"Büyük bedenle rekabetten sıyrıldı"

"Son yıllarda birçok yabancı marka Türkiye piyasasına girdi. Hepsi birilerinin rakibi oldu ama biz rekabetten sıyrıldık”

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük bedenle rekabetten sıyrıldı
METE SÖNMEZ / Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı
Faik Sönmez 1950'lerin İstanbul'daki en bilinen terzilerinden biriydi. 1976 yılına kadar sadece ısmarlama terzicilik anlayışıyla hizmet verdi. 1976 yılıyla birlikte de seri imalata başladı. Terzilikten gelmenin avantajıyla her modeli büyük bedene uygulamadaki başarısı, Faik Sönmez adını hazır giyimde farklı bir noktaya taşıdı. 1990'ların ikinci yarısına geldiğinde ise Faik Sönmez tek mağazalık bir yapıda faaliyet gösteriyordu.
1995 yılında ailenin ikinci kuşağı Mete Sönmez'in görevi devralmasıyla şirkette değişim başladı. Faik Sönmez, mağazalaşma sürecine girdi. Bugün 38 mağazayla faaliyet gösteren Faik Sönmez, kadın giyimde büyük bedene odaklanarak niş bir alanda önemli bir pozisyonda yer alıyor, Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, neden büyük bedene odaklandıklarını "Babam terzilikten geldiği için büyük bedene çok daha iyi kıyafet yapıyordu.

Müşterinin talebini iyi okuyarak ve piyasanın yönlendirmesi İle büyük bedenci oldu" sözleriyle açıklıyor. Bu durumun her geçen gün artan rekabette kendilerine önemli bir avantaj sağladığını dile getiriyor. "Biz 40 bedenden 56 bedene kadar çalışıyoruz. Türk kadınının ortalama bedeni de zaten 40-42 beden. Son yıllarda birçok yabancı marka Türkiye piyasasına girdi. Hepsi birilerinin rakibi oldu ama biz rekabetten sıyrıldık” diyor.

Faik Sönmez, her sezon 700-750 parçadan oluşan koleksiyon hazırlıyor. Kadınların özellikle yaşları ilerledikçe daha modern giyinmek istediklerini belirten Mete Sönmez, bu gençleşmenin içinde kendilerinin de yerlerini aldıklarını söylüyor. "Ana markamız Faik Sönmez. Ancak FS markasıyla daha genç bir koleksiyon yapıyoruz. Daha uygun fiyatlı ürünlerimiz Fresh markası altında yer alıyor. FS ve Fresh 40 bedenden başlıyor. Ama bu markalar her zaman 56 bedene kadar gidemeyebiliyor. Bazen 46 bedende durabiliyoruz” diye konuşuyor.

Sönmez, birçok rakibinin aksine hızlı büyümeyi planlamıyor. 5 yıl sonra mağaza sayılarının kaç olacağını da piyasa şartlarının belirleyeceğini ifade ediyor.

“GÖRÜŞTÜĞÜMÜZ FONLAR VAR”
Birçok perakendecinin ortaklığa gittiği bir dönemde Mete Sönmez de ortaklık yapmak isteyen fonlarla görüşmeler yapıyor. Ortaklık için bir acelelerinin olmadığının altını çizen Sönmez, "Eğer bir ortaklık yapılacaksa fonlardan ziyade stratejik bir ortakla yola çıkmak daha doğru olur. Biz de ortaklıklarla büyümek istiyoruz. Ancak bu gelecek teklife ve ortaya çıkacak duruma bağlı” diyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz