700 Milyon Euro'luk yatırım yapacağız

Multi Development Türkiye, yeni açılacak AVM'lerle 700 milyon Euro daha yatırım yapmış olacak. Yatırımları da toplamda 4 milyar Euro'ya ulaşacak.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
700 Milyon Euro'luk yatırım yapacağız
Hulusi Belgü, bir yıl önce Multi Development Türkiye'nin CEO'luğuna geldi. Gelir gelmez de şirketin Türkiye'deki en büyük yatırımlarından biri olan Marmara Forum'un açılış hazırlıklarını yürütmeye başladı. Tam 8 ay önce faaliyetine başlayan ve 350'ye yakın markaya ev sahipliği yapan Marmara Forum, toplam 650 milyon Euro'luk bir yatırımla hayata geçti. Marmara Forum cephesinde haberlerin iyi olduğunu belirten Belgü, "Marmara Forum'da ziyaretçi sayısı ayda 1,6 milyon. Mağazaların doluluk oranı da yüzde 99. Bununla birlikte her şeyin yoluna girmesi için bir AVM'nin ortalama 3 yıl süreye ihtiyacı var" diyor. Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi yatırım şirketi Multi Development Türkiye, 6 yıldır yer aldığı Türkiye'de pazarın en büyük yatırımcısı. Şu ana kadar toplam 9 AVM ile 721 bin metrekarelik kiralanabilir alanı hayata geçiren şirket, bu rakamla sektörde yüzde 15,4'lük pazar payını elinde tutuyor. Multi Development Türkiye, önümüzdeki dönemde AVM yatırımlarında hız kesmek niyetinde değil. Belgü, 6 yeni projenin çalışmasını yürüttüklerini belirtiyor. "Aralık ayında 10'uncu AVM'miz olacak Forum Kayseri'nin açılışını gerçekleştirdik. 2013'te Forum Gaziantep, 2014'te Forum Adana ve Diyarbakır'ı, 2015'te Forum Çorum ve Çanakkale'yi açacağız" diye anlatıyor. Şu ana kadar Türkiye pazarında 3,2 milyar Euro'luk yatırım yapan Multi Development Türkiye, yeni açılacak AVM'lerle 700 milyon Euro daha yatırım yapmış olacak. Yatırımları da toplamda 4 milyar Euro'ya ulaşacak.

"İSTANBUL'DA BİR AVM DAHA İSTİYORUZ"

Şu anda ağırlıklı Anadolu'daki projelerine odaklanan Multi Development Türkiye, istanbul'u da göz ardı etmiş değil. Belgü, yeni projeler için istanbul'u değerlendirdiklerini söylüyor. "istanbul'da arazi için bize teklifte bulunan çok kişi oluyor. Ancak bizim bir proje yapabilmemiz için 60 bin metrekarenin üzerinde kiralanabilir alanının olması lazım. Şimdilik fırsatlara bakıyoruz. istanbul Anadolu yakasında bir AVM daha istiyoruz" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz