Ailemden aldığım 5 ders

Beni yetiştirirken verdikleri tüm dersler içinden annemden almış olduğum beş dersin benim üzerimdeki etkisi çok büyüktür.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ailemden aldığım 5 ders
Bana genellikle hayatta en fazla kimden ilham aldığım ve iş hayatımda en büyük etkiyi bırakanın kim olduğu konusunda çeşitli sorular sorulur. Diğer insanların çoğu gibi ben de bu gibi sorulara annem diye cevap veririm, Annem Eva Branson, hayatının her döneminde muazzam enerjik bir kadındı. Genç bir kızken spor yapmaya ve dans etmeye bayılırdı ve bu yüzden zamanının çoğunu dışarıda geçirirdi. II. Dünya Savaşı boyunca Deniz Kuvvetleri’nde çalışmış ve sonrasında bilhassa yüksek irtifalı uçuşlarda tüm yolcuların oksijen maskesi takmalarının zorunlu hale getirilmesiyle işinin gereği hostes olmuştu. Bir avukat olan babam Edward Branson ile tanıştıktan sonra İngiltere kırsalında küçük bir köye yerleşmişlerdi. Zaman, enerji ve sevgi bakımından benim başarılı olmam için bir hayli cömerttiler ve beni oldukça özgür bırakmışlardı. Beni yetiştirirken verdikleri tüm dersler içinden aşağıda belirttiğim annemden almış olduğum beş dersin benim üzerimdeki etkisi çok büyüktür.

1- PİŞMANLIK DUYMAMAK
Annem bana asla geçmişe pişmanlıkla bakmamam ve derhal bir sonraki sorunu çözmeye odaklanmam gerektiğini öğretmişti. Benim yetiştirilme dönemimde bizim aile bütçemiz çok sınırlıydı. Onun ahşap kaplı kutucuklar, dekoratif çöp kutuları yapmak ve satmak gibi sıklıkla el becerisine dayalı para getiren projeleri karşısında her zaman nutkum tutulurdu. Eğer yaptığı bir ürünü satmazsa derhal başka birini yapıp satmaya odaklanırdı. Muhabbet kuşu ile tavşan besleyip ve Noel ağacı yetiştirip sonra onları satmak gibi ilk parlak fikirlerimden bazılarının ilham kaynağı da işte annemin bu etkinlikleri olmuştu. Ancak bu işlerimden bazıları hüsranla sonuçlandı. Yatılı okula gittiğimden kuşlarıma yeterince bakamadım ve Noel ağacı fidelerimi de tavşanlar yedi. Ancak sevgili anneciğim bana hayatta yaşanan başarısızlıkların sadece birer yaşam dersi olduğunu iyi öğrettiğinden tıpkı onun gibi yaparak anında başka projelere yöneldim.

2- AYAKTA KALMAYI ÇABUK ÖĞRENMEK

Annem hakkında size anlatabileceğim bir başka meşhur hikaye de benim sadece 5 yaşlarında olduğum bir dönemde annemin bir alışveriş merkezinden eve geri dönerken arabayı sağa çekip durdurarak evimizden yaklaşık 5 kilometre kadar uzakta olmamıza rağmen benden evimizin yolunu tarif etmemi istemesiyle
ilgilidir. Aslında arabanın arka koltuğunda yaramazlık yaptığım için beni cezalandırıyormuş gibi görünüyordu. Oysa aynı zamanda bana utangaçlığımı yenmem ve gideceğimiz yolu başkalarına sorarak öğrenmem konusunda çok önemli bir yaşam dersi de veriyordu. Başlangıçta kelimenin tam anlamıyla kaybolmuştum, ancak sonunda çiftçi bir komşumuz benim arabayı eve doğru yönlendirebilmeme yardımcı olmuştu. Bu deneyim bana aşılmaz gibi görünen engellerin bile üstesinden gelinebilmesi için cesaretimi asla kaybetmemem gerektiğini öğretmişti. Yeni kurulmuş bir şirketin ilk yılında tek hedefinizin ayakta kalmak olması gerekir ve büyük bir ihtimalle de sahip olduğunuz her şeyi bu amaç doğrultusunda konumlandırırsınız. Ne kadar yorulursanız yorulun veya ne kadar korkarsanız korkun daima ileriye doğru nasıl yol alabileceğiniz sorununa çözüm bulmak zorundasınızdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz