"Yeni marka değil, yeni ülke bakıyoruz"

pladis CEO’su KARAKAŞ, Yıldız Holding’in “atıştırmalık” işini global rekabete açmak, dünyanın en önemli şirketlerinden birini yaratmak için yola çıktıklarını söylüyor...

19.09.2017 11:02:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Yeni marka değil, yeni ülke bakıyoruz"

M. Rauf Ateş

rates@capital.com.tr

Yıldız Grubu, önce dünyaca ünlü çikolata markası Godiva’yı satın aldı. Ardından DeMet’s Candy (Flipz, Turtles markaları) adlı şirketin satın alımı geldi. Yaklaşık 2 yıl önce ise dünyanın önde gelen bisküvi şirketlerinden United Biscuits’in alımı gerçekleştirildi. Yıldız Holding, bu hamle ile yeni yatırım ve markalarıyla birlikte daha global yapıya büründü. 10 yıl önce ağırlıklı olarak Türkiye ve EMEA bölgesinde faaliyet gösteren Yıldız Holding, bu stratejik alımları ile global bir oyuncu haline geldi. pladis, Ocak 2016 tarihinde lanse edildi ve o tarihte Yıldız Holding’in “bisküvi, çikolata ve atıştırmalık” kapsamına giren ürünlerini üreten şirketler bu çatı altında toplandı. Şirketin CEO’luk koltuğuna ise geçmişinde Oyak Konut İnşaat Genel Müdürlüğü, Erdemir Grubu CFO’luğu yürütmüş, 2010 yılından beri Yıldız Grubu’nda yöneticilik yapan, halihazırda icradan sorumlu yönetim kurulu başkan yardımcılığını da yürüten Cem Karakaş getirildi. pladis’i, Cem Karakaş, bir “startup” olarak nitelendiriyor. Hem gerçekten yeni kurulduğu hem de startup gibi yönetildiği için bu tanımlamayı yapıyor. Milyarlarca dolarlık cirosu olan, startup gibi yönetilen, yeni dönemi algılayıp, ona göre strateji gelişten bir şirketin CEO’su olan Karakaş, geride kalan 1 yılda alınan sonuçları ve geleceğe yönelik hedeflerini paylaştı. Murat Ülker ile tanışmasından sektöre yönelik düşüncelerine kadar her konuda soruları yanıtladı. Ortaya ilginç bir söyleşi çıktı: 

  • Siz nasıl bir eğitimden sonra iş hayatına atıldınız?

 Ben Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra Koç Holding’de, Stratejik Planlama Grubu’nda işe başladım. Bu benim için önemli bir başlangıçtı. Çünkü, genç yaşta Koç’un holding merkezinde ve de yeni mezunları eğiten bir programda yer aldım. Orada elde ettiğim bakış açısıyla aradan 2 yıl geçtikten sonra yurt dışına gitmeye karar verdim ve MIT’ye girdim. 

  • MIT için mi Koç Holding’i bıraktınız?

 Evet, MIT’de finansal mühendislik okumak için Koç Holding’den ayrıldım. Akabinde çok kısa bir süre danışmanlık yaptım. 2001 yılında Oyak Grubu’na girdim. Doğru zamanda doğru yerde olmanın avantajını yaşadım. Şirket bünyesindeki dönüşümün içinde oldum. 9 yıl değişik pozisyonlarda Oyak Grubu’nda çalıştım. Çoğu zaman bu pozisyonları aynı anda yürüttüm. İnşaat şirketinin genel müdürlüğünü yaptım. En son 4 yıl boyunca Erdemir Grubu’nun alınışıyla birlikte Erdemir Grubu’nda yönetim kurulu üyeliği ve CFO’luk yaptım. Daha sonra Yıldız Holding’e geçtim. 

  •  Yıldız Holding’le yollar nasıl çakıştı? 

 Bir dostumuz beni Murat Ülker’le tanıştırmak istediğini söyledi. Tanışma sırasında Murat Ülker ile 13 dakikalık bir görüşmemiz oldu. Görüşmenin sonunda beraber çalışmaya karar verdik. Murat Bey, “Sana bir teklif yollayacağım, sen de sabaha kadar kararını ver” dedi. Ben de hiç düşünmeden “Teklifi peşin peşin kabul ediyorum” dedim. Ben o ana kadar hiç gıda sektöründe çalışmamıştım. Yıldız Holding’de çalışan birini bile tanımıyordum. Ancak, Godiva satın almasıyla takip etmeye başladığım, açılımları olan başarılı bir gruptu. Üstelik gıda sektörünün lideriydi. İlgimi çekti. Ben eşime danışmadan az karar alırım, ancak o anda kararı alıverdim. 

  •  Sizi etkileyen Murat Bey mi oldu yoksa iş mi? 

 Beni etkileyen Murat Bey oldu. Bence iş hayatında en önemli konu kiminle beraber çalıştığınızdır. l Şans, profesyonel hayatınızda yanınızda mıydı? n Bence yanımdaydı. Çünkü, ben bu seviyeye gelene kadar hep beni destekleyen, bana öğreten ve hatalardan ders çıkarmama imkan tanıyan yöneticilerle çalıştım. İnsanların planlayamayacağı konular da vardır. Ben Amerika’dan döndükten sonra Oyak’a büyük bir atılım döneminde girdim. Oyak’tan ayrılana kadar 47 adet alma-satma ve birleşme işlemi yaptım. Şans burada da benim yanımdaydı. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz