Asus'u tablette 3,5 kat büyütecek

Bu yıl öncelikli gündemimiz, taşınabilir bilgisayar pazarında aldığımız yolu tablet bilgisayar ürünlerinde de alabilmek.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Asus'u tablette 3,5 kat büyütecek
Bora Aras/ Asus Sistem İş Grubu Türkiye Ülke Müdürü
Tayvan merkezli ASUS, 24 yıllık bir şirket.  Bugün dünyada 100'e yakın ülkede aktif olarak faaliyet gösteriyor. Global taşınabilir bilgisayar pazarında 4'üncü, tüketici taşınabilir bilgisayar pazarında ise 3'üncü sırada yer alıyor.  Şirket 1992 yılından itibaren var olduğu Türkiye pazarında da oldukça güçlü bir konuma sahip. 2012 yıl sonunda ASUS, taşınabilir bilgisayar kategorisinde yüzde 14,5 pazar payı ile lider pozisyonda bulunuyordu, ASUS Sistem iş Grubu Türkiye Ülke Müdürü Bora Aras, hedeflerinin 2013 yılında pazar paylarını yüzde 18'e çıkarmak olduğunu söylüyor. ASUS tablet bilgisayar alanında da daha fazla yol almak niyetinde. Geçtiğimiz yıl toplam 330 bin adet taşınabilir bilgisayar satışı gerçekleştirirken tablet bilgisayar satışlarının 25 bin adet seviyelerinde olduğunu hatırlatan Aras, bu yıl taşınabilir bilgisayar kategorisinde yüzde 20, tablet bilgisayar kategorisinde ise 3,4 kat büyüme planları olduğunu açıklıyor. Tabletlerde 3,5 kat büyüme getirecek stratejilerini de şöyle paylaşıyor: "Bu yıl öncelikli gündemimiz, taşınabilir bilgisayar pazarında aldığımız yolu tablet bilgisayar ürünlerinde de alabilmek. Tablet bilgisayarlarda 2012 yılında yenilikçi ürünlerimizi pazara sunduk, ancak adetlerimizin pazar payına yansıması, özellikle Windows 8 işletimsistemli tabletlerimizin pazarda yerini artırması ile gerçekleşecek, 2013 yılında tablet bilgisayar kategorisinde yaklaşık 6, taşınabilir bilgisayar kategorisinde ise 10'un üzerinde yeni model ile tüketicilerin beklentilerini karşılamaya çalışacağız.”

REKABETİN ODAĞINI DEĞİŞTİRECEK
Aras, ASUS'tan önce bilişim sektöründe çeşitli distribütörlerin teknik, satış ve pazarlama departmanlarında görev aldı, Yaklaşık 6,5 yıldır ASUS'ta çalışıyor ve 1 yıldır Asus Sistem iş Grubu Ülke Müdürlüğü görevini yürütüyor. Aras, "Önümüzdeki süreçte pazardaki rekabetimizi, rakipler ile olan fiyat rekabetinden çıkarıp satış öncesi ve sonrası sunulabilecek hizmetlerle fark yaratmak olarak kurgulamayı hedefliyorum” diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz