Yabancı ortak ayak bağı olur

Suzan Sabancı Dinçer ile dünya piyasalarını, Türkiye’ye etkilerini ve Akbank’ın gerçeklerini konuştuk.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancı ortak ayak bağı olur
Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer,global ekonomide dinamiklerin değiştiği bir dönemden geçtiğimizi söylüyor. Ona göre bu değişimden Türkiye etkilense de orta vadeli görünümü sağlam. “Uluslararası finansal piyasalar tekrar istikrar kazanacak.

Akılcı politikalar izlersek ülkemize yönelen sermaye girişlerine tekrar hız kazandırabiliriz” diyen Dinçer, Akbank’ın hedeflerinde bir revizyona gitmediklerini açıklıyor. Türkiye’de bankacılıkta hızlı büyümek için pek çok fırsat olduğuna dikkat çeken Suzan Sabancı Dinçer, “Organik büyüme stratejimiz bulunuyor. Özellikle yabancı bir ortağın bize bağ olacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor. Aslında her şey yolunda gidiyordu. Herkes Türkiye'nin büyüme hızına, sahip olduğu potansiyele dikkat çekiyordu.

Yani Türkiye’nin yıldızı oldukça parlaktı. Bu durum geçtiğimiz aylarda Amerika Merkez Bankası’nın politikasını değiştireceğini açıklamasıyla ters yüz oldu. Türkiye’deki piyasalar bu değişikliğe çok sert tepki verdi. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, Türkiye’nin orta vadeli büyüme görünümünün sağlam olduğuna dikkat çekiyor. Global kaynaklı türbülans istikrar kazandığı noktada, TL ve TL cinsinden değerlenen aktiflerin önemli kazanç potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Dinçer, “Bu sebeple diğer birçok gelişmekte olan ülkede bulunmayan güçlü yanlarımızı iyi kullanmamız durumunda fırsatları çok daha iyi değerlendirebiliriz” diyor.

Bu türbülans ortamında Akbank’ın hedeflerinde bir değişiklik yapmadıklarını anlatan Dinçer, yabancı ortaklıkla ilgilenmediklerini, Türkiye’deki hızlı büyüme potansiyeline odaklandıklarına dikkat çekiyor. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ile dünya piyasalarını, Türkiye’ye etkilerini ve Akbank’ın gerçeklerini konuştuk. Söyleşinin detayları şöyle:

Capital: 2013 ’ün ilk 8 ayı geride kaldı. Sizinle son görüşmemizde dünyada bir kriz vardı. Bugün baktığınızda neler görüyorsunuz?
- Global ekonomide piyasa dinamiklerinin hızla değiştiği bir dönemden geçiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz