi göstergesi performanstır. Sektör kadar, hatta bazı alanlarda sektörden de daha hızlı büyüdük. Bu da neredeyse 2011'in 9 ayının birleşmeyle geçmesine rağmen başarılı olduğumuzu gösteriyor. Rakamlar da bunu teyit ediyor.

Capital:
Bu birleşmede 1+1 kaç edecek?
- 1+1'in 3'e doğru gittiğini görüyorum. Neden derseniz? Kredilerdeki artış oranına baktığımızda TEB'in konsolide rakamları geçen yıl 13,5 milyar TL'den birleşmiş banka olarak 27,8 milyar TL'ye gelmiş. Yüzde 106'lık bir artış var. Özkaynaklarımız yine aynı bazda 1,95 milyar TL'den 4,43 milyar TL'ye ulaşmış durumda. Burada da aktif büyüklük itibarıyla yüzde 91'lik bir artış söz konusu. Bence rakamsal olarak gayet iyi. Bu yıl, birleşmeden kaynaklı olarak ciddi bir maliyet yükümüz oldu. İki bankanın eleman sayısının yarattığı maliyete rağmen iyi bir kâr yakaladığımızı düşünüyorum. Konsolide kârımız 226 milyon TL oldu. Birebir baktığımızda kârımız yüzde 17 oranında azalmış olmasına rağmen analistler tarafından başarılı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz