Yuvarlanan bütçeler geliyor

Bugünlerde şirketlerin gündeminde 2014 bütçesi var.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yuvarlanan bütçeler geliyor
Bunun için son hazırlıkları yapıyor, yeni yıla dair büyüme planlarını ortaya koyuyorlar. Çoğu, öngörülemeyen riskler için her ay bütçeyi yeniden gözden geçirmek niyetinde... Bu kapsamda bütçe yöntemi olarak tercihlerini ise “rolling forecast budget”tan (yuvarlanan kestirimli bütçe) yana kullanıyorlar. 2014’e yönelik planlarında “temkinli” gözüken şirketler, dinamik bütçeleme sistemlerini benimseyerek yeni yılda daha kontrollü olacaklarının sinyalini veriyor. Yine de çoğunun önümüzdeki yıl için çift haneli büyüme planından vazgeçmemesi dikkat çekici...

Artık eski yöntem terk edildi. Bundan 5 yıl öncesine kadar şirketler, geleneksel bütçe yöntemiyle çalışıp buna göre hedeflerini belirliyordu. Hazırlanan bütçe, yıl boyunca şirketin rotasını çiziyordu. Yeni dönemde ise durum değişti. Öyle ki kağıt üzerinde kalan, değişmeyen bütçeler geride kalmış durumda. Şimdi şirketler, yıl boyu belirli aralıklarla bütçeyi sürekli gözden geçiriyor. Bu sayede bütçelerini uyuyan halden dinamik hale dönüştürüyorlar. Hayat Kimya Genel Koordinatörü Prof. Dr. Orhan İdil de yeni dönemde dinamik bütçe sistemine geçtiklerini söylüyor.

2013 bütçesini statik hazırladıklarını, yeni dönemde bu yaklaşımlarını değiştirdiklerini belirtiyor: “2014 yılı içinde piyasa, ülke koşullarına ve tüketici ve pazar eğilimlerine göre değişim gösterebilen daha esnek bir yapıya geçmeyi planlıyoruz. 2014 yılı için bütçemizi rolling forecast budget’a (yuvarlanan kestirimli bütçe) göre oluşturuyoruz” diye konuşuyor. İdil, yeni yaklaşımlarıyla 1 milyar dolar ciroluk grubu yönetirken bütçede daha fazla revizyona gitmek isteyeceklerinin de altını çiziyor. Böylelikle hem şirketin performansını hem bütçenin yönetimini daha sağlıklı bir şekilde yapabileceklerini belirtiyor.

Sadece Hayat Kimya değil, son dönemde Türkiye ve dünya ekonomisinde yaşanan anlık gelişmeler, tüm kuruluşları bütçede daha dinamik bir yaklaşım benimsemeye zorlamış durumda. Uzmanlara göre de yeni dönemde “uyuyan bütçelere” yer yok. İşte bu nedenle çok sayıda şirket, 2014 yılı bütçelerinde veriler değiştikçe yenilemeyi mümkün kılan “rolling forecast budget” (yuvarlanan kestirimli bütçe) sistemini kullanmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz