Yükselen fırsatlar

Türk şirketleri açısından cazip olabilecek dünyadaki satılık 47 şirket fırsatını araştırdık.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yükselen fırsatlar


MARK MOBIUS / TEMPLETON EMERGING MARKETS GROUP BAŞKANI
"M&A AKTİVİTELERİ ARTTI"
SON ÇEYREK ATAĞI

Global M&A aktiviteleri 2012 yılının son çeyreğinde 2012'nin ilk üç çeyreğine kıyasla önemli ölçüde arttı. Yıla bir bütün olarak baktığımızda, 2012 yılında global M&A işlem hacmi 2011 yılına kıyasla düşüktü. Bunun en büyük nedeni de elbette Euro Bölgesi'ndeki borç krizine dair kaygılar ve oluşan belirsizlik ortamıydı.
HAREKETLİ SEKTÖRLER
2013-2014 yıllarında global M&A hareketlerine konu olan sektörler ağırlıklı olarak tüketici, üretim, finans, hammadde, telekom, enerji ve gayrimenkul olacak. M&A işlemlerinde, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Kore, Malezya ve Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkeleri ile Afrika, Amerika, Kanada, Japonya ve Avustralya gibi ülkeler de ön plana çıkacak gibi görünüyor.
ALICI PROFİLİ DEĞİŞTİ
Satın almada alıcı konumdaki şirketlerin profilinde de önemli bir değişim var. Bu trend aslında son birkaç yılın trendi. Gelişmekte olan pazarlardaki şirketler sadece diğer gelişmekte olan ülkelerde alım yapmıyor, aynı zamanda Amerika, Kanada, İngiltere ve benzeri gelişmiş ülkelerde de aktif bir şekilde alıcı konumda bulunuyorlar.
ÇARPICI İŞLEMLER
Son dönemin büyük işlemlerinden biri olan Rus Rosneft'in Rusya'da TNK-BP'den BP'nin yüzde 50 hissesini 26,8 milyar dolara satın almayı planlaması da bu durumun çarpıcı örneklerinden... Tayland'da Charoen Pokphand Group'un, HBSC Holdings'den Ping An Insurance Group'a ait azınlık hissesini 9,4 milyar dolara almak istemesi de yine bir diğer örnek.

PETER FISK/YÖNETİMGURUSU
TÜRKİYE İÇİN FIRSAT NEREDE?
ARTIŞIN NEDENLERİ

Önümüzdeki dönemde birleşme ve satın alma işlemleri artacak. Bu artışı da birçok neden tetikleyecek. Örneğin global pazarlarda şirketler daha fazla uluslararası network yaratmak için fırsat arayışında...
KONSOLİDASYON
Havayolu taşımacılığında yaşanan konsolidasyon özellikle bu sektörde hareketliliğe neden olacak. Şirketlerin daha akıllı ve daha entegre çözümler yaratmak için fırsat arayışı da iletişim, teknoloji ve eğlence gibi sektörlerde birleşme ve satın alma işlemlerini daha sık görmemizi sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz