Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Vodafone Çiftçi Tırı 4 milyon kişiye ulaştı

Biz, bu fırsatları Türkiye’de daha fazla birey ve kurum için erişilebilir kılarak ülkemizi daha iyi bir geleceğe taşımak vizyonuyla faaliyet gösteriyoruz. Bunu yaparken, ülkemizin sosyal ihtiyaç haritası tüm faaliyetlerimizde bize ışık tutuyor. Ülkemizin sosyal açıdan öncelikli alanlarına odaklanarak, mobil iletişim teknolojileri konusundaki global bilgi birikimimizle bu açıkların kapanmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Tarım sizin içine kadar önemli?
- Tarım bizim için önemli bir odak noktası. Ülkemizin ticari yaşantısı açısından bu kadar önemli bir bileşen oluşturmasına rağmen, çiftçilerimiz ölçek ekonomilerinden yeterince faydalanamıyor. Kârlarını artıramıyorlar; bunun bir sonucu olarak da tarım sektöründe verim giderek düşüyor. Vodafone Türkiye olarak, 2009 yılında tarım sektörünün karşı karşıya olduğu tüm bu sorunların çözümüne ne gibi katkılar sağlayabileceğimizi kapsamlı bir şekilde masaya yatırdık. Neticede ortaya sosyal iş modeli olarak kurguladığımız Vodafone Çiftçi Kulübü çıktı.

Tarım geliri 140 milyar dolar artacak
Tarımda mobilitenin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

“DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAĞIZ”
Araştırmalar, mobil iletişim teknolojilerinin tarım sektörüne entegre edilmesi halinde, 2020 yılına kadar tarımsal gelirlerde 140 milyar dolar artış sağlanacağını ortaya koyuyor. Biz Vodafone Çiftçi Kulübü ile bu entegrasyon ve dönüşüm sürecini hızlandırmayı hedefliyoruz.
“ÇİFTÇİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ”
Çiftçilerimizin omuzlarındaki yükün çok daha ağırlaştığını görüyoruz. Tüm olumsuz koşullara rağmen toplumun ihtiyaçlarını efektif şekilde karşılayabilmeleri sürecinde iki
noktanın çok önemli olduğuna inanıyoruz: Doğru bilgiye erişim ve çağdaş tarımın gereklilikleri doğrultusunda eğitim. Türkiye’de daha fazla çiftçinin hayatını kolaylaştırmayı, onları akıllı iş yapma biçimleriyle tanıştırmayı amaçlıyoruz.
BİLİNÇLİ ÜRETİME KATKI
Vodafone Çiftçi Kulübü çatısı altında sunduğumuz çözümlerle onlara mobil iletişimin en son olanaklarını sunuyoruz. Aynı zamanda eğitim çalışmalarıyla daha bilinçli şekilde üretim yapabilmelerine olanak sağlıyoruz. Çiftçiler bu eğitimlerle iş süreçlerini nasıl daha verimli kılabilecekleri, mevcut ihtiyaçları nasıl daha etkin şekilde karşılayabilecekleri gibi konulara dair farkındalık kazanıyor.

Vodafone Çiftçi Kulübü ile ne gibi hizmetler sağlıyorsunuz?
- Türkiye’deki milyonlarca çiftçinin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediğimiz bu programın en önemli bileşenlerinden birini, eğitim çalışmaları oluşturuyor. Çoğunlukla kırsal bölgelerde yaşayan çiftçilerle etkin şekilde iletişim kurmak, onlara mobil teknolojilerin işlerine yapabileceği katkıları anlatmak amacıyla il il Anadolu'yu dolaşan Vodafone Çiftçi Tırı ile 170 bin km yol kat ettik ve şu ana dek 4 milyonu aşkın çiftçiye ulaştık. Vodafone Çiftçi Kulübü, Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirdiği eğitim çalışmaları haricinde de önemli çalışmalara imza atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz