Yeni işler keşfetme arzumuz var

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar'la mevcut işlerindeki son durumu ve yeni yatırım planlarını konuştuk...

16 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni işler keşfetme arzumuz var
Kibar, 18 milyar TL’lik cirosuyla Türkiye’nin en büyük holdinglerinden biri. Sanayi, ticaret ve hizmet olmak üzere 3 ana dalda faaliyet gösteriyor. Alüminyumdan otomotive, demir çelikten gıdaya ve enerjiye kadar farklı sektörlerde toplam 23 şirketi, 7 bin 200 de çalışanı var. Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, son dönemde girdikleri yeni işlere rağmen amiral gemilerinin alüminyum olmaya devam ettiğini söylüyor. Kibar, “Alüminyumda yüzde 65’lik pazar payıyla açık ara pazar lideriyiz. Alüminyum fabrikamız Avrupa’da en büyükler arasında 5’inci sırada yer alıyor” diyor. Kibar Holding, otomotivde de Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında. Yılda 200 binden fazla aracın üretildiği Hyundai Assan fabrikasında günde 3 vardiya üretim yapılıyor. “Yılda 250-255 bin arasında araç satıyoruz” diyen Kibar, önümüzdeki dönemde en yeni iş alanlarından birinin gayrimenkul yatırım ortaklığı olacağını belirtiyor. Kibar Holding’in bu alandaki ilk yatırımı Küçükbakkalköy’deki otel projesi olacak.
“Herkes bizim yaptığımızı taklit ediyor. Bu nedenle planlarımızı anlatmaktan pek hoşlanmıyoruz” diyen Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar’la mevcut işlerindeki son durumu ve yeni yatırım planlarını konuştuk: 
* 23 şirkette, 7 bin 200 çalışanınız var. Son 5 yılınıza baktığımızda neler yaptınız?
 Aile şirketi olarak başladığımız yolculuğumuzu bugün bünyesinde dünyanın saygın markalarına üretim ve ihracat yapan Türkiye’nin en büyük şirketlerinden biri olarak sürdürüyoruz. Kazandığımızı tekrar işimize yatırıyoruz. İş hacimlerimizi lokal ve global çapta rekabetçi yapıya kavuşturmaya yönelik adımlarımızı atıyoruz.
* Ne kadar hacme ulaştınız?
 Geçen yıl toplam 18 milyar TL (7 milyar dolar civarında) kombine gelir elde ettik. Alüminyum fabrikamız Avrupa'da en büyükler arasında 5'inci sırada yer aldı.
*İlk sıralarda başka şirketleriniz var mı?
Avrupa 5’incisi Assan Alüminyum’un yanı sıra Kibar Dış Ticaret şirketimiz de Türkiye’de en çok ihracata imza atan 5’inci şirket oldu. Geçen yıl 2,6 milyar dolar ihracat yaptı. 2013 yılında devreye aldığımız Posco Assan firmamızsa bugün Türkiye’nin tek paslanmaz sac üreticisi. Paslanmaz saç üretiminde gerçekleştireceğimiz 2’nci ve 3’üncü faz yatırımların ardından Avrupa’nın en büyük ilk 5 üreticisi arasına gireceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.