Unutulmaz itirazları

İş insanlarının bugüne kadar yaptıkları en önemli itirazları, bu itirazların çalıştıkları kurumlara ve kariyerlerine etkilerini araştırdık.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmaz itirazları
Böyle bir durumda vazgeçmemek ve güveni oluşturmak, çok önemli bir liderlik özelliği. Metro Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Çakır, en önemli itirazını Shell’de çalışırken, Shell Türkiye’nin satışına “Hayır” demekle yaptığını söylüyor. Ancak Çakır sadece “Hayır” demekle yetinmemiş, neden “Hayır” dediğini 1,5 yıl içinde ispatlamak zorunda kalmış. Çakır, o dönem yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Bu itirazım ilk başta sadece dinlendi ancak ilk karar devam etti. Fakat ben ve ekibim inandığımız doğrunun arkasından giderek şirket kârlılığı için gerekli uygulamaları kararlı şekilde adım adım hayata soktuk. Satışlar ve gelirler yukarıya, masraflar aşağı çekildi. Sonraki 1,5 yıl içinde şirket hem ciddi şekilde kâra geçti hem marka değeri arttı hem de otomatik fiyat mekanizmasının desteğiyle Türkiye’de kalınabileceğini kanıtlamış oldu. Bu itirazım neticesinde şirket, Türkiye’de devam etme kararı aldı.”

"İKNA EDEMEDİM AMA İTİBARIM ARTTI"
Bosch Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Lami Yağcılarlıoğlu itirazının neticesini alamayanlardan... Yağcılarlıoğlu, “İkna edemedim ama itibarım arttı” ve devam ediyor: “Yönetici pozisyonuna geçmeden önce çeşitli yatırım projeleri için fizibilite çalışmaları yapıyorduk. Henüz 2 yıllık bir iş tecrübem vardı. Bir demir çelik fabrikası için yapılacak büyük bir yatırım projesinin bir parçası olarak mevcut 9 adet sıcak maden taşıma potalarına 16 adet yenisinin ilavesi isteniyordu. Projeyi memnuniyetle kabul ettim. Ülkemizin 70 cente muhtaç olduğu yıllarda 18 torpido yerine her türlü emniyet marjlarını da hesaba katarak sistemin 18 yerine 12 vagonla çalıştırılabileceğini ispat ettim. Yapılacak tasarruf 35 milyon dolara geliyordu.”

Yağcılarlıoğlu, projesini büyük bir coşkuyla genel müdürüne, üretim müdürüne ve yatırımlar müdürüne sundu. Ancak kabul edilmedi. Tekrar ikna etmek için bir çalışma daha gerçekleştirdi. ancak başarılı olamadı, itirazını kabul ettiremedi. Yağcılarlıoğlu şöyle devam ediyor: “Ancak bu çalışma benim şirket içindeki itibarımı çok artırdı. Yönetim kurulu nezdindeki tüm projeler bana gelmeye başladı, kısa bir süre sonra da yönetici olarak atandım.”

GRANİSER'DEKİ PAHALI DENEYİM
İş dünyasında özellikle fikir ayrılıkları en sık yatırım dönemlerinde yaşanıyor. Hatta bu süreçte farklı bir düşünceyi savunmak ve ikna sürecini yönetebilmek yöneticiler için önemli bir sınava dönüşebiliyor. Graniser Genel Müdürü Erol Hacıoğlu da kariyerinin en zorlu sınavlarından birini böyle bir dönemde veren isimlerden...

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz