Yuvarlanan bütçeler geliyor

Bugünlerde şirketlerin gündeminde 2014 bütçesi var.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yuvarlanan bütçeler geliyor

Burada neleri dikkate alıyoruz diye bakacak olursak: Yeni yatırımlar önemli. Yeni yatırımdan ne kadar büyüme gelebileceğine bakıyoruz. Gelecek yapıdaki işletmeleri ne kadar büyütebileceğimizin de yanıtını arıyoruz.
BÜYÜME PLANIMIZ
Bunu yaparken fiyat politikalarına, o yıl içindeki kampanyalara bakıyor, analiz ediyoruz. Bölgedeki gelişmeleri de gözden geçiriyoruz. Neticede burada bir büyüme hedefi konuyor. Ve bunu da 2-3 ayda bir revize ediyoruz. Bu yüzden bütçemizin kurşun kalemle silinip yazılabilen bir bütçe olmasına dikkat ediyoruz. 2014 yılında bütçede büyüme planımız yüzde 25. Bunun bir kısmı yeni mağazalardan bir kısmı yurtdışından bir kısmı da mevcut mağazaların büyümesinden gelecek.

ABDULKADİR KONUKOGLU / SANKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
'REVİZE EDİLEN BİR BÜTÇEMİZ VAR'
3 AYLIK DEĞİŞİMLER

Sürekli revize edebileceğimiz bir bütçeleme sistemine sahibiz. Belirli bir bütçe hazırlarız. 3 ay içinde gelişmeler neticesinde değiştiririz. Bu sistemi uygulama sebebimiz, sabit bir bütçe yapıp şirketi tamamen bağlamak istemiyoruz. Yani bu yöntem gerekli yerlerde ilaveler yapmayı mümkün kılabildiği gibi bazı şeylerden de vazgeçme imkanı veriyor.
DAHA DİNAMİK OLUYOR
Böylece şirket daha dinamik oluyor. Her ay bilançolarda şirketin ve sektörün gidişatını görüyoruz. Dolayısıyla buna göre düzenlemeler yapıyoruz. Risklere gelince... Piyasa değişebilir, kriz olabilir, dolar fırlayabilir ona göre bütçenin revize edilmesi çok önemli. Ona göre senaryolarımız var. 2014 yılı için grubumuzun büyümesini Türkiye büyümesinin 1,5 katı olarak öngörüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz