Yeni yasayla hedef 100 bin

Tuncer Mutlucan ile yeni yasayla sektörün büyüme potansiyelini ve bu yeni dönemde şirketin planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasayla hedef 100 bin


Capital: Mevcut müşteri sayısınız ne kadar? Kaç müşteriye ulaşmayı hedefliyorsunuz?
- Bizim bin 500 aktif müşterimiz var. Biz müşterilerimize terzi işi çözümler sunuyoruz. Standart ürünler değil, müşterinin ihtiyacına en uygun çözümü bulup leasing mevzuatı dahilinde bir finansman yaratmaya inanıyoruz. BDDK’nın tanımına göre müşterilerimizin üçte ikisini KOBİ’ler oluşturuyor. Ama tabii işlem hacmi olarak baktığımızda, proje finansmanına yönelik de faaliyet gösterdiğimiz için, burada KOBİ’lerin ağırlığı üçte bire düşüyor. Her müşteri segmentinde hizmet vermeye devam edeceğiz. Burada hedefimiz aktif müşteri sayımızı 3 yıl içinde minimum 2 katına yani en az 3 bine çıkarmak.

Capital: Yeni yasal düzenleme leasing sektörüne gelecek yıllarda neler getirecek?
- 2012 yılını sektörün 5,2 milyar dolar büyüklükle kapatacağını düşünüyoruz. 2013’te yeni yasa çıkmasaydı 5,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşılacağını tahmin ediyorduk. Şimdi yeni yasa ile bu rakam 6 milyar dolar olacak. Yasa ile leasinge konu olan yeni ürünlerin 2013’te sektöre ilave yüzde 10 büyüme getireceğini düşünüyorum. Zamanla bu yeni ürünlerin sektörde payı yüzde 30’a kadar çıkacak. Uzun vadeli bakarsak sektörün 2016’da en azından şu anki hacminin iki katına çıkacağını tahmin ediyorum. Bugün leasing sektöründe toplam müşteri sayısı 44 bin. Bu sayının yüzde 90’ını KOBİ’ler oluşturuyor. Oysa Türkiye’de bankacılık sisteminden faydalanan 2,2 milyon KOBİ tanımında müşteri bulunuyor. Sistemde bu kadar büyük bir sayı varken 2016’da sektörde müşteri sayısının 100 bini bulacağını öngörüyorum. 2007 yılında toplam müşteri sayısı 74 bindi o nedenle 100 bin hedefi çok uzak değil.

YENİ YASAYLA ÖNE ÇIKACAK ALANLAR
SAT-GERİ KİRALA DÖNEMİ

Yeni yasa “sat-geri kirala” ürünlerine de izin veriyor. Şirketler, ellerinden çıkartmak istemedikleri ve kendilerini ayakta tutan fabrikaları, araçları veya makinelerini leasing şirketine satıyor ve uzun vadeli olarak geri kiralıyorlar. Bu ürün, KOBİ’lere refinansman imkanı sağlıyor, anlaşmanın süresi bitince de mülkiyet devrinin şirkete geçmesi ciddi avantaj getiriyor. Biz de bu alanda hemen Bumerang Leasing ürünümüzü çıkardık. 13 Aralık’ta bu ürünü piyasaya sunduk. Henüz çok yeni olmasına rağmen iyi talepler alıyoruz ve müşterilerimiz çok ilgi duyuyor.
BİLİŞİM LEASING’E GİRİYOR
Ayrıca yeni yasa ile bilgisayar yazılımlarının çoğaltılmış kopyaları ve bütünleyici parçalar da leasinge konu oluyor. Yönetim sistemlerinde yazılımlar operasyonlarımız arasına katılacak. Ayrıca gemi, uçak gibi araçların motorları, binaların dış giydirmeleri gibi konuları da artık leasing operasyonlarımız arasına alabileceğiz. Burada daha küçük bir pazar oluşabilir ama fırsatlara bakıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz