Unutulmaz itirazları

İş insanlarının bugüne kadar yaptıkları en önemli itirazları, bu itirazların çalıştıkları kurumlara ve kariyerlerine etkilerini araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz itirazları

Çünkü, kullanılan renkler diğer takım taraftarları tarafından hoş karşılanmayabilirdi. Bu itirazım, ana merkez tarafından markanın kurumsal kimliğini etkileyeceği düşüncesiyle olumsuz olarak karşılandı. Onları ikna etmeye çalıştım. Konu tekrar değerlendirmeye alındı. İtirazımın kabul edilmesinin ardından, markamız sadece Türkiye’de değil, globalde de mağaza içi görsellerini kırmızı ve beyaz renkli olarak değiştirme kararı aldı. Böylelikle Türkiye pazarına da kırmızı ve beyaz renkli mağaza içi materyalleriyle giriş yapmış olduk. Bu değişimle birlikte, tüm dünyada markamızın özgün, hiçbir kurum veya kuruluşun renkleriyle bağdaştırılmayacak nitelikte görsel çalışmaları ortaya çıktı.”

"YIPRATICI TEPKİLER ALDIM"
Batıçim Yönetim Kurulu Görevli Üyesi Feyyaz Ünal, enerjisi, eğitimi, mizacı ve yaşı gereği iş hayatında her yıl kendini çeşitli konularda itiraz eder pozisyonda bulduğunu söylüyor. Bu itirazlardan en önemlisini de şöyle anlatıyor: “Fabrikalarımızın birinde yapmayı planladığımız bir enerji verimliliği yatırımının ertelenmesine karşı çıktım. Bu olay, iş hayatımdaki itirazlarım arasında kritik öneme sahip. Yönetim kurulu toplantısında konuyla ilgili karar alınması ertelenince, başlamak için geç kaldığımızı ve kararın verilmesi gerektiğini söylemiştim.

Yönetim kurulu bünyesinde benim gibi 3 icracı ve 8 icracı olmayan üyemiz var. Bir yatırımın gerçekleşmesiyle ilgili öyle bir ortamda farklı bir fikir beyan etmek çok kolay bir iş değil. Ve tabii ki ben kişilere ‘Geç kaldınız’ dememiş olsam da öyle algılandığını fark ettim ve karşılaştığım tepki yıpratıcı oldu. O anki durumu çok sakin kalarak atlattım. Güzel bir Türk atasözü var, ‘Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir’ diye... İtiraz ettiğinizde çekiçleri yiyorsunuz ama insan çekiç yemeden de kuvvetlenemiyor. Aradan 1 yıl geçti ve biz yatırıma henüz başlamadık. Fakat farklı konularda ilerleme kaydettik. İtirazdan ben çeşitli dersler aldım, şirket ise yatırımın gerçekleşeceği günü bekliyor.

Planlama yapmak ve riskleri öngörerek gerçekleşmeden bertaraf etmeye çalışmak her işin başarısını artırır. Fakat karar öncesi sürecin gereğinden fazla uzamaması da gerekir. Ünal, tez canlı olmanın bazen tedbirli olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyor. Gençlere de alacakları kararlarda cesur ve ateşli olmalarını tavsiye ediyor.

ŞİRKETİN SATIŞINI NASIL ENGELLEDİ?
İş hayatında yönetici de olsanız, itirazınızın haklı olduğunu kanıtlamak ve tüm karşı görüşlere karşı savunabilmek kolay bir iş değil. İyi bir yönetici itirazının sebep ve sonuçlarını detaylı olarak açıklayabilmeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz